Regija i svijet

NACIONALNA KANCELARIJA ZA REVIZIJU KOSOVA ZAVRŠILA PLANIRANE FINANSIJSKE REVIZIJE ZA 2019. I RADI NA PLANU ZA NOVU REVIZORSKU GODINU

Konstatovano je da mnogi kapitalni projekti započinju bez dovoljno sredstava, i da se zbog toga rijetko završavaju na vreme, dok nadzor ne sprječava višestruka odstupanja od uslova navedenih u ugovorima.

Nacionalna kancelarija za reviziju Republike Kosovo, 20. je  avgusta objavila da je, uprkos teškim uslovima rada (a podsjetimo u julu je 8 zaposlenih NKR bilo pozitivno na virus Covid-19, dok je još 30. bilo u samoizolaciji), zbog kojih je došlo do kašnjenja u nekoliko pojedinačnih revizorskih izveštaja, ispunila svoj Godišnji plan revizija za revizijsku sezonu 2019/2020.

Prema planu, naime, pojedinačni izveštaji o revizijama regularnosti (u BiH se koristi termin “finansijske revizije”) su trebali biti završeni do 30. juna 2020. a Godišnji izveštaj o budžetu Kosova završen i Skupštini dostavljen najkasnije do 31. avgusta 2020.

NKR Kosova je 20. avgusta objavila da je završila Godišnji izveštaj revizije o godišnjim finansijskim izveštajima budžeta Republike Kosovo za 2019. godinu, čime je uspešno završena ova revizorska godina, koja traje od 1. septembra 2019. do 31. avgusta 2020.

U konačnici, revidirano je 95 budžetskih organizacija, sa ukupnim budžetom od oko 2,5 milijardi eura, 14 javnih preduzeća uglavnom u oblasti telekomunikacija, snabdevanja vodom i tretiranjem otpada, 9 projekata finansiranih iz donatorskih fondova, te, 13 revizija performansi (u BiH se koristi termin “revizije učinka”).

Prilikom završetka revizijske godine, Generalni revizor, Besnik Osmani, naglasio je da je primarni fokus rada NKR bila procjene kvaliteta finansijskog izveštavanja, dizajn i efektivnost sistema unutrašnje kontrole i usklađenost finansijskih transakcija sa pravosnažnim zakonima i propisima.

Kroz proces revizije ustanovljeno je da postoji izvjestan napredak u oblasti finansijskog izveštavanja, ali da najznačajniji nedostaci i slabosti i dalje ostaju. I oni se prije svega odnose na budžet. Konstatovano je da mnogi kapitalni projekti započinju bez dovoljno sredstava, i da se zbog toga rijetko završavaju na vreme, dok nadzor ne sprječava višestruka odstupanja od uslova navedenih u ugovorima.

Ovim povodom, od Vlade je zatraženo da ojača finansijsku disciplinu, jer su iznosi neizmirenih obaveza i potraživanja dostigli visoke cifre i nesumnjivo su glavni izazovi Vlade dok registracija i upravljanje imovinom predstavljaju problem koji se ponavlja godinama, a napredak u ovoj oblasti je slab.

NKR je saradnju sa revidiranim organizacijama u uslovima pandemije ocijenio korektnom. I informisao javnost da trenutno intenzivno rade na godišnjem planu rada 2020/2021. i da Kancelarija 15. septembra započinje novu revizijsku godinu.

(T.H., revizije.info)