Novosti

NAKON BEOGRADA, REVIZORI KOJI RADE NA REGIONALNOJ PARALELNOJ REVIZIJI O OSTVARIVANJU RODNE RAVNOPRAVNOSTI, SASTALI SE U SARAJEVU

UN, odnosno njegove agencije, u BiH i njenom okruženju provode različite projekte u kontekstu pomoći državama da realizuje proklamovane ciljeve. Jedan od njih je i animiranje lokalnih institucija za reviziju javnog sektora da u okviru svog rada vode računa i o rodnoj ravnopravnosti.

Mjesec i po nakon što su u Beogradu čelnici Državne revizorske institucije Republike Srbije, dr Duško Pejović, Državne revizorske institucije Crne Gore, Nikola N. Kovačević, Ureda za reviziju institucija Bosne i Hercegovine, Hrvoje Tvrtković, Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH, Dževad Nekić, i Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske, Jovo Radukić, potpisali Sporazum o provođenju paralelne revizije učinka, radnog naslova „Ostvarivanje rodne ravnopravnosti“, 05.04. u Sarajevu je održan drugi po redu sastanak revizorskih timova pomenutih institucija, nadležnih za provođenje ove revizije.

Domaćini ovog sastanka bili su Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine i Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH.

Čitav projekat provodi se na inicijativu i uz podršku Agencije Ujedinjenih naroda za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena – UN WOMEN.

Cilj sarajevskog sastanka, koji je bio radnog karaktera, bio je razmjena informacija vezanih za rezultate predstudijskih istraživanja koji su proveli članovi revizorskih timova pomenutih 5 revizorskih institucija.

U okviru sastanka je održana i edukativna sesija na temu standarda i obaveza djelovanja mjerodavnih institucija u oblastima Cilja održivog razvoja 5, koji glasi: “Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojčice”.

Podsjećamo, to je jedan od 17 UN-ovih međusobno povezanih i ambicioznih, ciljeva održivog razvoja, kojima se rješavaju glavni izazovi u razvoju s kojima se suočavaju i ljudi u BiH i širom svijeta, a na čije se provođenje BiH, zajedno sa 192 države članice UN-a, obavezala svojim potpisom na Agendu 2030., u septembru 2015.

“Osnaživanje žena i promovisanje rodne ravnopravnosti je od velikog značaja za brže postizanje održivog razvoja. Ukidanje svih oblika diskriminacije žena i djevojčica ne samo da je osnovno ljudsko pravo, nego ima višestruki uticaj na druga područja razvoja. Osiguranje univerzalne zaštite spolnog i reproduktivnog zdravlja i istih prava na ekonomske resurse, kao što su zemljište i imovina, predstavlja najvažniji zadani rezultat ovog cilja. Danas se na javnim funkcijama nalazi više žena nego ikada ranije, ali će podsticanje žena da u većem broju postanu lideri na svim područjima pomoći da se učvrste politike i zakonski propisi s ciljem postizanja veće rodne ravnopravnosti.”, navodi se u objašnjenju ovog cilja.

UN, odnosno njegove agencije, u BiH i njenom okruženju provode različite projekte u kontekstu pomoći državama da realizuje proklamovane ciljeve. Jedan od njih je i animiranje lokalnih institucija za reviziju javnog sektora da u okviru svog rada vode računa i o rodnoj ravnopravnosti.

Istovremeno sa ovom revizijom koju provode VRI BiH, Srbije i Crne Gore, VRI Kosova, Albanije i Severne Makedonije, u okviru istog projekta, provode paralelnu reviziju „Osnaživanje žena u ruralnim područjima kroz njihovo uključenost na tržište rada“.

Zajednički red svih zemalja Zapadnog Balkana na jedinstvenoj paralelnoj reviziji, iako je to bila startna intencija, nije bio moguć zbog izostanka normalizacije u odnosima Srbije i Kosova.

(T.H., Revizije info)