Komentari i analize

NE ZNA SE KO JE GORI – POLITIČARI ILI APARAT KOJI IH OPSLUŽUJE (ZAPISNIKA SA SASLUŠANJA NEMA ILI SU U NJIMA (I) IZMIŠLJENI PODACI)

Saslušanje na 8. sjednici Komisije odgovorne za reviziju Parlamenta FBiH, 24.10.2024., sa koje je objavljen lažirani zapisnik
Javnosti, na zvaničnoj stranici Parlamentarne komisije odgovorne za reviziju, nisu dostupni zapisnici sa 3 dana saslušanja održanih u prvoj polovini decembra prošle godine, te, sa po jednog dana saslušanja iz septembra i oktobra. Dakle, nema podataka sa 5 od 9 održanih dana saslušanja! (Kao ni sa vanredne sjednice Komisije, za koju ne znamo ni kad je održana ni šta se na njoj radilo. – što je prilika da podsjetimo da je ova komisija u prethodnom mandatu zabranila nevladinoj organizaciji Centri civilnih inicijativa prisustvo njenim sjednicama, ponašajući se kao da se radi o tijelu koje se bavi državnim tajnama, za koje niko ne smije znati, a ustvari se radilo o pokušaju prikrivanja vlastitog neznanja, nerada i nezainteresovanosti za javno dobro).

Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju oba doma Parlamenta FBiH, u utorak, 25.02.2025. trebala bi, prema obavještenju objavljenom na njenoj web stranici, da održi svoju 14. sjednicu u aktuelnom mandatu.

Pored usvajanja zapisnika sa prethodne sjednice i tekućih pitanja, na dnevnom redu, kao ključna tačka, konačno bi se – 70(!) dana od kako su završili sa saslušanjima institucija i preduzeća koja u finansijskim revizijama za 2021., 2022. ili 2023. nisu dobila pozitivne ocjene za jednu ili obje komponente finansijske revizije – trebao naći prijedlog izvještaja Parlamentarne komisije odgovome za reviziju o revizorskim izvještajima revidiranih subjekata i korisnika budžeta Federacije BiH za navedene godine, sa odgovarajućim zaključcima. Koji bi, nakon usvajanja na Komisiji, bio proslijeđen Parlamentu na razmatranje.

Podsjećamo, to što ova saslušanja, analiza i izvještaj obuhvataju tri godine rada Ureda za reviziju i što se finaliziju tek sada, rezultat je blokada u konstituisanju Komisije (konstitutivna sjednica održana je tek 25.06.2024.), te, njene neefikasnosti, koja je rezultat nezainteresovanosti članova ove komisije za ozbiljan rad.

Javašluk u radu Komisije prati i javašluk u radu administrativnog aparata koji je opslužuje.

Pa sjednicu na kojoj će se prezentirati izvještaj koji sumira podatke sa obavljenih saslušanja dočekujemo bez objavljenih svih zapisnika/izvještaja sa tih saslušanja.

Javnosti, naime, na zvaničnoj stranici ove komisije, nisu dostupni zapisnici sa 3 dana saslušanja održanih u prvoj polovini decembra prošle godine, te, sa po jednog dana saslušanja iz septembra i oktobra. Dakle, nema podataka sa 5 od 9 održanih dana saslušanja! (Kao ni sa vanredne sjednice Komisije, za koju ne znamo ni kad je održana ni šta se na njoj radilo. – što je prilika da podsjetimo da je ova komisija u prethodnom mandatu zabranila nevladinoj organizaciji Centri civilnih inicijativa prisustvo njenim sjednicama, ponašajući se kao da se radi o tijelu koja se bavi državnim tajnama, za koje niko ne smije znati, a ustvari se radilo o pokušaju prikrivanja vlastitog neznanja, nerada i nezainteresovanosti za javno dobro).

