Komentari i analize

PRVI NEGATIVNI IZVJEŠTAJ FEDERALNIH REVIZORA U 2024. GODINI – ZA JKP „ČAPLJINA“

Organi upravljanja  ove firme optuženi su da  nisu preduzeli odgovarajuće aktivnosti kako bi firmu zaštitili od negativnih ekonomskih posljedica gubitaka vode, za koje je, tokom revizije, utvrđeno da iznosi nevjerovatnih cca 85%. Izgubljena dobit po navedenom osnovu procijenjena je na najmanje 8.8 miliona KM.

Prvi subjekt u Federaciji BiH koji je dobio negativno mišljenje za finansijsku reviziju u ovoj godini je – Javno komunalno preduzeće “Čapljina” d.o.o. Čapljina. I to za obje komponente finansijske revizije – i finansijske izvještaje i (ne)usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima. Pa još sa dodatnim “skretanjem pažnje” za obje komponente.

Ovakve ocjene rezultat su kršenja niza zakona – Zakona o radu, Zakona o javnim nabavkama, Zakona o privrednim društvima, Zakona o vodama, Zakona o javnim preduzećima, Zakona o računovodstvu i reviziji u FBiH, Zakona o komunalnoj djelatnosti HNK – te, različitih međunarodnih računovodstvenih standarda.

Radi se o pogoršanju ocjene iz finansijske revizije za 2017. kada je rađena prethodna, odnosno prva revizija ovog javnog preduzeća. Tada su, naime, revizori Ureda za reviziju institucija u FBiH, JKP “Čapljina” izrekli negativnu ocjenu “samo” za finansijske izvještaje, a za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima mišljenje s rezervom.

Kuriozitet je da je iste godine reviziju finansijskih izvještaja ovog JKP izvršila i privatna revizijska kuća „Baker Tilly Re Opinion”, koja se, nakon provedene revizije, suzdržala se od davanja mišljenja.

Pogoršanje ocjene bez sumnje ima veze i sa činjenicom da je za 6 godina JKP “Čapljina”, od 27 preporuka datih joj od strane revizora u finansijskoj reviziji za 2017., realizovala tek njih 5. Što znači da bi ovo preduzeće, dosadašnjim tempom, preporuke iz finansijske revizije za 2017. moglo realizovati oko 2050. Pa onda preći na nove iz finansijske revizije za 2023.

A što se tiče finansijske revizije za 2023., revizori su negativne ocjene JKP “Čapljina” detaljno obrazložili.

Organi upravljanja  ove firme optuženi su da  nisu preduzeli odgovarajuće aktivnosti kako bi firmu zaštitili od negativnih ekonomskih posljedica gubitaka vode, za koje je, tokom revizije, utvrđeno da iznosi nevjerovatnih cca 85%. Izgubljena dobit po navedenom osnovu procijenjena je na najmanje 8.8 miliona KM.

Registrovano je kršenje Zakona o javnim nabavkama, u različitim formama, pri nabavci roba, usluga i radova u iznosu od preko 200 hiljade KM.

Vršeno je nezakonito zapošljavanje u firmu. Odnosno 10 zaposlenih primljeno je u radni odnos bez provođenja procedure javnog oglašavanja.

Godišnji popis imovine i obaveza, nije izvršen u skladu sa Zakonom.

Revizori su konstatovali i različite problem u vođenju finansija, zbog čeka npr. nisu mogli potvrditi iskazanu vrijednost zaliha sirovina, materijala i rezervnih dijelova u iznosu od 300 hiljada KM, kao ni strukturu i visinu iskazanog kapitala, ni iskazani iznos ostalih poslovnih rashoda i troškova u iznosu od 129 hiljada KM, kao ni aktivna vremenska razgraničenja u iznosu od 330 hiljada KM.

U konačnici, skrenuta je i pažnja na to da organi upravljanja u Preduzeću nisu uspostavljeni na način da osiguraju odgovorno korištenje i kontrolu imovine i resursa javnog preduzeća.

Takođe je upozoreno da se na čelu preduzeća nalazi vršiteljica dužnosti direktorice, imenovana 2019. godine, na period od šest mjeseci, odnosno do okončanja konkursne procedure. No, do završetka posljednje revizije konkursna procedura za izbor direktora Preduzeća nije ni pokrenuta, a vršiteljici dužnosti direktorice mandat se produžava odlukama Nadzornog odbora svakih šest mjeseci.

A svojevrsni kuriozitet je i da preduzeće za određene nekretnine koje su iskazane u poslovnim knjigama i koje koristi za obavljanje svoje djelatnosti ne raspolaže dokazima o vlasništvu, a pritom ni ne preduzima korake u pravcu rješavanja tog problema.

(N.N., Revizije info)