Novosti

JOŠ JEDAN DOM ZDRAVLJA U RS SA NEGATIVNOM OCJENOM REVIZORA

Od 2011. godine revidirano je 18 domova zdravlja u ovom entitetu, od čega je čak 11 dobilo negativne ocjene.

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske 21.04. objavila je dva nova izvještaja o finansijskoj reviziji za 2019. godinu – Izvještaj o provedenoj finansijskoj reviziji Ministarstva porodice, omladine i sporta RS i Izvještaj o provedenoj finansijskoj reviziji JZU Dom zdravlja Brod.

Ovim se broj dosad objavljenih izvještaja za 2019. godinu popeo na 13.

Ministarstvo porodice, omladine i sporta, na čijem čelu je ministarka Sonja Davidović, dobilo je pozitivnu ocjenu i za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima (dvije odvojene komponente finansijske revizije), dok je Dom zdravlja Brod za finansijske izvještaje dobio mišljenje s rezervom, a za usklađenost sa zakonima – negativno mišljenje.

Dom zdravlja Brod se tako uklopio u tužnu statistiku stanja u zdravstvu RS.

Od 2011. godine revidirano je 18 domova zdravlja u ovom entitetu, od čega je čak 11 dobilo negativne ocjene (ili za finansijske izvještaje ili za usklađenost sa zakonima ili za obje komponente finansijske revizije). Samo 2 doma su dobila pozitivno mišljenje – jedan za finansijske izvještaje a drugi za usklađenost sa zakonima, a sve ostale ocjene su: mišljenje sa rezervom (sa ili bez „skretanja pažnje“).

Naknadna provjera provođenja preporuka datih u izvještajima o finansijskoj reviziji, ukazuje na to da revidirane institucije dobijene preporuke provode u značajnoj mjeri, ali ne i u potpunosti. U 2020. godini objavljena su tri izvještaja o statusu datih preporuka domovima zdravlja u RS, za revizije obavljene za 2017. godinu – za domove zdravlja u Ugljeviku, Zvorniku i Tesliću. Ukupno je dato 53 preporuke, od čega je provedeno 35, djelimično provedeno 15 i neprovedene 3 – po jedna u svakom od navedenih domova.

Konstatujmo i činjenicu da je za 20 godina postojanja Glavne službe za reviziju izvršena revizija tek 18 od 54 doma zdravlja u Republici Srpskoj. Dakle, tek trećina. Pri čemu nijedan nije revidiran ponovo, ni nakon što su revizori u prvom pregledu utvrdili stanje za koje su morali dati negativnu ocjenu.

(TH, revizije.info)