Podsjećanja

Podsjećanja (III 2020): REVIZORSKA LUTRIJA

173 institucije revidirane su samo jednom, u ove 4 godine, 15 po dva puta, 21 u sve 4 godine, a  1797 - nijednom. (U redovnoj nedjeljnoj rubrici Podsjećanja, portala Revizije info, tekst iz marta 2020.)

Najnovija analiza Centara civilnih inicijativa, promovisana 28.02., ukazuje na činjenicu da je vjerovatnost da revizija “zakuca na vrata” neke institucije ili javnog preduzeća, u Federaciji BiH, vrlo mala. Naime…

U periodu od 2015. do 2018. godine, od 2006 institucija za koje je nadležan Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH, revidirano je svega 209. Odnosno tek cca. 10%.

173 institucije revidirane su samo jednom, u ove 4 godine, 15 po dva puta, 21 u sve 4 godine, a  1797 – nijednom.

Posmatrajući po godinama, broj revidiranih institucija permanentno raste. I u 2018. godini on je bio za 60% veći nego u 2015.

Ali je taj rast nedovoljan u odnosu na veličinu posla koja stoji pred Uredom za reviziju. Jer je procenat revidiranih institucija, u 2018., kao godini sa najvećim brojem revidiranih institucija, u posmatranom periodu, tek 4,09% od ukupnog broja institucija u Federaciji BiH, za koje je nadležan Ured za reviziju institucija u FBiH.

Dakle, očigledno je da je postotak revidiranih institucija nedovoljan. I da veliki broj institucija ostaje godinama bez revizorskog nadzora. A istovremeno je, zbog velike količine vremena koje prolazi između dvije uzastopne revizije, kod institucija koje Ured obuhvati u svom radu (izuzev malog broja institucija koje se revidiraju svake godine), onemogućen i efikasan nadzor nad datim preporukama za poboljšanje stanja u revidiranim institucijama.

Dodatno, Ured za reviziju ne revidira svake godine ni sve subjekte revizije čiju je redovnu reviziju propisao Zakon o reviziji institucija u FBiH. Iako, po zakonu o reviziji, naime, predmet obaveznih revizija obuhvata: Parlament Federacije BiH, Predsjednika Federacije, Vladu FBiH i njena ministarstva, vanbudžetska sredstva koja mogu biti uspostavljena zakonom, javne fondove, zavode i agencije, uspostavljena je praksa da se obaveznom revizijom smatra revizija izvršenja budžeta Federacije BiH, te 19 budžetskih institucija – Parlamenta FBiH, Ureda predsjednika i dva podpredsjednika FBiH, te Vlade FBiH i njenih 16 ministarstava, pojedinačno.

(TH, Revizije info, 02.03.2020.)