Još jedna sporna stvar je da zapisnike/izvještaje sa saslušanja potpisuju (garantujući time istinitost njihovog sadržaja) predsjednik i zamjenik predsjednika, bez obzira da li im prisustvovali ili ne (što je apsurdno, jer da bi garantovali istinitost nečega u najmanju ruku morate prisustvovati tome). A dok za predsjednika Damira Džebu (HDZ BiH) znamo da je, u najmanju ruku, bio na većini saslušanja, za zamjenika, Elvira Karajbića (SDP BiH) znamo da na većini nije bio.

A onda dođemo i do mini skandala – da su obojica potpisala zapisnike/izvještaje koji sadrže (i) netačne podatke. I to (i) sa saslušanja koja su vodili kao predsjedavajući.

U zapisniku sa 8. sjednice (6. dana saslušanja), kojom je predsjedavao Damir Džeba, piše:

“Tokom obavljanja rasprave u vidu javnog saslušanja sa predstavnicima Federalnog ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, gdje su predmet rasprave bili Izvještaji o finansijskoj reviziji za 2022. i 2023. godinu, članovima Komisije prvo su se obratili predstavnici Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH, gdje su dali svoj osvrt na sačinjeni finansijski izvještaj za 2022. i 2023. godinu, nakon čega Komisiji su se obratili i predstavnici revidiranog subjekta, nakon čega je otvorena rasprava. Konstatovano je da je ovaj revidirani subjekat za obje revidirane godine imao Pozitivno mišljenje na Izvještaj o reviziji finansijskih izvještaja i Mišljenje s rezervom na Izvještaj o reviziji usklađenosti sa zakonima i propisima od strane Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiН.”

No, to nije tačno. Neko je izmaštao ovaj sadržaj, jer je obavljeno samo saslušanje za 2022. godinu. Greškom, jer je trebalo i za 2023., ali – nije! (A predsjedavajući Damir Džeba je svojim potpisom na ovakav zapisnik/izvještaj potvrdio da jeste.).

Ali to nije jedina izmišljena stvar u ovom zapisniku. Potpuno je izmišljeno, recimo, prisustvo predstavnika Federalnog ministarstva boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata i njihovo učestvovanje u javnoj raspravi.

Naime, u zapisniku stoji:

“Tokom obavljanja rasprave u vidu javnog saslušanja sa predstavnicima Federalnog ministarstva za pitanje boraca i invalida odrbrambeno-oslobodilačkog rata, gdje je predmet rasprave bio Izvještaj o finansijskoj reviziji za 2022. godinu, članovima Komisije prvo su se obratili predstavnici Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH, gdje su dali svoj osvrt na sačinjeni finansijski izvještaj za 2022. godinu, nakon čega Komisiji su se obratili i predstavnici revidiranog subjekta, nakon čega je otvorena rasprava… Nakon što su saslušali predstavnike Federalnog ministarstva za pitanje boraca i invalida odrbrambeno-oslobodilačkog rata, Šesta grupa za saslušanje revidiranih subjekata i korisnika Budžeta Federacije BiH je konstatovala da će prilikom pripreme izvještaja sa zaključcima za oba doma Parlamenta Federacije BiH uzeti u obzir sve preporuke i prijedloge koji su izneseni tokom javnog saslušanja kao i predložene zaključke, a koji će biti predmet rasprave na sjednicama domova Parlamenta Federacije BiH i poslužiti kao dobra osnova za izradu finalnog Izvještaja sa zaključcima za Parlament Federacije BiH.“

Dakle, nepostojeći “predloženi zaključci”, sa neodržanog javnog saslušanja, će “poslužiti kao dobra osnova za izradu finalnog Izvještaja sa zaključcima za Parlament Federacije BiH”???

I to sve sa odobrenjem (potpisom, koji garantuje tačnost podataka u dokumentu) predsjednika Komisije odgovorne za reviziju, koji je predsjedavao i tom sjednicom na kojoj saslušanja nisu održana, ali su u zapisniku lažirana.

