Novosti

SASTANAK, U TRSTU, PREDSTAVNIKA VRHOVNIH REVIZORSKIH INSTITUCIJA DRŽAVA KOJE IZLAZE NA JADRANSKO MORE

Predstavnici vrhovnih revizorskih institucija Italije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Albanije, potpisali su Zajedničku izjavu, povodom završetka rada na paralelnoj reviziji učinka „Upravljanje intervencijama u slučaju incidentnog zagađenja Jadranskog mora“

Sredinom prošle sedmice, od 22. do 24. septembra, u Trstu, predstavnici bh. državnog i federalnog ureda za reviziju, uz najviše predstavnike vrhovnih revizorskih institucija Slovenije, Hrvatske, Crne Gore, Albanije, te, domaćine iz Revizorskog suda Republike Italije, okupili su se, na završnom sastanku projekta paralelne revizije učinka o temi “Upravljanje intervencijama u slučaju incidentnog zagađenja Jadranskog mora”.

Cilj ovog međunarodnog skupa bio je finalno prezentiranje rezultata i potpisivanje Zajedničke izjave generalnih revizora iz zemalja koje izlaze na Jadransko more i čije su VRI učestvovale u ovom projektu.

Ova će Zajednička izjava sastavni je dio Kompendijuma, odnosno izvještaja u kojem su prezentirani sažetci svih 7 pojedinačnih izvještaja revizije učinka na navedenu temu, sa najvažnijim nalazima i preporukama.

Zajednička izjava poziv je vladama zemalja učesnika projekta paralelne revizije učinka da hitno usvoje mjere usmjerene na jačanje sistema prevencije i upravljanja intervencijama u slučaju zagađenja mora, te, na jačanje prekogranične saradnje kroz usvajanje zajedničkog plana hitnog djelovanja i organizovanje zajedničkih vježbi.

U cilju unapređenja saradnje na zaštiti Jadranskog mora – kao zajedničkog prirodnog bogatstva Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Italije, Crne Gore i Slovenije – vrhovne revizorske institucije se nadaju uspostavljanju stalnog komiteta ili ekspertske platforme za saradnju u cilju razmjene informacija i iskustava, širenja i prenosa dobre prakse, kao i u cilju razvoja zajedničkih ekoloških projekata usmjerenih na prevenciju i upravljanje odgovorima na zagađenje mora.

Generalni revizor Ureda za reviziju institucija BiH Hrvoje Tvrtković je, tokom sastanka, između ostalog, ukazao na značaj koji saradnja između vrhovnih institucija za reviziju ima u projektima kao što su paralelne revizije učinka, a koja se, pored institucionalnih poveznica, ogleda i u formiranju neformalnih mreža revizorskih stručnjaka koje su se pokazale jako korisnim u postupcima profesionalne razmjene iskustava.

A Dževad Nekić, Generalni revizor Federalnog Ureda za reviziju, je u svom obraćanju istakao korist od provođenja paralelnih revizija učinka, posebno u situacijama kada se kroz njih aktualiziraju značajna globalna pitanja – u ovom slučaju potreba za adekvatnom zaštitom Jadranskog mora kao prirodnog bogatstva od neprocjenjive važnosti.

Na skupu je dogovoren i nastavak saradnje, u segmentu praćenja realizacije preporuka datih u izvještajima paralelne revizije učinka, u svrhu uspostave efikasnog sistema intervencija u slučaju incidentnog zagađenja Jadranskog mora.

Inače, podsjetimo… da smo u decembru prošle godine, analizirajući revizorske izvještaje, iz ove paralelne revizije učinka, zaključili da i more štitimo kao i sve drugo u ovoj zemlji – loše.

Nalazi Ureda za reviziju institucija u BiH pokazali su da institucije BiH nisu osigurale uspostavu pravnog okvira sistema intervencija. Od četiri međunarodna sporazuma u ovoj oblasti institucije BiH su osigurale ratifikaciju samo jednog. Pritom, nije osigurana ni uspostava sveobuhvatnog
mehanizma koordinacije svih aktera u BiH po pitanjima uspostave sistema intervencija. Na nivou institucija BiH nije donesen plan intervencija u slučaju incidentnih zagađenja mora… Krajnji zaključak je da zbog nepostojanja pravnog okvira, sveoubhvatne koordinacije kao i plana intervencija, institucije BiH nisu pripremljene da odgovore na pomorske nesreće koje mogu rezultovati izlijevanjem ulja ili drugih opasnih materija u more.

Federalni revizori su, sasvim u skladu sa prethodnim, utvrdili da još uvijek nisu uspostavljene osnovne pretpostavke za efikasno upravljanje intervencijama u slučaju incidentnog zagađenja mora, ali ni ostalih voda. I da nedostaci postojećeg regulatornog okvira, neadekvatne institucionalne pretpostavke za zaštitu voda, nepostupanje u skladu s donesenim propisima, te kašnjenje u donošenju jasnih procedura djelovanja, ukazuju na neefikasnost nadležnih institucija u ovoj oblasti. Pritom, kao poseban skandal, utvrđeno je da nijedan od donesenih propisa nije precizno definisao upravljanje morem i njegovu zaštitu.

(TH, Revizije info)