Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH početkom je septembra ove godine, na osnovu provedene finansijske revizije za 2020. godinu, Opštini Hadžići dao mišljenje sa rezervom i za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima, te 12 preporuka
Revizori su konstatovali da neutrošeni namjenski prihodi u iznosu od najmanje 773.995 KM nisu pravilno knjigovodstveno evidentirani, što ima za posljedicu da su kratkoročna vremenska razgraničenja potcijenjena a neraspoređeni višak prihoda nad rashodima na 31. 12. 2020. godine precijenjen za navedeni iznos, što nije u skladu sa Zakonom o budžetima u FBiH. Te, da plan javnih nabavki nije sačinjen na način da daje potpune informacije o broju i vrijednostima postupaka koji se planiraju provesti, a za dio provedenih nabavki nisu objavljena obavještenja i dostavljeni izvještaji u informacionom sistemu „E-nabavke“. Za nabavke u iznosu od 461.133 KM nije izvršena odgovarajuća procjena vrijednosti i nije provedena odgovarajuća vrsta postupka. Što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
Ovo je prvi revizorski izvještaj od 2002. godine, kada je Opština takođe dobila mišljenje s rezervom.
Skoro dvije decenije kasnije, na današnjoj sjednici opštinskog vijeća, jedna od tačaka dnevnog reda je i: Upoznavanje sa Izvještajem o finansijskoj reviziji Općine Hadžići za 2020. godinu.
Razmatranje revizorskih izvještaja koji se tiču lokalnog nivoa vlasti, na sjednicama predstavničkih tijela građana tih zajednica, značajan je momenat.
Međutim, kao da se malo požurilo. Što je neobično, jer smo od naših vlasti navikli da uglavnom kasne.
Nejasno je, naime, zašto se revizorski izvještaj razmatra prije nego je, od strane Načelnika, dostavljen akcioni plan za provođenje revizorskih preporuka. A zakonski rok za predaju akcionog plana Uredu za revizije, te, opštinskom vijeću je 60 dana. Što, u slučaju opštine Hadžići, znači da načelnik za dostavljanje akcionog plan kojim će biti obuhvaćena realizacija revizorskih preporuka ima još oko mjesec dana.
Predsjedavajući OV Hadžići, Almin Bašić, međutim, u tome ne vidi problem. Nego kaže da će akcioni plan Načelnika biti takođe razmotren na opštinskom vijeću, kada bude napravljen i da će ga Vijeće usvojiti ukoliko bude u skladu sa zakonom.
Na današnju sjednicu su pozvani i predstavnici Ureda za reviziju, kako bi vijećnicima objasnili kompletan proces revizije, jer većina vijećnika to ne razumije i potrebno im je dodatno objašnjenje.
Predsjedavajući smatra da je revizorski izvještaj dobar, da je dobro urađen i da je ocjena mišljenje sa rezervom u redu, jer je bila godina korone, izbori su kasnili, zbog čega je i novoizabrani saziv Opštinskog vijeća tek u 2021. preuzeo rad u Vijeću. Navodi da je revizija ustvari kontrola i da oni treba da daju instrukcije te da ako uđete u 10 institucija, 9 će imati negativan izvještaj.
Njegovo mišljenje dijeli i vijećnik Mujo Ibrica iz Stranke za BiH, koji kaže kako je ovaj izvjestaj dobrodošao, te, da u njemu iskazane primjedbe prihvataju.
Mirsad Dupavac, ispred SDP-a, je bio mnogo kritičniji. U telefonskom razgovoru nam je rekao da se konstantno prezentira da je to dobar izvještaj, a da, po njemu, čim je neko dao mišljenje sa zadrškom to znači da nije rađeno u skladu sa propisima, te, navodi da će klub vijećnika SDP-a tražiti dodatna objašnjenja od načelnika i njegovih pomoćnika, jer su oni predmet revizije.
Dakle, mišljenje sa rezervom očigledno svako tumači na svoj način, a dilemu će, ukoliko se pojave, razjasniti, na samoj sjednici, revizori Ureda za reviziju.
Ipak, izgleda da se zaboravlja da je u pitanju javni novac odnosno novac građana te da je od izuzetne važnosti da opštinsko vijeće, koje predstavlja glas građana štiti njihove interese i novac.
Od vijećnika smo dobili informaciju da će kroz vijećnička pitanja tražiti odgovore za sve razloge zbog kojih je dato mišljenje sa rezervom.
Vijećnici ispred stranaka Narod i Pravda i SDP su, u razgovoru sa novinarom portala Revizije info, naveli da će tražiti da se izradi akcioni plan temeljen na implementaciji revizorskih preporuka, kako bi ga OV usvojilo, te će tražiti da im se dostavljaju podaci šta je urađeno, kako bi mogli na sjednicama Vijeća raspravljati i eventualno tražiti druge moduse za provođenje revizorskih preporuka.
S obzirom na to da je u većini opština, širom Bosne i Hercegovine, primjećen nizak stepen realizacije revizorskih preporuka, ova praksa da Opštinsko vijeće donese adekvatne zaključke kojima će se omogućiti implementacija preporuka konstatovanih u revizorskom izvještaju, te, kasnije praćenje njihove realizacije bi bila idealno rješenje, no da li će opština Hadžići biti među prvim opština koja takvu praksu provodi ostaje da vidimo.
(Dijana Radović, Revizije info)