Podsjećanja

IV 2020.: “POBOLJŠAN” GINISOV REKORD FEDERALNOG PARLAMENTA – 26(!) MJESECI NERADA KOMISIJE ZA REVIZIJU

Redovnu nedjeljnu rubriku Podsjećanja na portalu Revizije info danas počinjemo tekstom iz aprila 2020.: Komisija bi, prema poslovniku o svom radu, trebala da održava sjednice "dva puta mjesečno a po potrebi i češće“. Što znači da je do sada, u kontinuitetu, neodržano preko 50 sjednica ove komisije. Za to vrijeme, dok Parlament i njegova komisija ne rade svoj posao, Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH, objavio je, najprije, izvještaje o finansijskoj reviziji za 2017. a onda i izvještaje za 2018. A sada uveliko radi na finalizaciji izvještaja za 2019. godinu.

Posljednja sjednica Zajedničke parlamentarne komisije odgovorne za reviziju Parlamenta Federacije BiH, održana je davnog 13. februara 2018. godine. Dakle, prije 26 mjeseci.

Što znači da postoji ogromna pauza u obavljanju jedne od najznačajnijih funkcija parlamenta – kontrole efikasnosti i zakonitosti trošenja državnog novca.

Radi se, naime, o izuzetno značajnoj komisiji koja predstavlja zajedničko tijelo oba doma u Parlamentu Federacije BiH, i koja analizira rad Ureda za reviziju institucija u FBiH, odnosno, razmatra izvještaje o reviziji izvršenja Budžeta Federacije BiH i o finansijskoj reviziji institucija u Federaciji BiH, te razmatra sva pitanja u kontekstu zakonitosti i efikasnosti korištenja javnih sredstava, provođenje revizorskih preporuka za otklanjanje uočenih nedostataka, i na koncu traži izjašnjenje rukovodilaca revidiranih subjekata.

O navedenom komisija izvještava Parlament F BiH, te predlaže zaključke i preporuke koje je neophodno preduzeti radi zaštite javnih sredstava, te prati njihovo provođenje.

Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju, inače, broji 14 članova – 7 iz Predstavničkog doma i 7 članova iz Doma naroda Parlamenta Federacije BiH.

13.02.2020. – na dvogodišnjicu od posljednje održane sjednice – izabrano je 7 članova ove komisije iz Doma naroda, ali 7 preostalih, iz Predstavničkog doma, još nije.

Kad se to pitanje pojavilo na sjednici Predstavničkog doma i kad je činjenica da Parlament više od dvije godine nema tu komisiju i ne razmatra revizorske izvještaje, od poslanika okarakterisana kao sramotna, Predsjedavajući doma je lakonski odgovorio da će Komisija „ako se steknu uslovi“ biti formirana „do kraja sjednice, a ako ne, onda ćemo sljedeći put“.

U međuvremenu, to „sljedeći put“ se odužilo, a, zbog vanredne situacije, i dovedeno u pitanje. Zbog pandemije je, naime, najprije došlo do neodržavanja zakazanih sjednica, a potom i do priprema za „online sjednice“ oba doma Parlamenta FBiH. Na kojima bi, zbog hitnosti razmatanja mjera koje se odnose na aktuelnu krizu, moglo doći do daljnjeg prolongiranja imenovanja članova Komisije odgovorne za reviziju i početka njenog rada.

Inače, Komisija bi, prema poslovniku o svom radu, trebala da održava sjednice “dva puta mjesečno a po potrebi i češće“. Što znači da je, do sada, u kontinuitetu, neodržano preko 50 sjednica ove komisije.

Za to vrijeme, dok Parlament i njegova komisija ne rade svoj posao, Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH, objavio je, najprije, izvještaje o finansijskoj reviziji za 2017. a onda i izvještaje za 2018. A sada uveliko radi na finalizaciji izvještaja za 2019. godinu.

(TH, Revizije info, 13.04.2020.)