Nekategorisano

III 2022.: PLAFON NAŠE VLASTI JE UVOĐENJE SISTEMA “PAR-NEPAR” TOKOM SVAKE KRIZE U KOJOJ JE POTREBNO ODGLUMITI DA NEŠTO RADITE U VEZI ZAGAĐENJA VAZDUHA

Foto: A.Salihbegović, DW
U rubrici Podsjećanja, portala Revizije info i tekst iz marta 2022.: Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH objavio je izvještaj o realizaciji preporuka iz dvije godine ranije objavljenog izvještaja revizije učinka “Aktivnosti nadležnih institucija u Federaciji BiH na smanjenju zagađenosti vazduha”. Rezultati – očekivano porazni.

Dvije godine i tri mjeseca je otkako je Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH, ponukan dugogodišnjim problemom zagađenosti vazduha u našoj zemlji, koji naše gradove u određenim dijelovima godine redovno smješta među najzagađenije u svijetu, proveo reviziju učinka “Aktivnosti nadležnih institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine na smanjenju zagađenosti vazduha” i o njoj objavio prateći izvještaj.

Revizori su jasno adresirali odgovornost za trovanje kroz koje prolaze građani ove zemlje, zbog koga je ona, po podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u vrhu po broju umrlih od posljedica izazvanih zagađenim vazduhom.

Odgovorna je, naravno, vlast, koja, umjesto da planski, dugoročno, sistemski rješava probleme, se zagađenjem vazduha svake godine bavi tek onda kad građani počnu da se guše i kad je stepen zagađenja toliki da djeca, stari i bolesni ne smiju izlaziti iz stanova, a većina ostalih razmišlja o tome “Šta sam ja bogu skrivio da živim u ovakvoj zemlji”.

Osim hronične neefikasnosti institucija, revizori su ukazali na činjenicu da ne postoji čak ni odgovarajući regulatorni okvir za smanjenje zagađenosti, usklađen sa EU zakonodavstvom iz oblasti zaštite životne sredine, da su postojeći propisi nedorečeni, da nadležne institucije nisu osigurale čak ni sveobuhvatno praćenje kvaliteta vazduha, pouzdane podatke o emisijama pojedinih zagađivača, a o efikasnom planiranju i realizaciji mjera za smanjenje zagađenosti, te odgovarajućem inspekcijskom nadzoru nad zagađivačima, da ne govorimo. Kao ni o efikasnom sistemu informisanja građana o tome kako mogu zaštiti zdravlje u kriznim situacijama.

Na osnovu rezultata provedene revizije zaključeno je da „postoji značajan prostor za unapređenje aktivnosti nadležnih institucija na smanjenju zagađenosti vazduha u FBiH“. Što je, zapravo, eufemizam, za stanje u kome ne postoje ni elementarni uslovi za zaštitu stanovništva i dugogodišnje odsustvo bilo kakve ozbiljne reakcije vlasti, ovim povodom. I revizori su, u cilju otklanjanja uočenih slabosti, dali konkretne preporuke različitim institucijama.

Dvije i po godine kasnije, vratili su se ovoj temi, da provjere realizaciju datih preporuka i o tome (juče, 23.03.2022.) objavili izvještaj.

Do poboljšanja stanja, bar u onom segment koji zavisi od naše vlasti, nije došlo. Niti može, kad vlast ovom problemu prilazi krajnje neozbiljno, površno i kampanjski, od jedne situacije opasne po život građana, do druge. Ne postupajući ni po revizorskim ni po preporukama stručnjaka za ovu oblast. Nego, u krizi gledajući u nebo i čekajući spas od kiše i vjetra. I tako svaki put. Dok mrtve, koji su posljedica njihove nesposobnosti i nerada, broji samo Svjetska zdravstvena organizacija.

Na osnovu analize aktivnosti 15 subjekata na federalnom i kantonalnom nivou, koje su preduzele na provođenju 13 datih preporuka, revizori su zaključili je da najveći broj subjekata i, dalje nije preduzeo dovoljne aktivnosti na otklanjanju propusta na koje im je prethodno ukazano. Odnosno da je većina preporuka tek djelimično realizovana.

Posebno je porazno da Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju i Parlament FBiH nisu čak ni razmatrali predmetni izvjestaj revizije učinka, kako bi svojim zaključcima obavezali nadležne institucije na efikasnu realizaciju preporuka i time povećali njihovu implementaciju. Što je, istovremeno, i obesmišljavanje tuđeg rada i urušavanje sistema i prihvatanje suodgovornosti za postojeću situaciju i nerješavanje ozbiljnog problema.

Revizori su, i dvije i po godine nakon što su to prvi put utvrdili, ponovo konstatovali da odgovarajući regulatorni okvir koji uređuje oblast zaštite vazduha nije uspostavljen.

“U posmatranom periodu donesen je novi Zakon o zaštiti okoliša, dok su Zakon o zaštiti vazduha i Federalna strategija zaštite okoliša još uvijek u fazi izrade. Pored toga, pojedina kantonalna ministarstva i dalje nisu izradila kantonalne planove zaštite okoliša koji trebaju da sadrže planove zaštite vazduha, iako je obaveza njihovog donošenja propisana jos 2003. godine.”, konstatuje se u objavljenom izvještaju.

Revizori takođe upozoravaju da dostupni podaci pokazuju da vazduh koji udišu građani FBiH i dalje nije zadovoljavajućeg kvaliteta, ali da, bez obzira na to, još uvijek nije uspostavljen registar emisija u vazduh koji treba da sadrži pouzdane podatke o izvorima emisija, zagađivačima i zagađujućim materijama koje se ispuštaju. Takode, i dalje se ne vrši ni sveobuhvatan monitoring kvaliteta vazduha, jer još nije osigurano praćenje svih propisanih parametara.

Takođe se konstatuje da nadležna federalna ministarstva nisu posvetila dovoljno pažnje zagađenosti vazduha iz saobraćaja, koji predstavlja ozbiljan problem, posebno u gradskim sredinama.

“Nisu utvrđene adekvatne mjere niti su preduzimane konkretne aktivnosti na smanjenju zagađenja vazduha iz saobraćaja, iako je, shodno datoj preporuci, to trebalo učiniti.”, navode revizori, svjesno zanemarujući činjenicu da je plafon naše vlasti, u tom kontekstu, uvođenje sistema “par-nepar” tokom svake krize u kojoj je potrebno odglumiti da nešto radite.

Određeno poboljšanje je konstatovano u pogledu kvaliteta okolinskih dozvola. Međutim, odgovarajući inspekcijski nadzor i dalje predstavlja izazov jer nadležne uprave za inspekcijske poslove nisu osigurale da se inspekcijski nadzor provodi u dovoljnom obimu.

“Uvažavajući činjenicu da zagađen vazduh već dugi niz godina predstavlja rizik kako za zdravlje stanovništva tako i za okoliš, Ured za reviziju cijeni da je neophodno dodatno angažovanje nadležnih institucija kako bi se realizovale date preporuke i osiguralo poboljšanje kvaliteta vazduha u FBiH.”, zaključili su, na kraju, iz Ureda za reviziju institucija u FBiH.

Ali… proljeće je, lijepo vrijeme, ljudi trenutno nemaju problema sa disanjem. A vlast kod nas nije navikla da se bavi uzrocima nego posljedicama, kao što nije navikla da problem rješava na vrijeme, nego kad je već kasno. Ili nikad.

(N.N., Revizije info, 24.03.2022.)