Iz revizorskih izvještaja

NEGATIVNA REVIZORSKA OCJENA ZA KAKANJSKE KOMUNALCE

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Revizori nisu mogli potvrditi iskazanu vrijednost građevinskih objekata u iznosu od 6.442.131 КМ, а samim tim ni kapitala i dugoročnih razgraničenje za taj iznos, јег “Vodokom” ne raspolaže potpunom dokumentacijom о vlasništvu, pravu posjeda ili pravu raspolaganja…

Među 37 institucija u Federaciji BiH, za koje su do sada objavljeni izvještaji o provedenoj finansijskoj reviziji za 2019. godinu, svega dvije imaju negativnu revizorsku ocjenu.

Jedna od njih je JP “Vodokom” doo Kakanj.

Ured za reviziju institucija u FBiH, “Vodokomu” je negativnu ocjenu dao za finansijske izvještaje a za usklađenost sa zakonima i drugim propisima – mišljenje s rezervom. (Finansijska revizija koju provodi Ured, podsjetimo, sastoji se iz dva segmenta).

Revizija za 2019. Prva je revizija koju je Ured za reviziju institucija u FBiH proveo nad JP “Vodokom”, od osnivanja ovog preduzeća prije 15 godina.

NEPRAVILNIM VOĐENJEM FINANSIJA PRIKRIVA SE STVARNO STANJE I NEGATIVNI FINANSIJSKI REZULTAT

Negativno mišljenje za finansijske izvještaje kakanjski “Vodokom” je dobio zato što revizori nisu mogli potvrditi iskazanu vrijednost građevinskih objekata u iznosu od 6.442.131 КМ, а samim tim ni kapitala i dugoročnih razgraničenje za taj iznos, јег “Vodokom” ne raspolaže potpunom dokumentacijom о vlasništvu, pravu posjeda ili pravu raspolaganja. Na datum bilansa nije izvršena procjena postoje li bllo kakvi pokazatelji da је vrijednost nekog sredstva umanjena, odnosno procijenjena nadoknadiva vrijednost takvog sredstva. Nije moguće procijeniti efekte na vrijednost sredstava ifinansijski rezultat, niti da li  је izvršeno potrebno usklađivanje.

Takođe, nije utvrđena vrijednost zaliha u skladu sa propisima koji nalažu iskazivanje vrijednosti zaliha ро prodajnoj ili cijeni koštanja, zavisno od toga koja је niža. Štо za posljedicu ima da је vrijednost zaliha i finansijskog rezultata precijenjena za najmanje 41.600 KM.

I konačno, JP “Vodokom” ne raspolaže podacima о starosnoj strukturi potraživanja koja su iskazana u iznosu od 1.971.674 КМ. U okviru iskazanih potraživanja је i potraživanje u iznosu od 410.542 КМ, koje је starije od deset godina, а za koje nije izvršena ispravka vrijednosti па teret rashoda. Da је izvršena ispravka vrijednosti zastarjelih potraživanja na način i u periodima kako nalažu Međunarodni računovodstveni standardi, “Vodokom” bi iskazao negativan finansijski rezultat.

“VODOKOM” KRŠI ZAKON O JAVNIM NABAVKAMA I ZAKON O RADU

Što se tiče mišljenja s rezervom, za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima, ono je izrečeno zato što Pravilnik о radu nije sačinjen u skladu sa Zakonom о radu u dijelu jasnog definisanja dodataka ро osnovu uslova rada. Revizori nisu mogli potvrditi opravdanost isplata ро ovom osnovu u iznosu od najmanje 118.000 КМ.

Osim toga, postupci javnih nabavki nisu u potpunosti provedeni u skladu sa procedurama propisanim Zakonom о javnim nabavkama. Pri nabavkama građevinskog materijala, alata i mašina u vrijednosti od 240.000 КМ u tenderskoj dokumentaciji nisu pravilno određene tehničke specifikacije, а kod nabavke dijelova za teretna vozila, građevinske mašine i autodijelove u iznosu od 135.000 КМ nije pravilno određen ishod postupka. Nije uspostavljen nadzor nad realizacijom zaključenih ugovora о nabavkama, zbog čega su izvršene nabavke u vrijednostima koje su veće od ugovorenih. A određene nabavke su izvršene bez provođenja postupka javne nabavke.

Nakon izvršene revizije za 2019. godinu, “Vodokom” je od revizora dobio ukupno 20 preporuka, za otklanjanje uočenih nedostataka.

ODGOVORNOST RUKOVODSTVA

Inače… Javno preduzeće “Vodokom” d.o.o. Kakanj nastalo је, odlukom općinskog vijeća Kakanj 2005. godine, spajanjem dva privredna subjekta: ЈР “Vodovod i kanalizacija” Kakanj i ЈР “Gradska čistoća” Kakanj. Osnovna mu je djelatnost proizvodnja i distriЬucija pitke vode; odvodnja otpadnih i atmosferskih voda; održavanje vodotoka; poslovi izgradnje vodovodnih i ostalih objekata niskogradnje; prikupljanje, odvoz i deponovanje komunalnog i krutog otpada; poslovi uređenja općine Kakanj: metenje i pranje gradskih i prigradskih saobraćajnica; zimsko održavanje saobraćajnica; održavanje gradskih zelenih površina; organizacija rada gradske zelene i robne pijace i drugo. U preduzeću је na kraju 2019. godine bilo 130 zaposlenih, od čega u stalnom radnom odnosu 123, а 7 na odredeno radno vrijeme .

Uprava JP “Vodokom” imenovana је Odlukom Nadzornog odbora od 12. 11. 2018. godine, na period od 4 godine, u sastavu: Haris Veispahic, direktor; Mahir Neimarlija, izvršni direktor za tehničke poslove i Nermin Gačić, izvršni direktor za pravne i finansijske poslove .

U objavljenom izvještaju o provedenoj finansijskoj reviziji za 2019. revizori su naglasili da je rukovodstvo “Vodokoma” odgovorпo za izradu i fer prezeпtaciju fiпaпsijskih izvještaja. I da ova odgovornost podrazumijeva  i kreiraпje,  primjeпu  i održavaпje  iпterпih  koпtrola,  relevaпtпih  za  pripremu  i prezeпtaciju fiпaпsijskih izvještaja koji пе sadrže materijalпo zпаčaјпе pogrešпe iskaze kao posljedicu prevare ili greške, odgovarajuća  objelodaпjivaпja  relevaпtпih iпformacija  u пароmепаmа uz fiпaпsijske izvještaje,  kao i odablr  i primjeпu odgovarajućih  račuпovodstveпih  politika  i račuпovodstveпih рrосјепа koje su razumпe u datim okolпostima.

Osim toga, rukovodstvo JP “Vodokom” odgovorno је da osigura da aktivnosti, finansijske transakcije i informacije budu u skladu s propisima kojima su regulisane i potvrdi da је tokom fiskalne godine obezbijedilo namjensko, svrsishodno i zakonito korištenje raspoloživih sredstava za ostvarivanje utvrđenih ciljeva, te ekonomično, efikasno i efektivno funkcionisanje sistema finansijskog upravljanja i kontrole.

“Oni koji su zaduženi za upravljanje odgovorni su za nadziranje usklađenosti aktivnosti, finansijskih transakcija i informacija sa zakonima i drugim propisima”, konstatuju revizori.

(T.H., revizije.info, 20.08.2020.)