Iz revizorskih izvještaja

TRI VRSTE REGRESA ZA ZAPOSLENE U TUŽILAŠTVU BIH

Ured za reviziju institucija BiH, u izvještaju o reviziji Tužilaštva za 2018. godinu, skrenuo je pažnju da radna mjesta unutar tužilačkih odjela nisu sistematizirana u skladu sa relevantnim propisima, da unutrašnja revizija nije uspostavljena u skladu sa relevantnim propisima, te, da je zapošljavanje osoblja na određeno vrijeme, u nekim slučajevima, izvršeno bez raspisivanja javnog oglasa i produžavano s kratkim prekidima između ugovora o radu.

Prema Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji Tužilaštva, unutrašnju organizaciju posebnih tužilačkih odjela uređuju rukovodioci tih odjela internim pravilnicima. Zakon o Tužilaštvu BiH propisuje da se unutrašnja organizacija posebnih odjela uređuje internim pravilnicima koje odobrava glavni tužilac. Ured za reviziju institucija BiH je, međutim, utvrdio da ovi pravilnici, u Tužilaštvu, nisu doneseni, što za posljedicu ima da radna mjesta u okviru tužilačkih odjela nisu sistematizovana, odnosno da nije definisan potreban broj izvršilaca, opis radnih mjesta, te način rada i rukovođenja.

U skladu sa Zakonom o internoj reviziji institucija BiH i Odlukom o kriterijima za uspostavljanje jedinica interne revizije u institucijama BiH, Ministarstvo pravde BiH je nadležno za obavljanje interne revizije u Tužilaštvu. Jedinica interne revizije Ministarstva pravde BiH je, u augustu 2017. godine, dostavila Tužilaštvu na potpisivanje Povelju i Sporazum o obavljanju funkcije interne revizije. No, Tužilaštvo nije potpisalo navedene akte, s obrazloženjem da postoji potreba za izdvajanja pravosudnih institucija u zasebnu cjelinu kao organizaciono ili resorno povezanih institucija, a što je u skladu sa strukturom vlasti. Nakon toga, tokom 2018. godine, nisu preduzimane značajnije aktivnosti vezane za uspostavu funkcije interne revizije. Zbog čega je Ured za reviziju ukazao na potrebu da Tužilaštvo, u saradnji s ostalim nadležnim institucijama, osigura uslove za uspostavu funkcije interne revizije.

Ured za reviziju institucija BiH utvrdio je da je tokom 2018. u Tužilaštvo BiH na neodređeno vrijeme primljeno, putem javnog oglasa, 13 zaposlenih, od kojih je osam prethodnih godina bilo angažovano temeljem ugovora o radu na određeno vrijeme. Na određeno vrijeme tokom 2018. angažovano je 47 izvršilaca, od kojih je 35 zaposleno na IPA projektima. Za određeni broj zaposlenih na određeno izvršen je prijem bez raspisivanja javnog oglasa.

“Ovakav način zapošljavanja, bez raspisivanja javnog oglasa, smatramo neprihvatljivim, posebno imajući u vidu da se radi o Tužilaštvu”, navodi se u revizorskom izvještaju.

Za bruto plaće, zaposlenih u Tužilaštvu, iz budžeta je izdvojeno 10.698.179 KM, a za naknade zaposlenim 556.479 KM. Naknade se odnose se na prijevoz na posao i s posla (57.985 KM), topli obrok (86.934 KM), regres za godišnji odmor (232.607 KM), otpremnine zbog odlaska u penziju (9.159 KM), jubilarne nagrade (10.475 KM), pomoć u slučaju smrti (15.084 KM), pomoć u slučaju teže invalidnosti (5.028 KM) i poreze i doprinose na naknade (139.207KM).

Ured za reviziju ukazao je na činjenicu da se za zaposlene u Tužilaštvu BiH naknada za godišnji odmor (regres) isplaćuje na tri različita načina: “Tužioci imaju pravo na neto naknadu za godišnji odmor u iznosu od 50% osnovne mjesečne neto plaće utvrđene Zakonom o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH i njima je isplaćen regres od 2.240 KM. Ostalom stručnom osoblju koje prima plaću po istom zakonu isplaćen je regres u iznosu od 50% njihove osnovne mjesečne plaće (od 800 do 1.280 KM). Zaposlenima na koje se primjenjuje Zakon o plaćama i naknadama u institucijama BiH izvršena je isplata regresa za godišnji odmor od po 300 KM.”

Zakonom o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama na nivou BiH i Zakonom o plaćama u institucijama BiH (za zaposlene u zakonodavnoj i izvršnoj vlasti) na različit način je utvrđeno pravo na osnovnu mjesečnu plaću i pravo na naknade troškova (za prijevoz na posao i s posla, topli obrok i odvojen život) zaposlenih u pravosudnim institucijama u odnosu na zaposlene u institucijama zakonodavne i izvršne vlasti Bosne i Hercegovine. Što je osnova za podnošenje tužbi od strane zaposlenih u pravosudnim institucijama, s obzirom na to da je Ustavni sud BiH 2013. godine utvrdio da isto predstavlja diskriminaciju koja se ne može opravdati. Ured za reviziju je, u svojim izvještajima, ukazivao na potrebu rješavanja predmetnog pitanja, odnosno na potrebu izjednačavanja prava iz radnih odnosa za zaposlene u institucijama Bosne i Hercegovine.

(TH, revizija.info)