Regija i svijet

Slovenija: REVIZORSKI SUD PRIJAVIO JANŠIN SDS POLICIJI ZBOG SUMNJE U FALSIFIKOVANJE DOKUMENATA

SDS, na čelu sa Janezom Janšom, navodno je dostavio fiktivnu dokumentaciju kao dokaz za neke od besplatnih usluga. (Foto: Johanna Geron, Reuters)
Ovih dana objavili smo tekst o reviziji finansijskog poslovanja 100 političkih stranaka koju je provela služba za reviziju Centralne izborne komisije BiH. Danas vam, prenoseći tekst iz ljubljanskog Dela, predstavljamo kako to rade slovenački revizori. Prvo što upada u oči je da dok se bh. revizori bave podacima sa lokalnih izbora iz 2020. (ignorišući da su se u međuvremenu desili i opšti), slovenački revizori se bave revizijom ispravnosti finansiranja izborne kampanje za slovenački parlament, iz - 2022. godine. Naši, dakle, kasne 2 godine i na neprihvatljivost tog stanja, na posljednjim sjednicama organizacije, je ukazao i sam predsjednik CIK-a. (Revizije info)

U reviziji finansiranja izborne kampanje za prošlogodišnje parlamentarne izbore, Revizorski sud Republike Slovenije je dao pozitivno mišljenje za sedam organizatora izborne kampanje, a mišljenje sa rezervom za četiri. Tri nadležna inspektorata su obaviještena o uočenim sumnjama u počinjenje prekršaja, a policiji je prijavljena sumnja na krivično djelo krivotvorenje isprava protiv SDS-a (Slovenske demokratske stranke, čiji je predsjednik Janez Janša – op.ur.A.). Prema izvještaju Revizorskog suda, ova stranka priložila je fiktivnu dokumentaciju kao dokaz za neke od besplatnih usluga koje je dobila.

Takođe, prema revizorskim saznanjima, ona je u više slučajeva plaćala troškove sa posebnog transakcionog računa za izbornu kampanju, na kojima, zbog nepostojanja odgovarajućih i dovoljnih dokaza, nisu mogli potvrditi da su usluge pružene i da su troškovi nastale u vezi sa izbornom kampanjom.

Jana Ahčin, predsjednica Revizorskog suda. FOTO: Tomi Lombar/Delo
Jana Ahčin, predsjednica Revizorskog suda. FOTO: Tomi Lombar/Delo

Na osnovu dokaza prikupljenih u revizijama, Revizorski sud je uputio obavještenja Inspektoratu unutrašnjih poslova, Inspektoratu za medije i Tržišnoj inspekciji o otkrivenim sumnjama u počinjenje prekršaja. Inspektoratu za unutrašnje poslove upućena je obavještenje o sumnji na kršenje člana 7. Zakona o izbornoj i referendumskoj kampanji protiv osam organizatora izborne kampanje, Inspekciji za medije o sumnji na prekršaj protiv 26 medija, a Tržišnoj inspekcij o sumnji na jedno pravno lice, privredno društvo koja je učestvovalo u sprovođenju predizborne kampanje – objasnila je za Slovensku tiskovnu agenciju (STA) Jana Ahčin , predsednica Revizorskog suda.

Revizorski sud Republike Slovenije je, u reviziji ispravnosti finansiranja izborne kampanje za izbore narodnih poslanika u Narodnu skupštinu 2022. godine, dao pozitivno mišljenje za sedam organizatora izborne kampanje, u pogledu ispravnosti poslovanja i ispravnost izvještavanja u skladu sa Zakonom o izbornoj i referendumskoj kampanji. To su bili Levica, LMŠ, NSi, SAB, SD, Gibanje Svoboda i predstavnik italijanske nacionalne zajednice Felice Žiža.

Mišljenje s rezervom za SDS, Resni.co i Konkretno

Mišljenje sa rezervom dobili su SDS, Građanski pokret Resni.ca, predstavnik mađarske manjine Ferenc Horvath i Konkretna stranka koja je učestvovala u pokretu Poveži Sloveniju, navodi se u saopštenju Revizorskog suda.

Sve tri stranke su sa posebnog transakcijskog računa za izbornu kampanju plaćale i troškove koji se ne odnose na izbornu kampanju, a uz to nisu platile sve troškove izborne kampanje sa posebnog transakcijskog računa za izbornu kampanju. U SDS-u i Resnici protuvrijednost novčanog doprinosa pravnog lica također nije na vrijeme prebačena u humanitarne svrhe, a u Connect Slovenija to još nisu učinili. U slučaju kampanje predstavnika mađarske manjine Ferenca Horvatha, troškovi koji se nisu odnosili na predizbornu kampanju podmirivani su sa posebnog transakcijskog računa za izbornu kampanju.

Na troškove izborne kampanje organizatori su potrošili ukupno 3.368.602 eura. Na osnovu izvršenih revizija, organizatori izborne kampanje imaju pravo na djelimičnu naknadu troškova izborne kampanje u iznosu od 324.000 eura.

Utvrđeni iznos nepravilnosti i grešaka iznosi ukupno 333.187 eura. Deset organizatora je sa izbornog računa izmirilo troškove u ukupnom iznosu od oko sto hiljada, koji se ne mogu smatrati troškovima izborne kampanje. Osam organizatora primilo je neovlašćene priloge u ukupnom iznosu od oko 15.000 eura. Pet organizatora je sa pogrešnog računa platilo troškove izborne kampanje u ukupnom iznosu od 83.000 eura. Četiri organizatora su dobila neovlašćene besplatne usluge od opština, a tri nisu u potpunosti izmirila troškove izborne kampanje sa izbornog računa u iznosu od skoro 40.000 eura.

Jedan organizator je prikazao pružene usluge po podcijenjenoj vrijednosti – navodi Revizorski sud.

Zbog nalaza u vezi sa neovlašćenim doprinosima izbornoj kampanji, sedam organizatora izborne kampanje moralo je u humanitarne svrhe uplatiti ukupno 13.826 eura, a jedan organizator to još mora učiniti u okviru provođenja vaspitne mjere.

_________________________________________________________________________________________

37 posto više sredstava za prošlogodišnje parlamentarne izbore nego 2018. godine

Revizijski sud napominje da su troškovi izborne kampanje za izbore za Narodnu skupštinu za 2022. godinu veći za 37 odsto od uporedivih troškova izborne kampanje za izbore za Narodnu skupštinu 2018. godine, koji su tada iznosili 2.445.313 eura.

Prosječna cijena izborne kampanje po stranci porasla je sa 222.301 eura po stranci u 2018. na 374.088 eura po stranci u 2022. godini, što je više od 68 posto.

Iz izvršenih revizija proizilazi da je izborna kampanja 2022. godine bila obimnija za većinu kandidatskih lista. Gornja granica troškova izborne kampanje u 2022. godini iznosila je 679.773 eura, pri čemu troškovi izborne kampanje četiri organizatora prelaze 80 posto ovog iznosa.

Delimična nadoknada troškova izborne kampanje u 2022. godini premašila je delimičnu naknadu isplaćenu organizatorima izborne kampanje u 2018. godini za 54 odsto, zbog veće izlaznosti birača na izborima za Narodnu skupštinu i većeg broja važećih glasačkih listića.

_________________________________________________________________________________________

(STA / DELO, 24.02.2023.)