Komentari i analize

REVIZORI U POSLOVANJU FEDERALNIH INSTITUCIJA DETEKTOVALI NEPRAVILNOSTI U PLANIRANJU I DODJELI TRANSFERA U VRIJEDNOSTI OD 469 MILIONA KM

U Budžetu Federacije BiH, koji donosi naša vlast, ima para da se nagrađuje loše poslovanje i upravljanje javnim preduzećima, ima para da se pojedincima, političkim uhljebima, isplaćuju naknade za ono za što već redovno primaju platu, ali nema para za građane koji se nalaze na listama čekanja za lijek od kojih im ovisi život. Podsjećamo, Vlada Federacije BiH, godinama već ne izdvaja zakonom predviđeni iznos sredstava za finansiranje Fonda solidarnosti Federacije BiH, čime, u konačnici, ugrožava zdravlje građana koji očekuju pomoć ovog Fonda.

Dok se građanima Federacije BiH ne osigurava ni temeljno ljudsko pravo, pravo na život jer im vlast godinama uskraćuje i minimun zakonom propisanih sredstava potrebnih za njihovo liječenje, godinama se pak izdvajaju i netransparentno dodjeljuju ogromne svote novca kroz transfere i subvencije kako javnim i privatnim institucijama, ustanovama i preduzećima.

Izvještaji finansijske revizije obaveznih subjekata Federacije BiH za 2022. godinu, uključujući Predsjednika i potpredsjednike Federacije BiH, Parlament FBiH, Vladu Federacije BiH i njenih 16 ministarstva, ukazali su na značajne nepravilnosti  prilikom planiranja i dodjeljivanja tekućih i kapitalnih transfera. Od pomenutih 19 institucija kod njih 14 identifikovali su problemi i netransparentnost u ovom procesu.

Prema tvrdnjama nevladinog sektora, procjenjuje se da finansijski efekti identifikovanih nepravilnosti u vezi transfera iznose cca 469 miliona KM. Utvrđene nepravilnosti se odnose na dodjeljivanje sredstava  bez primjene kriterija ili primjenom kriterija koji nisu mjerljivi, dodjelu sredstava bez objavljivanja javnih poziva, neizvršavanje nadzora nad namjenskim utroškom sredstava, nisku realizaciju odobrenih sredstava zbog neadekvatnog planiranja, ponovno dodjeljivanje sredstava korisnicima iako isti nisu  opravdavali ranije data im sredstva.

Tako je u Uredu predsjednika Federacije BiH raspodjela transfera vršena bez utvrđenih i mjerljivih kriterija, i bez javnog oglašavanja. Također, revizorima nije prezentirana dokumentacija na osnovu koje bi se potvrdio način raspodjele sredstava, odnosno način na koji je vršen izbor krajnjih korisnika s iznosima finansijske pomoći, a koja bi bila osnov za donošenje pojedinačnih odluka. Inače, Odlukom Predsjednika definisani su planirani iznosi po pozicijama i namjena transfera (tekući transferi drugim nivoima vlasti i fondovima u iznosu od 100.000,00 KM; tekući transferi pojedincima u iznosu 50.000 KM i tekući transferi neprofitnim organizacijama u iznosu 130.000 KM), te potrebna dokumentacija za podnošenje i razmatranje. Međutim, tadašnji predsjednik Federacije BiH odlukom nije definisao kriterije i način raspodjele, niti je istom definisana obaveza javnog objavljivanja. Ništa čudno za našu vlast,  kod nas je inače postalo standard da se unaprijed zna sve, pa i to kome će i koliko od ovih ukupno 280.000 KM Predsjednik Federacije dodijeliti.

A kako naša vlast redovno podržava i stimuliše neodgovorno upravljanje javnim sredstvima pokazuje i podatak iz revizorskog izvještaja Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije. Inače federalna vlada nerijetko stimuliše javna preduzeća i daje budžetski novac za ono što je bila zakonska obaveza tih istih javnih preduzeća, a to je da radnicima uplaćuju obaveze za doprinose uz isplate plata.

