Regija i svijet

Crna Gora: KONSULTATIVNI SASTANAK IZMEĐU DRŽAVNE REVIZORSKE INSTITUCIJE I CIVILNOG DRUŠTVA PRED IZRADU PLANA REVIZIJA ZA 2021.

Dobra praksa u Crnoj Gori, koja povećava transparentnost rada Državne revizorske institucije i pozitivan uticaj civilnog društva na njega.

9. decembra ove godine je, u sklopu projekta koji NVO Institut alternativa sprovodi uz podršku Ambasade Kraljevine Norveške i Balkanskog fonda za demokratiju, pod nazivom “Jačanje nadzora javnih finansija u Crnoj Gori”, održan konsultativni sastanak između Državne revizorske institucije i civilnog sektora u susret izradi Godišnjeg plana revizija DRI za 2021. godinu. Ispred Državne revizorske institucije, na sastanku su govorili senatori Nikola N. Kovačević i Zoran Jelić.

Sastanak je bio posvećen razgovoru o prijedlozima civilnog društva za potencijalne teme i subjekte za Godišnji plan revizija za 2021. godinu, a za koje na osnovu saznanja civilnog društva postoji potreba za revidiranjem.

Senatori su u uvodnim izlaganjima istakli da je ovakva vrsta konsultativnih sastanaka dobra prilika da se zajednički razgovara o mogućim oblicima saradnje DRI i civilnog sektora kao i o pitanjima koja su od značaja za jačanje uticaja rada DRI u crnogorskom društvu. Zajedničkim radom i djelovanjem civilnog društva i DRI ostvariće se bolji uticaj revizija na transparentnost upravljanja javnim finansijama i odgovornost subjekata revizije.

Istaknuto je da je DRI i dosad koristila informacije i prijedloge dobijene od strane civilnog društva u procesu godišnjeg planiranja revizija.

Pored navedenog, razgovaralo se o primjeni Smjernica za predlaganje i izbor finansijskih revizija i revizija pravilnosti za Godišnji plan revizija kao i o aktivnostima planiranim Komunikacionom strategijom DRI za period 2020-2024. godine.

U ime civilnog sektora, sastanku je prisustvovalo više od 15 NVO organizacija, među kojima i Green Home, Media Centar, Mladi Romi, Centar za građanske slobode, Koalicija za održivi razvoj, Centar za istraživačko novinarstvo, Akcija za socijalnu pravdu, Institut za poslovnu i finansijsku pismenost, Mreža za afirmaciju nevladinog sektora, Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore, Centar za razvoj nevladinih organizacija, Centar za zaštitu i proučavanje ptica, Institut alternativa, Centar za ženska prava, Queer Montenegro, Udruženje Roditelji.

Državna revizorska institucija je Komunikacionom strategijom za period 2020-2024. godine planirala organizovanje ovakvih i sličnih sastanaka između DRI i NVO sektora kako bi se na godišnjoj osnovi razgovaralo o pitanjima od obostranog interesa.

Online sastanak je bio otvoren za javnost.

(Revizije info)