Novosti

CCI: NAKON 5 MJESECI ZAVRŠENA SASLUŠANJA U PARLAMENTU INSTITUCIJA KOJE OD REVIZORA NISU DOBILE POZITIVNU OCJENU

Povodom jučerašnjeg završetka ovogodišnjeg ciklusa saslušanja pred Parlamentarnom komisijom odgovornom za reviziju u FBiH, koja su započela još u julu ove godine, Centri civilnih inicijativa objavili su saopštenje za javnost u kome naglašavaju potrebu da se što prije održi sjednica Komisije na kojoj će se izvršiti analiza provedenih saslušanja i kreirati zaključci za Parlament, na osnovu kojih će on donijeti odgovarajuće odluke. Ovo saopštenje prenosimo u cjelosti.

Centri civilnih incijativa (CCI) pozivaju Parlamentarnu komisiju odgovornu za reviziju Parlamenta Federacije BiH da čim prije zakaže sjednicu nakon održanih saslušanja sa predstavnicima svih 41 revidirane institucije u ovoj godini koje nisu dobile pozitivno mišljenje revizora. Nakon što je juče održano saslušanje sa preostale dvije revidirane instiucije završena su saslušanja u ovoj godini. Ono što treba ubrzo da uslijedi jeste sjednica Komisije na kojoj bi se sumirali rezultati saslušanja, za koja je trebalo skoro 5 mjeseci da se realizuju, te omogući dalje postupanje Parlamenta FBiH.

Saslušanja služe da odgovorni ispred institucija obrazlože date nalaze, te se obavežu da će uočene nepravilnosti zaista i otkloniti. Kako bi se to i desilo, naročito uzimajući u obzir ozbiljne propuste u radu institucija, te praksu niske stope realizacije revizorskih preporuka, potreban je javni nadzor, koji se osigurava kroz djelovanje nadležne Komisije i Parlamenta FBiH.

Obzirom da se u ovom periodu usvajaju budžeti institucija, neophodno je što prije u Parlamentu FBiH razmatrati Izvještaje o reviziji institucija kako bi se nalazi revizije i nalazi nadležne Komisije uskladili sa budućim budžetima institucija i javnom potrošnjom. Zbog toga je važno da Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju što prije završi svoj posao i u proceduru dostavi izvještaj o revizorskim izvještajima koji proslijeđuje Parlamentu FBiH.

Podsjećamo i na važnu ulogu Parlamenta, koji prema Zakonu o reviziji institucija FBiH može, na osnovu nalaza revizije i preporuka datih u izvještajima o reviziji, smanjiti budžet jedne ili više institucija ili preduzeti druge odgovarajuće korektivne radnje. Međutim, da bi  proces javne revizije bio efikasan potrebno je da svi akteri u procesu budu efikasni, te da se ne čeka 5 mjeseci za razmatranje revizorskih izvještaja u Parlamentu FBiH, za koje je važno da budu razmatrani prije usvajanja budžeta.

Javna revizija ne završava objavom revizorskih izvještaja, oni su tu da pokažu nepravilnosti i ponude rješenje u vidu preporuka, a dalja odgovornost je na nadležnoj Komisiji i Parlamentu FBiH da osiguraju da se preporuke realizuju.