Novosti

Najava: U PONEDELJAK, 30.11., PRVI DIO EKSKLUZIVNOG INTERVJUA SA DŽEVADOM NEKIĆEM, GENERALNIM REVIZOROM FBIH

Generalni revizor Dževad Nekić i šefica njegovog kabineta Mia Buljubašić
Portal Revizije, u saradnji sa portalom Antikorupcija, povodom 20 godina rada VRI u BiH razgovara sa Generalnim revizorom Ureda za reviziju institucija u FBiH Dževadom Nekićem. U obimnom intervjuu, koji će biti objavljen u 3 dijela, naš urednik i Generalni revizor Nekić „pretresli“ su sva značajna pitanja vezana za reviziju u FBiH. Od rezultata rada i uslova u kojim su ostvareni, preko opstrukcija i ignorisanja od strane vlasti, neprobojnog bedema koji vladajuće stranke grade oko svojih kadrova, do suočavanja sa ocjenama o besmislenosti revizije, rezigniranih građana, odnosno plaćanja za tuđe grijehe, neodgovornost i nerad.

U ovoj najavi, i uvodu u Intervju, objavljujemo nekoliko zanimljivih statističkih podataka.

Ured za reviziju institucija u FBiH u 20 godina svog postojanja izvršio je 1230 revizija. 527 revizija se odnosi na korisnike budžeta Federacije, 189 kantonalnog, 124 budžeta općina i gradova. 177 puta revidirani su različiti zavodi, agencije i fondovi. A 213 puta revizori su ulazili u javna preduzeća.

Već 4 godine za redom Ured za reviziju ima kontinuirani rast broja provedenih finansijskih revizija. I u posljednjoj godini ih je obavio najviše do sada – 89.

Poražavajuća činjenica, koja, s druge strane, govori o značaju Ureda za reviziju i njegove projektovane uloge u društvu, je da je skoro četvrtina revizija provedenih u 20 godina postojanja Ureda (ili, tačno: 23,98%) okončana sa negativnom ocjenom rada subjekta koji je revidiran. A da je svega 14% revizija završilo pozitivnom ocjenom.

U ovih 20 godina različitim institucijama dato je 23.758 preporuka za otklanjanje uočenih nedostataka, grešaka i nezakonitosti u radu. Na žalost, neke od njih su ponavljane iz godine u godinu.

Ignorisanje preporuka od strane revidiranih institucija praksa je kojoj je korijen u nepostojanju kulture odgovornosti i u direktnoj je vezi sa nedovoljnim angažmanom Parlamenta, a onda i Vlade, u tom kontekstu. A što je sve opet vezano za činjenicu da živimo u partitokratskom društvu, u kome se lideri vladajućih političkih partija javno dogovaraju o podjeli institucija, odnosno čelnih mjesta u njima, na koje onda postavljaju partijske kadrove.

„Loše politike, nagomilani dugovi, netransparentno zapošljavanje, nezakonito poslovanje, sve je to naša realnost, što potvrđuju brojni revizorski nalazi…“, reći će Generalni revizor Nekić, u intervju za Revizije info. I, između ostalog, dodati i:

„Ako se želi poboljšati stanje u kojem živimo, ako se žele nagraditi oni koji dobro upravljaju i skloniti oni koji jednostavno to nisu u stanju, onda je dovoljno pogledati revizorske izvještaje za jedan revizorski ciklus, ili recimo za proteklih 20 godina. Iz toga bi smo mogli zaključiti da iako ima određenih pomaka, generalno, stanje nije na zavidnom nivou.“

(TH, Revizije info)