Regija i svijet

EVROPSKI REVIZORI POSTAVLJAJU PITANJE KOLIKO SE ODRŽIVO UPOTREBLJAVA VODA U POLJOPRIVREDI EU

Uzimajući u obzir da se poljoprivrednici ubrajaju među najveće potrošače slatke vode, Evropski revizorski sud odlučio je procijeniti efekat poljoprivredne politike EU na održivu upotrebu vode. Sud smatra da će se ovom revizijom, s čijim se provođenjem upravo započelo, doprinijeti reformi zajedničke poljoprivredne politike koju EU trenutno provodi.

Evropski revizorski sud svjestan je da je slatka voda jedan je od najdragocjenijih resursa kojima EU raspolaže i da zbog dvostrukog pritiska ekonomske djelatnosti i klimatskih promjena ona postaje sve oskudniji resurs. Posebno poljoprivreda ima velik uticaj u tom pogledu. Najmanje jedna četvrtina ukupne slatke vode koja se zahvaća u EU upotrebljava se na poljoprivrednim zemljištima. Poljoprivredna djelatnost ne utiče samo na količinu i dostupnost resursa slatke vode, već i na kvalitetu vode, npr. onečišćenjem đubrivom i pesticidima.

„Poljoprivrednici se ubrajaju među najveće potrošače slatke vode, što znači da su oni ujedno među prvima koji će biti pogođeni nestašicom vode”, poručila je Joëlle Elvinger, članica Evropskog revizorskog suda zadužena za ovu reviziju. „Ovom revizijom želimo posebno utvrditi jesu li mjere EU i njegovih država članica u području poljoprivrede prikladne i djelotvorne kad je riječ o primjeni i garantovanju poštovanja načela održivog upravljanja tim ključnim resursom.”

Sud podjeća da se pristup koji EU trenutno primjenjuje na upravljanje vodama temelji na Okvirnoj direktivi o vodama iz 2000. godine, kojom su, između ostalog, uvedeni principi održive upotrebe vode, s ciljem sprečavanja pogoršanje stanja vodnih tijela i postizanja dobrog kvalitativnog i kvantitativnog stanja svih vodnih tijela u EU.

Zajednička poljoprivredna politika (ZPP) ima važnu ulogu u održivosti voda. Njome se pružaju određeni instrumenti koji mogu doprinijeti smanjenju pritiska na vodne resurse, ali i npr. finansijska sredstva za finansiranje infrastrukture za navodnjavanje.

Ova revizija, kojom se ispituje efekat poljoprivredne politike EU na održivu upotrebu vode, pokrenuta je s ciljem doprinošenja budućem ZPP-u.

Revizori će procijeniti promoviše li se politikama EU održiva upotreba vode u poljoprivredi. A posebno ispitati dvije stvari:

o je li Evropska komisija uključila principe održive upotrebe vode u pravila o ZPP-u i

o primjenjuju li države članice te principe i pružaju li podsticaj za održivu upotrebu vode u poljoprivredi.

Objavljujući uvodni dokument o reviziji ispitivanja održive upotrebe vode u poljoprivredi u EU, koju započinje, Evropski revizorski sud je završetak revizije i objavljivanje izvještaja najavio za drugu polovinu 2011. godine.

(revizije.info)