Izvještajem o provedenoj finansijskoj reviziji Izvještaja o izvršenju Budžeta Federacije BiH za 2022. godinu, Ured za reviziju institucija FBiH konstatovao da Vlada FBiH, kod planiranja Budžeta FBiH za 2022. godinu za potrebe finansiranja Fonda solidarnosti FBiH, nije postupala u skladu s odredbama Zakona o budžetima FBiH, a što je za posljedicu imalo nedostatak sredstava za nesmetan rad Fonda solidarnosti FBIH. To je i jedan od razloga zbog koga Izvještaj o izvršenju Budžeta Federacije BiH za 2022. godinu nije dobio pozitivno, nego mišljenje sa rezervom, od federalnih revizora..
Ured za revziju je utvrdio da je propuštanjem postupanja u skladu sa odredbama Zakona o budžetima FBIH i Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, Vlada FBIH u 2022. godini za potrebe finansiranja Fonda solidarnosti FBiH izdvojila 28.500.000 KM, što čini samo 16 odsto od Zakonom propisane obaveze. Tim svojim postupkom Vlada FBiH je onemogućila Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH da kroz Fond solidarnosti FBiH osigura zdravstvenu usluga svim pacijentima u FBiH u skladu s njihovim pravima. Vlada FBiH je na taj način direktno uticala na uspotavljanje listi čekanja za najteže oboljele pacijente u FBiH, onkološke pacijente, oboljele od multiple sklreoze i pacijente koji čekaju na zdravstvene usluge iz oblasti kardiologije i kardiohirurgije, ugrožavajući njihovo zdravlje te dovodeći u pitanje jedan od osnovih principa na kojima počiva Fond, a to je principi jednakomjernosti i pravičnosti.
Pri tome, u svom Izvještaju, Ured je utvrdio da je Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH u svom budžetskom zahtjevu za potrebe finansiranja Fonda u 2022. godini tražio sredstava u ukupnom iznosu od 65 miliona KM budući da je imao problem finansiranja postojeće Liste lijekova za pacijente koji se nalaze na Listama čekanja Fonda. Ured je također ukazao da je traženi iznos od 65 miliona KM za finansiranje Fonda značajno manji u odnosu na sredstva koja mu pripadaju u skladu s članom 82. Zakona o zdravstvenom osiguranju. Nažalost, Vlada FBiH nije prepoznala potrebu da postupi u skadu sa zahtjevom Zavoda i obezbijedi sredstva koja bi omogućila ukidanje postojećih listi čekanja za pacijente u FBIH. Istovremeno, Ured je ustanovio da je Vlada FBiH u 2022. godini realizovala transfere pojedinim korisnicima iako za to nije imala zakonski osnov.
Pomenuti nalazi Ureda potvrdili su stavove organizacija civilnog društva koje okupljaju pacijente oboljele od najtežih oboljenja koje već duže vrijeme ukazuju na problem finansiranja Fonda i postupanje Vlada FBIH suprotnom zakonskim odredbama. Organizacije civilnog društva su ustanovile da je Vlada FBIH u prvih 20 godina postojanja Fonda izbjegla obavezu finansiranja Fonda u iznosu od 1,53 milijardi KM i na taj način onemogućila veliki broj građana da ostvare pravo na zdravstvenu uslugu u trenutku nastanka potrebe za istom.
Nalazi Ureda također potvrđuju i opravdanost zaključaka Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma Parlamenta FBiH kojim su pozvali Parlamenta FBiH da se izjasni o zaključcima ovog Odbora kojima se traži da se zaduži Vlada FBiH da prilikom rebalansa Budžeta FBiH za 2023. godinu izdvoji sredstva za potrebe finansiranja Fonda u skladu sa Finansijskim planom Zaovda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH kao i da prilikom kreiranja Budžeta Federacije BiH za 2024. godinu uskladi obavezu finansiranja Fonda sa odredbama Zakona o zdravstvenom osiguranja FBiH.
Ostaje da se vidi da li će Vlada FBIH konačno učiniti iskorak u pogledu rješavanja problema finansiranja Fonda solidarnosti FBiH.
(Dalibor Đerić, Revizije info)