Regija i svijet

EVROPSKI REVIZORSKI SUD ISPITUJE ZAŠTITU INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA U EU

Intelektualno vlasništvo izrazito je važno za ekonomiju EU. Stoga je garantovanje njegove primjerene zaštite na jedinstvenom tržištu ključan element konkurentnosti EU. Uzimajući to u obzir, Evropski revizorski sud započeo je s provođenjem revizije u okviru koje će procijeniti efikasnost sistema EU za zaštitu intelektualnog vlasništva.

Intelektualno vlasništvo obuhvata intelektualne tvorevine, kao što su izumi, umjetnička djela, simboli, nazivi i slike koji se upotrebljavaju u komercijalne svrhe. U skladu s međunarodnim ugovorima prava intelektualnog vlasništva u pravilu se dijele u dvije grupe:
— autorska prava, koja obuhvataju književna djela, filmove i muziku; te
— prava industrijskog vlasništva, koja obuhvataju patente (izume), marke, dizajn i oznake geografskog porijekla.

“Intelektualno vlasništvo ima ključnu važnost za ekonomiju EU. Pravima intelektualnog vlasništva pruža se podsticaj za inovativnost, kreativnost i tehnološki napredak. Njima se ujedno pruža zaštita od neovlaštenog umnožavanja, te, time, sprječava krivotvorenje i piratstvo, koji čine složen i sve veći problem. Osim što imaju štetan efekat na ekonomiju, oni mogu biti i prijetnja javnoj sigurnosti, što se jasno pokazalo tokom pandemije bolesti COVID-19.”, navodi se u saopštenju Evropskog revizorskog suda, objavljenom povodom započinjanja revizije vezane za zaštitu intelektualnog vlasništva.

“To posebno vrijedi za niz sektora u kojima preduzeća EU imaju vodeću ulogu u svijetu: odjeća, luksuzna roba i farmaceutski proizvodi tek su neki od njih. Procjenjuje se da se gotovo 45 % BDP-a EU ostvaruje u sektorima koji u velikoj mjeri zavise o pravima intelektualnog vlasništva, što odgovara iznosu od 6,6 bilijuna eura, te da na te sektore otpada gotovo jedna trećina radnih mjesta u EU.”

„Bez djelotvornih instrumenata za garantovanje primjene prava intelektualnog vlasništva dolazi do destimulacije inovativnosti i kreativnosti te smanjenja ulaganja”, izjavila je Ildikó Gáll-Pelcz, članica Evropskog revizorskog suda zadužena za ovu reviziju. „Stoga prava intelektualnog vlasništva imaju presudnu važnost za uspjeh unutrašnjeg tržišta.”

Sud konstatuje da je EU uspostavila regulatorni okvir u svrhu ujednačene primjene prava intelektualnog vlasništva u cijeloj zajednici. I da uz države članice, veliku odgovornost za garantovanje pravilne i ujednačene zaštite prava intelektualnog vlasništva širom EU snose i Evropska komisija i druga tijela, kao što je Ured Evropske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO).

Cilj započete revizije Evropskog revizorskog suda je procijeniti jesu li prava intelektualnog vlasništva primjereno zaštićena na jedinstvenom tržištu.

Ova bi revizija, prema planu, trebala biti završena u drugoj polovini 2021. godine.

Sud podsjeća da je Evropska komisija 25. novembra 2020. objavila novi akcioni plan za intelektualno vlasništvo radi pružanja podrške inicijativi EU za oporavak.

Takođe, vezano za ovu temu, navodi i da je u maju 2019. godine Sud objavio mišljenje u vezi s Uredom Evropske unije za intelektualno vlasništvo. U tom mišljenju je konstatovano da je budžetski višak Ureda EU za intelektualno vlasništvo 2018. godine iznosio gotovo pola milijarde eura te je, od strane Suda iznesena preporuka da bi Ured taj višak trebao produktivnije upotrebljavati.

(TH, Revizije info)