Novosti

NIJE NEKA UTJEHA, ALI… LOŠA IMPLEMENTACIJA REVIZORSKIH PREPORUKA I ISTA TAKVA SARADNJA SA PARLAMENTIMA, NIJE SAMO BH. PROBLEM

„Praćenje i kontrola realizacije revizorskih preporuka“ bila je tema regionalne konferencije u Podgorici, održane 10.-11. 03. 2022.

Tridesetak predstavnika vrhovnih revizorskih institucija iz Belgije, Velike Britanije i 6 država regiona – Albanije, BiH, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije i Slovenije – učestvovalo je na regionalnoj konferenciji „Praćenje i kontrola realizacije revizorskih preporuka”, koju je organizovala Vestminsterska fondacija za demokratiju u Crnoj Gori (WFD) u saradnji sa Državnom revizorskom institucijom Crne Gore.

I ovaj skup, održan od 10. do 11. 03, u Podgorici, je pokazao koliko je tema realizacije revizorskih preporuka značajna i opravdao i sve napore koji se, posljednjih godina, ulažu u poboljšanje u ovoj oblasti ali i sve kritike koje mediji i nevladine organizacije iznose svih ovih godina i na račun subjekata revizije koji ne ispunjavaju svoje obaveze, ali i na račun institucija vlasti, prije svega skupština i vlada (te, tužilaštava, u drugom kontekstu), koji sa svoje strane ne čine dovoljno da bi došlo do pozitivne promjene.

Osnovni cilj Konferencije bio je razmjena iskustava i najboljih praksi vrhovnih revizorskih institucija u praćenju revizorskih preporuka. Takodje vođena je diskusija o prirodi i prioritizaciji revizorskih preporuka, načinima i alatima za njihovo praćenje, kao i modalitetima podrške i korištenje rezultata naknadnog praćenja od strane parlamenata.

I, mada praksa VRI po pitanju praćenja realizacije preporuka i problemi s kojim se suočavaju, nisu uniformni, ono što je zajedničko svima, u regionu, je nedovoljno dobra saradnja sa parlamentima i njihovim komisijama zaduženim za reviziju, što je istaknuto kao najznačajnija kočnica za poboljšanje i stepena realizacije preporuka i efekata revizije na društvo. Nedostatak podrške parlamentarnih komisija, a iz bh. Iskustva bi smo dodali i – izvršne vlasti, doprinosi ambijentu gdje se preporuke ne shvataju ozbiljno i ne implementiraju, a u ekstremnim slučajevima se i onemogućava rad revizora, te je ona ključna za neometan rad revizora i veću realizaciju preporuka.

O blokadama rada parlamenata i višegodišnjem neradu njihovih radnih tijela, koji obesmišljavaju kompletan rad revizora, nije bilo govora, jer je to endemska bosanskohercegovačka pojava.

Iz Ureda za reviziju institucija BiH su naglasili da je bilo vrlo je korisno čuti i izazove sa kojima se suočavaju i institucije naprednijih demokratija a po pitanju iznalaženja metodologije praćenja stepena realizacije preporuka.

Skupu su se, naime, obratili predstavnici Računskog suda Belgije i Nacionalne kancelarije  za reviziju Velike Britanije, koji su prezentovali prakse i izazove u praćenju i kontroli realizacije revizorskih preporuka u zemljama EU i u UK.

Na konferenciji su prezentovana i iskustva i prakse prisutnih VRI iz država regiona. Iz BiH su, pored predstavnika državnog, na konferenciji učestvovali i predstavnici Federalni ured za reviziju.

Šefica Kabineta Generalnog revizora Ureda za reviziju institucija u FBiH, Mia Buljubašić, prezentovala je iskustvo Ureda za reviziju u praćenju realizacije preporuka u reviziji učinka i finansijskoj reviziji. Na početku svog obraćanja na Konferenciji, citirala je Hillary Clinton:

“Ako pokušavate da napravite razliku, u javnoj službi, u politici, u zagovaranju oko svih ovih važnih pitanja, onda morate biti spremni da prihvatite da nećete dobiti 100 postotnu podršku.“

A, između ostalog, je govorila i o zakonskom obavezivanju subjekata revizije na implementaciju preporuka, kao mogućem rješenju za otklanjanje ovog problema. Što je Ured za reviziju institucija u FBiH ponudio, Parlamentarnoj komisiji odgovornoj za reviziju, u okviru svog prijedloga novog zakona o reviziji.

Inače, domaćinima, iz Državne revizorske institucije Crne Gore svidjelo se što i postojeći zakoni o reviziji u BiH predviđaju mogućnost da parlamenti na osnovu preporuka preduzimaju određene korektivne mjere prema subjektima čiji je rad i realizacija preporuka nezadovoljavajući. Na žalost, osim same zakonske mogućnosti bh. revizori im nisu mogli ponuditi i primjere dobre prakse njihovog korištenja. Jer su se svojevremeni skromni pokušaji primjene ovih zakonskih mogućnosti, zbog opstrukcije od strane izvršne vlasti pretvorili u farsu, te se od tada praktično nisu primjenjivali.

(T.H., Revizije info)