Komentari i analize

KONAČNO NEKO TUŽILAŠTVO REAGUJE NA NALAZE I OCJENE REVIZORA

Tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona formiralo je predmet koji se odnosi na negativan revizorski izvještaj Javne ustanove Apoteka “Zdravlje” Zenica.

Neadekvatno reagovanje institucija – prije svega parlamenata, vlada i tužilaštava – u postizvještajnom periodu tj. nekon što revizori provedu reviziju, daju svoje mišljenje, iznesu nalaze i preporuke za otklanjanje uočenih nedostataka, ključni je problem revizije u BiH.

I nevladine organizacije koje se bave ovim mehanizmom kontrole rada javnih institucija i trošenja javnog novca, i nezavisni stručnjaci, uključujući i strane, pa i sami revizori, slažu se u ocjeni o generalno niskoj realizaciji revizorskih preporuka i o nedostatku podrške vrhovnim revizorskim institucijama u BiH, od strane izvršne i zakonodavne vlasti i svojevrsnom ignorisanju rada revizora od strane tužilaštava.

Izuzeci od pravila se, ipak, povremeno dešavaju.

Protekle sedmice smo tako obavješteni da je Tužilaštvo Zeničko-dobojskog kantona formiralo predmet koji se odnosi na negativan revizorski izvještaj Javne ustanove Apoteka “Zdravlje” Zenica.

Trenutno se vrše određene provjere navoda iz revizorskog izvještaja u okviru kojih su inspektori Kriminalističke policije MUP-a ZDK zatražili izuzimanje određene dokumentacije iz Gradske uprave Zenica.

No, zadovoljstvo činjenicom da neka institucija radi svoj posao, umanjuje poslovična balkanska sporost u reakciji. Tužilaštvo, naime, reaguje na godinu dana star izvještaj, o finansijskoj reviziji navedene ustanove za – 2019.

A kad se pogleda o kakvim revizorskim primjedbama se radi, vidi se da je svako odugovlačenje sa reakcijom – i tužilaštva i zakonodavne i izvršne vlasti (i gradske i kantonalne) – neprihvatljivo i samo povećava krajnju štetu. Koju će, naravno, platiti građani.

A revizori su, u kvalifikacijama za date negativne ocjene, naveli, između ostalog, da akumulirani gubitak Apoteke na dan 31.12. 2019. godine iznosi 3.395.137 KM i prelazi osnovni kapital za 862.339 KM. Pri tome u obaveze prema dobavljačima iskazane u iznosu od 4.565.927 KM, dok je ukupna kratkoročna imovina (zalihe, gotovina i potraživanja) iskazana u iznosu od 2.344.186 KM, što ukazuje na probleme solventnosti.

“Ove okolnosti stvaraju sumnju u sposobnost Apoteke da nastavi s vremenski neograničenim poslovanjem.”, zaključili su revizori Ureda za reviziju institucija u FBiH.

Konstatovano je i da Uprava, prilikom sastavljanja godišnjih finansijskih izvještaja, nije postupila u skladu s medunarodnim računovodstvenim standardima, jer nije izvršiIa procjenu niti u Bilješkama objavila značajnu neizvjesnost u vezi poslovanja Apoteka.

Dodatno, knjigovodstveno evidentiranje ugovorenih rabata nije izvšeno na osnovu vjerodostojne knjigovodstvene dokumentacile i međunarodnih računovodstvenih standarda, čime je prekršen Zakon o računovodstvu i reviziji u FBiH.

“Stoga ne možemo potvrditi iskazanu vrijednost zaliha robe u iznosu od 1.363.276 KM i finansijskih prihoda u iznosu od 472.768 KM, a efekte ovakvog načina evidentiranja rabata na finansijske izvještaje nije moguće kvantificirati.”, naveli su revizori, u svom izvještaju.

Dalje je konstatovano da direktorica nije sačinila Godišnji plan rada i finansijski plan za 2019. godinu, kao ni izvještaje o poslovanju koji se trebaju podnijeti Upravnom odboru, što nije u skladu sa Statutom Javne ustanove Apoteka „Zdravlje” Zenica, Zakonom o ustanovama i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti. Takođe, popisom nije utvrđeno stvarno stanje potraživanja i obaveza, te nije izvršeno usklađivanje stvarnog stanja sa knjigovodstvenim.

Pored navedenog, revizori su skrenuli pažnju da su, u finansijskim izvještajima, na poziciji stalnih sredstava iskazani poslovni prostori u iznosu od 1.396.284 KM, za koje Apoteka ne posjeduje dokaze o vlasništvu na osnovu kojih je izvršeno njihovo knjigovodstveno evidentiranje.

Takođe, upozoreno je da Grad Zenica  kao osnivač nema  utvrđene  planove za pokriće akumuliranog gubitka, a Zakonom o ustanovama definisano je da osnivač supsidijarno odgovara za obaveze ustanove i da je dužan pokriti višak rashoda nad prihodima u roku od 60 dana od dana usvajanja godišnjeg obračuna.

Upravo je informacija da li je Grad, u skladu sa svojom zakonskom odgovornošću, utvrdio planove za pokrivanje akumuliranog gubitka, te ako nije, zbog čega nije, predmet interesa Tužilaštva.

Takođe, iz Kriminalističke policije zatražili su i informaciju da li je Grad Zenica, kao osnivač ove javne ustanove, u posljednjih nekoliko godina vršio bilo kakva kapitalna ili druga ulaganja u JU Apoteka “Zdravlje” Zenica.

Revizori su, takođe, podsjetili da je Upravni odbor nadležan da kontroliše i ocjenjuje rad direktorice i da donosi pravila i opće akte Apoteke, u skladu sa Zakonom o ustanovama. Te istakli da, s obzirom na to da je direktorica nadležna za formiranje cijena i utvrđivanje uslova prodaje, Upravni odbor nije donio  posebna pravila  kojima bi se regulisao postupak vođenja pregovora i način zaključivanja ugovora s najpovoljnijim dobavljačima roba za dalju  prodaju, kako bi se osiguralo transparentno i efikasno trošenje raspoloživih sredstava.

Da li će u ovim i drugim navodima sadržanim u izvještaju revizora tužioci naći dovoljno elemenata za podizanje krivične prijave, ostaje da se vidi.

(NN, Revizije info)