Ovo su samo tek dva primjera kako se uglavnom i za šta se dodjeljuju transferi i subvencije, a ovih 469 miliona KM pronađenih nepravilnosti za transfere samo je zapravo jedan dio tranfera koji su revizori ispitali, obzirom da rade po principu uzorka.

Da stvar bude još gora, pojedine federalne institucije vuku ove nepravilnosti godinama. U nastavku ćemo i navesti tačno koliko godina  i ko to ponavlja nepravilnosti u vezi planiranja i raspodjele transfera: 8 godina-Ured predsjednika i potpredsjednika Federacije BiH, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, Federalno ministarstvo prostornog uređenja; 7-godina Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva; 4 godine-Vlada Federacije BiH, Federalno ministarstvo finansija, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike; 3 godine-Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke; 2 godine-Federalno ministarstvo prometa i komunikacija.

Da se razumijemo, transferi su samo jedna u moru nepravilnosti koje revizori identifikuju u svojim izvještajima,  i za što godinama daju preporuke za to. A za to “ne haju” ni institucije, a ni oni kojima je to zadatak da prate. Prvenstveno Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju. Inače, Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju trebala bi da svojim aktivnostima doprinosi da se nepravilnosti ispravljaju odnosno preporuke revizora implementiraju, te kada postoje problemi da adekvatno reaguje, a u određenim slučajevima i omogući sankcionisanje onih koji ne žele da pristupe otklanjanju propusta i realizuju preporuke.

Pored transfera, revizori kroz izvještaje finansijske revizije, godinama ukazuju na probleme i daju preporuke vezano za angažovanje zaposlenika za rad u komisijama. Još uvijek veliki broj zaposlenika  angažuje se većem broju komisija od dozvoljenog. Također pojedini zaposlenici se angažuju u komisije i primaju za to dodatno inaknadu iako se poslovi u komisiji odnose na njihov redovan rad za koji već primaju redovnu platu. Tako je samo  u Federalnom ministarstu zdravstva u posljednje 4 godine upitno isplaćeno 2.364.238 KM naknada za rad u komisijama.

Pored Federalnog ministarstva zdravstva kod još 7 njih u 2022. godini (a kod nekih i više godina) istaknute su nepravilnosti i slabosti vezano za ovu tematiku. U nastavku je dat prikaz federalnih institucija kod kojih su identifikovane ove nepravilnosti, uključujući i godine ponavljanja istih.

I kada sagledamo širu sliku, u Budžetu Federacije BiH, koji donosi naša vlast, ima para da se „ispravljaju krive drine“ i nagrađuje loše poslovanje i upravljanje javnim preduzećima, ima para da se pojedincima, političkim uhljebima, isplaćuju naknade za ono za što već redovno primaju platu, ali nema para za građane koji se nalaze na listama čekanja za lijek od kojih im ovisi život. Podsjećamo, Vlada Federacije BiH, godinama već ne izdvaja zakonom predviđeni iznos sredstava za finansiranje Fonda solidarnosti Federacije BiH, čime, u konačnici, ugrožava zdravlje građana koji očekuju pomoć ovog Fonda. Fond solidarnosti osnovan je s ciljem da se svim stanovnicima FBiH osiguraju jednaki uslovi prilikom pružanja definisanih zdravstvenih usluga domaćih zdravstvenih ustanova i putem liječenja u inostranstvu, kao i da se osigura kupovina lijekova za najteže oblike oboljenja.

O neispunjavanju zakonske obaveze Vlade FBiH da finansira Fond solidarnosti, odnosno da za njega izdvaja predviđeni iznos a ne samo 20% budžetskih sredstava ukazali su i revizori kroz Izvještaj finansijske revizije Federalnog ministarstva zdravstva za 2022. godinu.

Ne moramo se pitati je li apsurdno što Vlada ne poštuje zakon (jer je kod nas već postalo nepisano pravilo da se zakoni donose da bi se kršili), ali se pitamo da li naša vlast ima mrvicu humanosti i osjećanja za ljude, svoje građane koji broje dane kada će i da li će im biti omogućeno liječenje.

(Hanifa Jašarević, Revizije info)