Zadaća Suda nije samo da doprinese poboljšanju financijskog upravljanja EU-om, nego i da zajamči da se politikama i programima EU-a ostvaruju predviđeni ciljevi i odgovarajuća vrijednost za uloženi novac. Svake godine Sud provjerava pouzdanost godišnje računovodstvene dokumentacije EU-a, kao i zakonitost i pravilnost povezanih transakcija te obavlja revizije usmjerene na teme u kojima se odražavaju politički prioriteti EU-a te opći trendovi i novi izazovi. Tijekom 2025. revizori su se bavili nizom tema, kao što su industrija mikročipova, nestašice lijekova, vojna mobilnost, prijevare povezane s PDV-om pri uvozu, suradnja među tijelima EU-a za borbu protiv prijevara i mnoge druge. Velik dio njihovih nedavnih aktivnosti odnosio se na ispitivanje prijedloga Europske komisije za proračun EU-a za razdoblje 2028. – 2034. kako bi se istaknuli ključni problemi i rizici.
„U kontekstu rasta geopolitičke napetosti i neizvjesnosti neovisne institucije koje djeluju na temelju dokaza imaju ključnu ulogu. Sud i dalje predano radi na iznošenju neovisnih procjena o tome upravlja li se resursima EU-a na djelotvoran i transparentan način”, izjavio je predsjednik Suda Tony Murphy. „‚Jačanje povjerenja revizijom’ vodeće je načelo strategije Suda za razdoblje 2026. – 2030. i temelj njegovih prioriteta i aktivnosti u godinama koje slijede”.
U tom se kontekstu u novoj strategiji Suda, koja je donesena krajem 2025. i obuhvaća razdoblje 2026. – 2030., uzimaju u obzir izazovi i prilike koji predstoje za EU. Strateški ciljevi iz prethodne strategije Suda i dalje su od ključne važnosti za njegove revizijske aktivnosti, posebno kad je riječ o njegovoj digitalnoj transformaciji. U svakom slučaju, revizore ove i narednih godina čekaju mnoge izazovne teme, među ostalim konkurentnost, strateška autonomija i obrambene strategije EU-a.
Sud će nastaviti proaktivno surađivati s oblikovateljima politika, dionicima i građanima kako bi svojim radom pružio informacije za donošenje političkih odluka i potporu kvalitetnijem upravljanju financijama EU-a. Blisko surađuje s Europskim parlamentom, Vijećem, nacionalnim/regionalnim parlamentima i vladama država članica jer učinak njegova rada uvelike ovisi o primjeni njegovih revizijskih nalaza i preporuka u tim institucijama. Kad je riječ o preporukama koje je iznio 2021., Sud je u okviru godišnjeg postupka praćenja provedbe preporuka nakon proteka trogodišnjeg razdoblja utvrdio da je više od 75 % njih provedeno u potpunosti ili u većoj mjeri.
(ERS, 07.05.2026. / Revizije info)





