Regija i svijet

MAKEDONIJA: SARADNJA IZMEĐU VLADE I DRŽAVNOG ZAVODA ZA REVIZIJU U CILJU SPRJEČAVANJA KORUPCIJE

“Vlada će pomoći u jačanju kadrovskih i tehničkih kapaciteta Državnog zavoda za reviziju, kao tijela čiji su revizorski izvještaji važni tokom cijelog procesa prevencije korupcije."

Ljupčo Nikolovski, Potpredsjednik za borbu protiv korupcije i kriminala, u novoj, 30. avgusta u Parlamentu izabranoj Vladi Republike Sjeverna Makedonija, ovih se dana sastao sa Glavnim državnim revizorom Sjeverne Makedonije Maksimom Acevskim.

Na zvaničnoj Facebook stranici Potpredsjednika Nikolovskog objavljena je kratka informacija o ovom sastanku u kojoj se kaže da Državni zavod za reviziju Sjeverne Makedonije ima važnu ulogu u sprječavanju korupcije u državnim institucijama.

“Na današnjem sastanku sa glavnim revizorom, Maksimom Acevskim, razgovarali smo o trenutnoj organizacionoj strukturi Državnog zavoda za reviziju, saradnji sa drugim nadležnim institucijama i budućim aktivnostima.”, naveo je Nikolovski. Dodavši:

“Vlada će pomoći u jačanju kadrovskih i tehničkih kapaciteta Državnog zavoda za reviziju, kao tijela čiji su revizorski izvještaji važni tokom cijelog procesa prevencije korupcije. Vlada je otvorila front protiv kriminala i korupcije, a u cijelom procesu sve institucije su nam važne kako bismo osigurali da se red i zakon primjenjuju na sve.”

Inače…

Prvi zakon o državnoj reviziji u Makedoniji je usvojen 1997. godine, a Državna revizija započela je s radom početkom 1999., sa devet zaposlenih, koje je preuzela od Uprave za ekonomsku i finansijsku reviziju u bivšem Zavodu za platni promet.

Zakon je nekoliko puta mijenjan, kako bi se inkorporirali osnovni principi Limske deklaracije i kako bi ga se približilo standardima i praksi Evropske unije. U tom kontekstu, nadležnosti Državne revizije proširene su na EU fondove i političke stranke, a kao važan kriterij pri odabiru revizija u godišnjem programu uveden je potencijalni rizik entiteta.

Prve revizije izvršene su tokom 1998/99, a prvi Godišnji izvještaj o radu Državne revizije i izvršenim revizijama dostavljen je Parlamentu Republike Makedonije 2000. godine.

Pored revizije pravilnosti (finansijska revizija zajedno s revizijom usklađenosti), Državna revizija od 2005. godine vrši i reviziju učinka, a u novije vrijeme i revizije u skladu s danim preporukama i tematske revizije.

Novi zakon o državnoj reviziji usvojen je u maju 2010. godine. Zakon ima za cilj jačanje operativne i finansijske nezavisnosti Državne revizije i postizanje veće efikasnosti u vršenju revizije. Novi zakon takođe znači usklađivanje sa Limskom deklaracijom, Smjernicama za principe revizije i Meksičkom deklaracijom o nezavisnosti vrhovnih revizorskih institucija. Usvajanjem ovog zakona omogućeno je jačanje mjesta i uloge Državne revizije, kao vrhovne revizorske institucije Republike Sjeverne Makedonije, odgovorne za vršenje državne revizije i nezavisne u svom radu. U stvari, novi zakon znači potpuno usklađivanje s međunarodnim standardima, evropskim propisima i najboljom međunarodnom praksom.

Aktuelni Glavni državni revizor, Maksim Acevski, izabran je u decembru 2019., na mandat od 9 godina, nakon dvogodišnjeg sukoba vlasti i opozicije, oko ovog pitanja, u makedonskom parlamentu, i potpune blokade rada ove institucije krajem 2019. godine.

(TH, revizije.info)