Sličan je i slučaj izvještaja o finansijskoj reviziji izvještaja o izvršenju Budžeta Federacije BiH za 2021 i 2022. godinu, koji su “provučeni” kroz saslušanje na 7. sjednici (5. danu saslušanja) kojom je predsjedavao Elvir Karajbić, zamjenik predsjednika Komisije odgovorne za reviziju Parlamenta FBiH. Iako bi se, zbog njihove važnosti, izvještaji o finansijskoj reviziji izvještaja o izvršenju Budžeta trebali posmatrati na zasebnoj sjednici, s posebnom pažnjom, ova dva izvještaja su “nasilu” progurana, kao klasičan pokazatelj da članove Komisije ne interesuje suština posla koji rade, nago samo formalno otaljavaju zakonsku obavezu koju imaju.

Na pitanje predsjedavajućeg Karajbića, predstavnicima Federalnog ministarstva finansija, koji su došli da odgovaraju na pitanja u vezi sa provedenim finansijskim revizijama svog ministarstva za 2022. i 2023., da li mogu (“usput”) odgovoriti i na pitanja o izvještaju o izvršenju budžeta, koji mu se taj dan nalazio kao obaveza na dnevnom redu, oni su odgovorili:

“Izvještaj o izvršenju budžeta se odnosi na Vladu! Za dio preporuka koji se odnosi na naše ministarstvo mi smo planirali da budemo tu. A Vlada je po tom izvještaju donosila zaključke gdje je zadužila i ostala resorna ministarstva za implementaciju tih preporuka. Tako da bi ovde danas trebali biti, osim predstavnika Vlade i najmanje 5-6 ministarstava prisutnih. Tako da… Mi ćemo biti tu da damo obrazloženja za onih par preporuka koje se odnose isključivo na Federalno ministarstvo finansija.”

I na ovo jasno upozorenja iz Ministarstva finansija kako bi trebalo izgledati i koga uključivati saslušanje u vezi sa budžetom, odnosno da ono nema smisla ako će se svesti samo na pitanja za koje su oni odgovorni, Karajbić je lakonski zaključio:

“Onda ćemo objediniti ovu raspravu (za Ministarstvo finansija i Budžet – op.a.)… Nećete za ostale, samo za onaj dio koji se tiče Federalnog ministarstva finansija.” (???)

Šta piše u zapisniku/izvještaju sa ove sjednice, koji su valjda, kao i ostale, potpisali Karajbić i Džeba, nam je nepoznato, jer nije objavljen, iako je ta sjednica održana prije 4 mjeseca – 21.10.2024. No, vjerovatno piše da je saslušanje provedeno, bez ikakvih ograda, kao i u slučajevima ministarstava poljoprivrede i boraca. Ali – nije!

Održano je – kako je jasno naglašeno – saslušanje Ministarstva finansija za “par pitanja” koja su u izvještaju o finansijskoj reviziji izvještaja o izvršenju Budžeta Federacije BiH za 2021 i 2022. godinu adresirana na ovo ministarstvo. Dakle, nije bilo saslušanja predstavnika Vlade (Premijera, prije svage) niti onih “najmanje 5-6 ministarstava” te vlade koji su trebali odgovarati na pitanja u vezi preporuka adresiranih na njih.

U konačnici, saslušanja, povodom finansijskih revizija za 2021., 2022. i 2023. godinu, su zaključena i izvještaj napravljen a da zapravo nisu u potpunosti završena (čak ni u obimu u kome su planirana).

Da o “saslušanjima” koja zbog neznanja i nesposobnosti nekih od članova Komisije to ime ne zaslužuju (i iz kojih se ništa korisno nije moglo zaključiti) ne govorimo.

Kao ni o činjenici da su iskorišteni čisto formalni razlozi da se ne provedu još neka izuzetno značajna saslušanja povodom revizija koje je Ured obavio. A koji su u nivou izgovora vladajuće većine u Republici Srpskoj kad, štiteći stranačke i lične interese, pokušava spriječiti raspravu u skupštini tog entiteta o negativnim revizorskim izvještajima.

(S.Š., Revizije info / Tekst je dopunjen 22.02.2025.)