Komentari i analize

REVIZORI RS REALIZOVALI PRVI DIO SVOG GODIŠNJEG PLANA – PODIJELILI ZNATNO LOŠIJE OCJENE OD PROŠLOGODIŠNJIH

Pozitivnu ocjenu bar za jednu komponentu finansijske revizije u prethodnoj reviziji, nakon realizovanog prvog dijela godišnjeg plana, imalo je 73% revidiranih institucija. U aktuelnoj ih je 53%. S druge strane, broj institucija sa oba mišljenja s rezervom popeo se sa 27% na 41%. A za razliku od prošle godine, kada nakon realizacije prvog dijela plana, nije bilo negativnih ocjena, u ovoj su tri institucije ocijenjene najlošijom ocjenom koju mogu dati revizori.

Sa sedmicu dana zakašnjenja, 07.08.2023., Glavna služba za reviziju javnog sektora RS realizovala je prvi dio svog ovogodišnjeg plana finansijskih revizija, objavivši 54 izvještaja o finansijskim revizijama za 2022. godinu.

Godišnji plan Glavne službe za reviziju, u segmentu finansijskih revizija, naime, podijeljen je na dva dijela – ove godine iznimno do 31.07. (inače do 31.08.) te od 01.08. (ranijih godina od 01.09.) do 31.12.

Ovakav “dvodjelni” način planiranja i objavljivanja specifičan je za Glavnu službu za reviziju javnog sektora RS, dok ostale 3 institucije za reviziju javnog sektora u državi (bh., Federalna i Brčko distrikta) u ovo doba ili nešto malo kasnije u potpunosti završavaju sa finansijskim revizijama za prethodnu godinu i počinju se spremati za novi ciklus revizija.

Glavna služba za reviziju javnog sektora RS do sada nije imala problema sa pravodobnom realizacijom prvog dijela svog plana, dok u realizaciji drugog jeste. Ove godine, doduše, taj prvi dio je skraćen za jedan mjesec (avgust), a drugi posljedično za isti povećan.

No, pri tome, treba imati u vidu da rok za prvi dio plana jeste skraćen ali je i obim planiranog smanjen, u odnosu na prethodnu godinu – za 10% (sa 60 na 54).

Ono što zabrinjava je činjenica da je Glavna služba za reviziju zadnjih godina imala problema sa realizacijom drugog dijela plana. Period za njegovu realizaciju ove godine jeste povećan za jedan mjesec, ali je obim planiranih obaveza u njemu, u odnosu na prošlogodišnji, povećan za čak 78% (sa 18 na 32 revizije i prateća izvještaja).

Praktično je čitav teret povećanja planiranog u ovoj godini (sa prošlogodišnjih 78 na ovogodišnjih 86), pao na drugi dio godine, u kome je i dosad Glavna služba za reviziju pokazivala slabost u realizaciji.

Što se tiče ocjena koje je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS dala institucijama nad kojim je izvršila finansijsku reviziju predviđenu prvim dijelom svog plana, one su znatno lošije od prošlogodišnjih.

Procenat pozitivnih ocjena je drastično smanjen. Pozitivnu ocjenu bar za jednu komponentu finansijske revizije – finansijske izvještaje ili usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima – u prethodnoj reviziji, nakon realizovanog prvog dijela godišnjeg plana, imalo je 73% revidiranih institucija. U aktuelnoj ih je 53%. S druge strane, broj institucija sa oba mišljenja s rezervom popeo se sa 27% nakon prvog dijela plana u prethodnoj godini, na 41% nakon realizacije prvog dijela plana u aktuelnoj godini. Dodatno, dok u prethodnoj godini, nakon realizacije prvog dijela plana nije bilo negativnih ocjena, u ovoj su tri institucije ocijenjene najlošijom ocjenom koju mogu dati revizori. I to dvije za svoje finansijske izvještaje, a jedna i za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima.

Objavom ovih 54 izvještaja, Glavna služba za reviziju javnog sektora RS realizovala je 63% svog godišnjeg plana za 2023. Dakle, nešto manje od dvije trećine.

Za ostatak godine, odnosno do 31.12.2023., Glavna služba planirala je završiti i objaviti izvještaje o finansijskoj reviziji za 2022. za još 32 institucije – 13 jedinica lokalne samouprave, 10 domova zdravlja, 6 javnih komunalnih preduzeća i 3 javne ustanove.

Dodajmo i da je, u ovoj godini, do sada, Glavna služba za reviziju javnog sektora RS, objavila i 2 (od 4 planirana) izvještaja o naknadnom pregledu preporuka iz ranijih godina realizovanih revizija učinka. No još nije objavila nijedan od 6 planiranih izvještaja o provedenim revizijama učinka, niti ijedan od izvještaja o stepenu realizacije preporuka iz ranijih godina realizovanih finansijskih revizija.

No, još je dugo do kraja godine.

(T.H., Revizije info)