Novosti

POSTOJI LI IŠTA ŠTO NAŠA VLAST MOŽE URADITI KAKO TREBA: NEDOSTACI U PLANIRANJU I DONOŠENJU STRATEGIJA, U FEDERACIJI BIH, NISU OTKLONJENI

Objavljen je prvi od 122 izvještaja koje je Federalni ured za reviziju planirao za 2023. godinu – “Praćenje realizacije preporuka iz Izvještaja revizije učinka “Uspostavljanje efikasnog sistema planiranja i donošenja strategija Federacije Bosne i Hercegovine””.

Ured za reviziju institucija u FBiH 06. je aprila objavio prvi izvještaj iz svog ambicioznog plana za 2023. godinu, kojim je predviđena realizacija 122 izvještaja (103 o provedenim finansijskim revizijama za 2022. godinu, 12 praćenja postupanja po preporukama iz ranijih godina provedenih finansijskih revizija, 3 o provedenim revizijama učinka, 3 o praćenju realizacije preporuka iz ranijih godina provedenih revizija učinka i o njima objavljenih izvještaja i 1 paralelna revizija).

Objavljen je izvještaj o provedenom praćenju realizacije preporuka iz izvještaja revizije učinka “Uspostavljanje efikasnog sistema planiranja i donošenja strategija Federacije Bosne i Hercegovine”, objavljenog 2021. godine.

Podsjećamo, ovom je revizijom utvrđeno da uprkos velikom značaju i potrebama za razvojnim planiranjem, te obavezama koje proizlaze iz procesa pridruživanja Evropskoj uniji, u FBiH nije uspostavljen efikasan sistem strateškog planiranja.

“Nedostaci, regulatornih i organizacijskih pretpostavki za upravljanje strategijama i nedovoljna efikasnost nadležnih institucija imali su za posljedicu dugotrajan i neharmoniziran proces planiranja i donošenja strateških dokumenata. Zakon o razvojnom planiranju i upravljanju razvojem u FBiH prvi put je donesen u 2017. godini, ali njegovo provođenje i dalje nije osigurano, jer je primjena uredbi donesenih temeljem Zakona odgođena. Pored toga, podzakonski akt kojim je trebalo osigurati povezivanje strateškog planiranja s planiranjem budžeta još nisu izrađeni niti doneseni, zbog čega je konstatovano da će se na stvaranje temeljnih preduslova za provođenje Zakona, koji je trebao urediti ovu oblast, čekati i duže od pet godina. U prethodnim godinama nije osiguran nadzor nad procesima strateškog planiranja federalnih ministarstava, zbog čega nedostaju sveobuhvatni podaci o tome koliko je strategija trebalo biti izrađeno, koliko je izrađeno i doneseno, a koje strategije nikada nisu izrađene ili donesene. Brojni su primjeri nedovršenih strateških dokumenata Federacije Bosne i Hercegovine, za čiju izradu su utrošena značajna novčana sredstva i vrijeme, ali koji nikada nisu do kraja izrađeni ili doneseni. Primjera radi, za strategiju iz oblasti razvoja turizma, čija je procedura izrade počela 2007. godine, te za strategiju iz oblasti podrške mladima čija izrada je počela 2015., utrošena su sredstva u iznosu od 708.265 KM, a nikada nisu donesene. S druge strane, doneseni strateški dokumenti međusobno su neujednačeni i neusklađeni, zbog čega je upitna mogućnost njihovog efikasnog provođenja.”, navedeno je u izvještaju iz 2021. godine, koji sadrži i 9 preporuka za otklanjenje uočenih nedostataka.

Aktuelni, ovih dana objavljeni, izvještaj dao je odgovor na pitanje u kojoj mjeri su tada date preporuke realizovane. Ispitane su aktivnosti Parlamenta FBiH, Viade FBiH, Federalnog zavoda za planiranje razvoja i 16 federalnih ministarstava, koje su preduzete na realizaciji ovih preporuka.

Utvrdeno je da je preduzete aktivnosti nisu bile dovoljne kako bi se otklonili nedosaci u planiranju i donošenju strategija. Od ukupno 19 subjekata, samo je njih šest realizovalo sve date im preporuke, a ostali su ih u najvećem broju tek djelimično realizovali.

Revizori su utvrdili da su se nakon višegodišnjeg odgađanja počeli primjenjivati podzakonski akti doneseni još 2019. godine na osnovu Zakona o razvojnom planiranju, i da je u 2022. godini donesena Strategija razvoja FBiH 2021-2027. Ali da i dalje postoji potreba za unapređenjem regulatornog okvira, kako bi se jasno propisale obaveze nadležnih institucija u procesu planiranja i vršenja nadzora nad poštivanjem rokova izrade sektorskih strateških dokumenata. Takoder, nije okončana izrada podzakonskog akta kojim bi se uredilo povezivanje strateškog, razvojnog i investicijskog planiranja s planiranjem Budžeta FBiH, te omogućila efikasna realizacija strateških prioriteta FBiH.

Takođe je utvrđeno da nije uspostavljen rad Vijeća Federacije kao savjetodavnog tijela, čime je izostala njegova uloga u procesima definisanja, implementacije, monitoringa, evaluacije i izvještavanja o realizaciji razvojnih prioriteta u Federaciji.

Preduzete su aktivnosti na unapređenju evidencije o strategijama, ali one i dalje ne sadrže cjelovite podatke o svim sektorskim strategijama i izvještaje o njihovoj implementaciji. Nisu osigurani ni transparentni podaci o statusu sektorskih strategija koje su dostavljane Parlamentu FBiH na usvajanje.

“Uzimajući u obzir značaj i ulogu strateškog planiranja za razvoj Federacije BiH, Ured za reviziju cijeni da je neophodno dodatno angažovanje nadležnih institucija kako bi se realizovale date preporuke i time doprinijelo unapređenju stanja u predmetnoj oblasti. Efikasan proces strateškog planiranja pretpostavka je za ostvarenje društveno-ekonomskog razvoja, učinkovitije upravljanje javnim novcem i ispunjenje zahtjeva za korištenje EU fondova.”, naglasio je, ovim povodom, Generalni revizor Dževad Nekić.

(T.H., Revizije info)