Skandal iz prethodnog mandata, kada je Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju u Federaciji BiH, umjesto na samom početku prve godine, imenovana tek sredinom druge godine rada Parlamenta u tom mandatu, ponavlja se i u aktuelnom mandatu. Razlika je skoro zanemariva – u mjesec i po. Parlament je prije 4 godine sa izborom članova ove komisije završio 29.07. a ove 12.06.
Razlozi ovog neprihvatljivog kašnjenja su skoro identični – političke opstrukcije u radu Parlamenta i stavljanje uskostranačkih i ličnih interesa ispred interesa društva i države.
I posljedice su identične – obesmišljavanje godina rada revizora, gomilanjem njihovih izvještaja „pred vratima“ nepostojeće, tj. nekonstituisane, komisije. I nevršenje od strane Parlamenta njegove projektovane društvene uloge u kontekstu revizije.
U aktuelnom slučaju, Ured za reviziju institucija u FBiH je na adresu Komisije odgovorne za reviziju poslao preko stotinu izvještaja iz finansijske revizije za 2021., isto toliko iz finansijske revizije za 2022. a počeo je objavljivati i, po planu za 2024., objavio već 24 izvještaja iz finansijske revizije za 2023. (među kojima su izvještaji za kompletnu zakonodavnu i izvršnu vlast FBiH). Sa izvještajima o provedenim revizijama učinka, pregledima realizacije preporuka i zbirnim godišnjim izvještajima, radi se o preko 250 izvještaja iz 3 različite godine. Koje su Komisija i Parlament, uz organizovanje javnih saslušanja za institucije koje nisu dobile pozitivnu ocjenu, trebali redovno, svake godine, da razmatraju, donose određene zaključke, prate realizaciju preporuka i tih zaključaka, te, preduzimaju mjere iz svoje nadležnosti, uključujući sankcije, u cilju otklanjanja nedostataka u radu institucija, na koje su ukazali revizori.
I sav taj posao ih čeka, dok se procedura i dalje „razvlači“.
Naime, Parlament, tj. njegova oba doma su izabrali članove Komisije na sjednicama održanim 28.05 i 12.06. a odluka o tome je u petak 21.06. objavljena i u Službenim novinama Federacije.
Ali još uvijek nije zakazana konstitutivna sjednica Komisije, pa čak na njenoj zvaničnoj web stranici nisu ažurirani podaci i objavljen njen aktuelni sastav.
Pritom, podsjetimo, Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta FBiH u prethodnom mandatu, iako suodgovoran za ogroman vakuum u radu te komisije, nije imao sumnje da se radi o “radnom tijelu koje je neophodno za funkcionisanje Parlamenta i sistema i samog instituta revizije”.
(N.N., Revizije info)