Skoro u isto vrijeme kao i prošle godine, Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH započeo je sa objavom izvještaja o provedenim finansijskim revizijama iz godišnjeg plana. U ovom slučaju radi se o finansijskim revizijama za 2021. godinu, kojih je, Ured, u ovoj godini, planirao realizovati 103, što je daleko najviše od svih vrhovnih revizorskih institucija u BiH.
Danas, 01.06., objavljeno je 13 izvještaja iz „obaveznog paketa“ institucija koje se revidiraju svake godine – izvještaji o finansijskoj reviziji za 2021. Parlamenta FBiH, Predsjednika i dva potpredsjednika, te Vlade (odnosno, njenog generalnog sekretarijata) i 10 od 16 njenih ministarstava.
Od revidiranih, samo 4 ministarstva su dobila pozitivne ocjene za obje komponente finansijske revizije – i finansijske izvještaje i usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima. 6 institucija (Parlament, Predsjednik i dva potpredsjednika, te 4 ministarstva) za jednu komponentu dobili su pozitivno a za drugu mišljenje s rezervom. Dok su Vlada i još 2 ministarstva ostali bez pozitivnih ocjena, dobivši mišljenje s rezervom za obje komponente finansijske revizije. Negativnih mišljenja za sada nema.
Kod većine revidiranih institucija registrovana su blaža pogoršanja u odnosu na prošlogodišnje stanje. 3 od ovih 13 dosad revidiranih, međutim imaju i ozbiljnije pogoršanje, zbog čega im je prošlogodišnja pozitivna ocjena za finansijske izvještaje zamjenjena mišljenjem s rezervom.
Kod samo jedne od dosad revidiranih institucija revizori su uočili poboljšanje u odnosu na prethodno stanje koje je zavrijedilo zamjenu prošlogodišnjeg mišljenja s rezervom, pozitivnim mišljenjem (Radi se o Federalnom ministarstvu za pitanja boraca i invalida Odbrambeno-oslobodilačkog rata).
Za ovih 13 institucija revizori su izrekli, ukupno, 126 preporuka. Najviše Federalnom ministarstvu kulture (14) a najmanje Ministarstvu razvoja, poduzetništva i obrta i Ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica (po 3).
Podsjetimo da je, prethodno, Ured za reviziju objavio dva izvještaja o provedenim revizijama učinka, na teme „Efikasnost drugostepenih organa u postupanju po žalbama” i„Efikasnost lokalne uprave u rješavanju zahtjeva građana“. A proveo je i praćenje realizacije preporuka iz izvještaja revizije učinka „Aktivnosti nadležnih institucija u FBiH na smanjenju zagađenosti zraka”, objavljenog 2019. godine.
Posebno naglasimo da je 17. maja Generalni revizor, zbog opstrukcija na koje je Ured naišao, potpisao odluku o privremenom obustavljanju finansijske revizije Naftnih terminala Federacije, zbog čega je Parlamentarna komisija odgovorna za reviziju, Vladi naložila da o čitavom slučaju pripremi sveobuhvatnu informaciju za naredne sjednice Predstavničkog i Doma naroda, da bi Parlament FBiH, nakon rasprave, o ovom problemu mogao donijeti svoj stav.
(T.H., Revizije info)