Novosti

REVIZORI EU ISPITUJU ZAŠTITU PRAVA PUTNIKA U AVIO-SAOBRAĆAJU TOKOM KRIZE UZROKOVANE BOLEŠĆU COVID-19

Evropski revizorski sud pokrenuo je reviziju kako bi procijenio štiti li Evropska komisija na efikasan način prava građana koji su tokom krize uzrokovane koronavirusom putovali avionom ili rezervisali let. Revizori će ispitati jesu li postojeća pravila o pravima putnika u vazdušnom saobraćaju svrsishodna i dovoljno otporna za suočavanje s takvom krizom. Provjerit će je li Komisija pratila jesu li se tokom pandemije poštovala prava putnika u vazdušnom saobraćaju i je li preduzimala odgovarajuće mjere. Nadalje, procijenit će jesu li države članice pri odobravanju vanredne državne podrške za sektor putovanja i prijevoza vodile računa o pravima putnika.

„Tokom pandemije bolesti COVID-19 EU i države članice morali su uspostaviti ravnotežu između poštovanja prava putnika u vazdušnom saobraćaju i pružanja podrške avio-prevoznicima u problemima”, istakla je Annemie Turtelboom, članica Suda koja predvodi ovu reviziju. „U okviru ove revizije provjerit će se jesu li prava miliona putnika u vazdušnom saobraćaju u EU postala kolateralna žrtva u borbi za spašavanje avio-prevoznika u problemima.”

Pandemija bolesti COVID-19 i zdravstvene mjere koje su zbog nje preduzete dovele su do ozbiljnih poremećaja u saobraćaju: avio-prevoznici otkazali su oko 70% letova, a zabilježen je drastičan pad novih rezervacija. Ljudi više ili nisu mogli ili nisu željeli putovati, dijelom zbog često neusklađenih vanrednih mjera koje su uvele razne zemlje, kao što su zabrane leta, zatvaranje granica u zadnji čas ili obaveza karantene.

Države članice EU uvele su dodatne vanredne mjere kako bi svoje posrnule prevozničke sektore, uključujući avio-prevoznike, spasile od propasti, na primjer dodjelom dosad nezabilježenih iznosa državne podrške. Neke procjene pokazuju da su tokom krize do decembra 2020. Avio-prevoznici, uključujući one koji nisu iz EU, ili već dobili ili bili u procesu da dobiju državnu podršku u iznosu do 37,5 milijardi eura. Osim toga, dvanaest država članica obavijestilo je Komisiju o mjerama državne podrške za organizatore putovanja i putničke agencije u iznosu od oko 2,6 milijardi eura.

Države članice omogućile su avio-prevoznicima i veću fleksibilnost u pogledu povrata novca putnicima čiji su letovi otkazani. Komisija je izdala smjernice i preporuke, u kojima se navodi da se izdavanjem vaučera ne poništava pravo putnika na povrat novca. Međutim, avio-prevoznici često su prisiljavali putnike čiji su letovi otkazani da prihvate vaučere umjesto povrata novca. U drugim slučajevima avio-prevoznici nisu na vrijeme vratili putne troškove putnicima ili ih uopšte nisu vratili.

Objava izvještaja revizora EU na ovu temu očekuje se prije sezone ljetnih godišnjih odmora kako bi se pomoglo putnicima u vazdušnom prometu u kriznim vremenima i uopšteno pokušalo ponovno uspostaviti povjerenje u putovanja avionom. U kontekstu ove revizije revizori provjeravaju i jesu li preporuke koje su iznijeli u svom izvještaju o pravima putnika iz 2018. provedene u praksi.

(ERS/Revizije.info)