11.08. Ured za reviziju institucija u FBiH objavio je svoj peti “paket” izvještaja o provedenoj finansijskoj reviziji za 2020. godinu.
U njemu je ponovo, kao i prethodna 3 slučaja, 9 izvještaja (dok je prvi “paket” sadržavao 19 izvještaja o institucijama za koje se vrši obavezna redovna godišnja revizija).
Ukupno je, do sada, dakle, realizovano 55 izvještaja o provedenim finansijskim revizijama. Što je 54% od najambicioznijeg dosadašnjeg plana ove institucije, koji je ujedno i najambiciozniji plan neke vrhovne revizorske institucije u BiH do sada.
Po prvi put, Ured za reviziju institucija u FBiH je prestigao broj finansijskih revizija Glavne službe za reviziju javnog sektora RS. Ali mu je, s obzirom na znatno ambiciozniji plan, do kraja ciklusa ostalo znatno više posla.
U petom su “paketu” izvještaji o provedenoj finansijskoj reviziji za Federalnu upravu civilne zaštite, Federalni zavod za penzijsko/mirovinsko i invalidsko osiguranje, Poreznu upravu Federacije BiH, Službu za zajedničke poslove organa i tijela Federacije BiH, Zeničko-dobojski kanton, Općinu Lukavac, Zavod zdravstvenog osiguranja Zeničko-dobojskog kantona, JP „Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne“ d.d. Mostar i Tvornicu transportnih uređaja energetik d.o.o. Tuzla.
Od dosad revidiranih 55 institucija, u četvrtinu njih (14) revizori su ušli prvi put u 20 godina postojanja ove institucije. U njih 6 revizija je vršena prije više od 10 godina. A u preostalih 35 prethodna revizija je obavljena u zadnjih 10 godina.
Objavom petog paketa izvještaja, dodatno se povećao broj institucija i javnih preduzeća koji su, nakon provedene revizije za 2020., dobili negativno mišljenje od Ureda za reviziju institucija u FBiH.
JKP “Vitkom” Vitez, koje je dobilo negativno revizorsko mišljenje za obje komponente finansijske revizije, te, JP „Autoceste Federacije BiH“ d.o.o. Mostar, koje je dobilo negativno mišljenje za finansijske izvještaje i JP „Komunalno“ d.o.o. Mostar, koje je dobilo negativno mišljenje za usklađenost sa zakonima i drugim propisima, pridružilo se JP „Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne“ d.d. Mostar., sa negativnim mišljenjem za finansijske izvještaje.
Ured za reviziju ostaje, za sada, jedini koji je izekao negativne ocjene nakon provedenih finansijskih revizija za 2020. od 4 vrhovne revizorske institucije u BiH.
Od 55 dosad revidiranih institucija, osim ova 4 sa negativnim mišljenjem, 16 institucija ima oba mišljenja s rezervom, a 28 za jednu komponentu finansijske revizije mišljenje s rezervom, a za drugu pozitivno mišljenje.
Svega 6 od 55 do sada revidiranih institucija ima pozitivna mišljenja za obje komponente finansijske revizije.
Po prvi put se pojavljuje jedno suzdržano mišljenje – za finansijske izvještaje Federalnog zavoda PIO/MIO. Razlog je što “godišnji finansijski izvještaji za 2020. godinu nisu ovjereni i dostavljeni nadležnim institucijama u utvrđenom roku, u skladu sa Zakonom o budžetima u FBiH, Uredbom o računovodstvu budžeta u FBiH i Pravilnikom o finansijskom izvještavanju i godišnjem obračunu budžeta u FBiH. S obzirom na to da Bilans stanja, kao dio Godišnjih finansijskih izvještaja, nije odražavao bilansnu ravnotežu za iznos od 48.417.289 KM, u skladu s navedenim Pravilnikom, Finansijsko-informatička agencija je o tome obavijestila Federalni zavod, sa zahtjevom da se izvrši ispravka. Zavod nije izvršio ispravku, niti su Godišnji finansijski izvještaji dostavljeni Finansijsko-informatičkoj agenciji.”
Kod 71% revidiranih institucija (39 od 55), revizori su, uz mišljenje, rukovodstvima institucija, dodatno skrenuli pažnju na neke momente u poslovanju, na koje bi trebali da obrate pažnju u nastavku, a koji u ovom ciklusu nisu uticala na samu ocjenu.
Dvije institucije u posljednjem paketu – Služba za zajedničke poslove organa i tijela FBiH i Zavod zdravstvenog osiguranja ZDK i – poboljšale su svoje poslovanje od prethodne revizije (2019. i 2016. godine). Tada je imale mišljenje s rezervom za obje komponente finansijske revizije, a sada imaju jedno mišljenje s rezervom i jedno pozitivno mišljenje.
Jedna institucija (Općina Lukavac) je zadržala ocjenu iz prethodnog ciklusa svoje revizije. A za Tvornicu transportnih uređaja energetik d.o.o. Tuzla ovo je bila prva revizija koja je provedena u ovom preduzeću.
Ostalih 5 institucija su pogoršali svoje prethodne ocjene. Neke manje, neke više. A najdramatičnije JP „Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne“ d.d. Mostar, koja je za 2017. imala mišljenje s rezervom za obje komponente finansijske revizije, a za 2020. Ima mišljenje s rezervom sa skretanjem pažnje za usklađenost sa zakonima i drugim propisima i – negativno mišljenje sa skretanjem pažnje za finansijske izvještaje.
Inače, kod 9 institucija čiji su izvještaji o provedenoj finansijskoj reviziji objavljeni u ovom “paketu”, registrovano je 13 različitih zakona čije je kršenje uticalo na ocjenu revizora: Zakon o javnim nabavkama, Zakon o plaćama i naknadama u organima vlasti FBiH, Zakon o zaštiti i spašavanju ljudi i materijalnih dobara od prirodnih i drugih nesreća, Zakon o budžetima u FBiH, Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju, Zakon o računovodstvu i reviziji u FBiH, Zakon o upravnom postupku, Zakon o upravnim sporovima, Zakon o poreznoj upravi FBiH, Zakon o radu, Zakon o izvršavanju Budžeta Zeničko-dobojskog kantona za 2020., Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o porezu na dohodak.
Ukupno su, za 55 dosad revidiranih institucija, revizori dali 877 preporuka, za otklanjanje uočenih grešaka, nepravilnosti i nezakonitosti. Najviše je dobilo Federalno ministarstvo finansija, čak 39. A najmanje Ministarstvo zdravstva Kantona Sarajevo – 6. Pri tome je kantonalno ministarstvo zdravstva po prvi put revidirano, dok se revizija Federalnog ministarstva finnsija vrši svake godine i od 39 datih joj preporuka, 29 su ponovljene – preporuke koje su revizori ministarstvu izrekli nakon revizije za 2019. godinu, ali koje ministarstvo nije realizovalo.
Spomenimo i da je Federalni ured za reviziju, pored 46 dosad objavljenih izvještaja o provedenim finansijskim revizijama za 2020. godinu, u 2021. godini objavio i 2 izvještaja o realizaciji preporuka iz ranijih godina objavljenih revizija učinka, te, izuzetno važnu reviziju učinka – “Efikasnost planiranja i realizacije mjera za ublažavanje ekonomskih posljedica pandemije COVID-19”.
(TH, Revizije info)