Komentari i analize

Srbija: REVIZORI U 2020. GODINI UTVRDILI NEPRAVILNOSTI U IZNOSU OD 130 MILIJARDI DINARA, UGLAVNOM U JAVNIM NABAVKAMA

Uporedimo li obim realizovanih finansijskih revizija od strane Državne revizorske institucije Srbije sa kumulativnim rezultatom rada sve četiri vrhovne revizorske institucije u BiH (državne, dvije entitetske i ureda Brčko distrikta), proizilazi da su bosanskohercegovačke produktivnije - ukupno, one su, do sada, provele i objavile izvještaje o 260 od 278 planiranih finansijskih revizija za 2020. godinu. Dok je DRI Srbije objavila 254 izvještaja.

Narodna skupština Republike Srbije usvojila je 14.10. Izvještaj o radu Državne revizorske institucije za 2020. godinu, koji je podnijela Državna revizorska institucija, sa Prijedlogom zaključka Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava od 16. juna 2021. godine.

Predstavljajući poslanicima izvještaj o radu ove institucije dr Duško Pejović, predsjednik Državne revizorske institucije i generalni državni revizor je iznio podatak da je Državna revizorska institucija tokom 2020. godine objavila 254 izvještaja o reviziji, što je u odnosu na 241 izveštaj o reviziji u 2019. godini pet odsto više.

39 od objavljenih izvještaja su sa pozitivnom ocjenom, 107 sa ocjenom sa rezervom a četiri izvještaja sa negativnom ocjenom.

Uočena je tendencija povećanja izvještaja sa pozitivnom ocjenom, u posljednje tri godine, uz istovremeno smanjenje izvještaja sa rezervom i negativnim mišljenjem.

DRI je tokom 2020. godine provela i 17 revizija “odazivnih izvještaja” (izvještaja o otklanjanju otkrivenih nepravilnosti ili nesvrsishodnosti) gde je utvrđeno za osam subjekata revizije da krše obavezu dobrog poslovanja.

Prema rečima dr Pejovića, Državna revizorska institucija je u 2020. godini utvrdila nepravilnosti u iznosu od 130 milijardi dinara, što se uglavnom odnosi na javne nabavke. Pri čemu se čak 97% nepravilnosti u javnim nabavkama odnosi na tri subjekta revizije.

Možda najviše iznenađuje podatak da čak 57% subjekata revizije, kod kojih je revizija sprovedena u protekloj godini, nema uspostavljenu internu reviziju.

Kad se uporede greške u prihodima i primanjima, u rashodima i izdacima onda je očigledno da su greške u 2020. godini manje, rekao je dr Pejović i dodao da su greške u prihodima i primanjima u 2020. godini iznosile 0,72%, a u 2019. iznosile 2,02%.

Javni dug je iskazan u iznosima koje je objavio Republički zavod za statistiku i na dan 31. decembra 2020. godine je iznosio 58,2%.

Predsjednik DRI je podsjetio da je u 2020. godini objavljeno 13 izvještaja o reviziji svrsishodnosti poslovanja, dok se ove godine sprovodi 14 revizija svrsishodnosti.

Državna revizorska institucija je dala ukupno u 2020. godini 2155 preporuka i stepen izvršenja kod preporuka prvog prioriteta, koji se odnosi na rok od 90 dana, iznosi 91%.

DRI je u 2020. godini podnijela 135 prijava i to 103 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka protiv 122 lica, 24 prijave za privredni prestup protiv 152 lica, osam krivičnih prijava protiv osam odgovornih lica, kao i 26 informacija nadležnim organima, naglasio je dr Pejović.

Tokom rasprave dr Aleksandra Tomić, narodna poslanica i predsjednica Odbora za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava je naglasila da Narodna skupština ocjenjuje da je DRI u svom Izveštaju cjelovito predstavila aktivnosti ove institucije u izvršavanju svojih ustavnih i zakonskih nadležnosti.

Govoreći o Državnoj revizorskoj instituciji, Hadži Milorad Stošić, narodni poslanik je istakao da se radi o izuzetno važnoj nezavisnoj instituciji sa osnovnim ciljem kontrole trošenja javnih sredstava i istakao da je pohvalno to što možemo vidjeti da se DRI potrudila da u prošloj godini provede sve planirane procese revizije, uprkos problemima sa koronom.

DRI provjerava da li se javna sredstva troše efikasno i odgovorno i ekonomično i u skladu sa zakonom, a sigurno ima značajnu ulogu u ekonomskom razvoju Srbije, poručio je narodni poslanik Slavenko Unković.

Zaključak Odbor za finansije, republički budžet i kontrolu trošenja javnih sredstava povodom razmatranja Izveštaja o radu DRI za 2020. godinu usvojen je jednoglasno, glasovima 158 narodnih poslanika.

Za kraj, uporedimo li obim realizovanih finansijskih revizija od strane Državne revizorske institucije Srbije sa kumulativnim rezultatom rada sve četiri vrhovne revizorske institucije u BiH (državne, dvije entitetske i ureda Brčko distrikta), proizilazi da su bosanskohercegovačke produktivnije – ukupno, one su, do sada, provele i objavile izvještaje o 260 od 278 planiranih finansijskih revizija za 2020. godinu. Dok je DRI Srbije, kako smo naveli objavila 254 izvještaja. Dodatno, finansijske revizije u BiH podrazumijevaju istovremeno i revizije finansijskih izvještaja i revizije usklađenosti sa zakonima, pa su u skladu s tim i izvještaji koje objavljuju ovdašnji revizorske institucije. A od 254 izvještaja koje je objavila Državna revizorska institucija Srbije, 137 su izvještaji o reviziji finansijskih izvještaja, 74 izvještaji o pravilnosti poslovanja, 13 izvještaji o reviziji finansijskih izvještaja i pravilnosti poslovanja, 13 izvještaja o reviziji svrsishodnosti poslovanja i 17 izvještaja o reviziji odazivnih izvještaja.

(T.H., Revizije info)