Novosti

EVROPSKI REVIZORSKI SUD O IZMJENI EU REGULATIVE, U VEZI SA PANDEMIJOM

Evropski revizorski sud upozorio je na mogućnost slabljenja nadzora nad trošenjem ESI fondova u vrijeme kada je vjerovatno da će rashodi biti izloženiji riziku od grešaka i/ili prevara.

Evropski revizorski sud objavio je danas Mišljenje o izmjeni EU regulative za korištenje europskih strukturnih i investicijskih fondova kao odgovor na epidemiju COVID-19.

Kako bi ublažila posljedice izazvane pandemijom COVID- 19 u zemljama članicama Evropske unije (EU), Evropska komisija predložila je mobilizaciju Evropskih strukturnih ulaganja (ESI), „ kao privremenu i vanrednu mjeru, ne dovodeći u pitanje pravila koja bi se trebala primjenivati u redovnim okolnostima“.

Evropska komisija predlaže izmjene koje bi ublažile brojna pravila koja regulišu trošenje fondova ESI 2014.-2020. Ova kratkoročna reakcija neophodna je za podršku državama članicama u ublažavanju posljedica krize COVID-19. Ali Evropski revizorski sud smatra da to istovremeno  ne bi trebalo dovesti do značajnih kompromisa u pogledu odgovornosti za potrošnju, jer bi to, u protivnom, dugoročno štetno uticalo na povjerenje građana EU u njihove institucije.

Sud konstatuje da je Evropska komisija radila pod političkim pritiskom i sa vrlo tijesnim rokovima za kreiranja ovakvog  prijedloga, što povećava rizik od nepredviđenih problema koji se odnose na osmišljavanje i provođenja tih mjera. Mišljenje Evropskog revizorskog suda je da Komisija treba pažljivo pratiti način na koji se ove mjere koriste, sa ciljem da se po potrebi izmjene na temelju praktičnog iskustva. Predložene izmjene  samo su privremene, zbog trenutne vanredne situacije i važno je da se vrate  uobičajena pravila što je prije moguće.

U datom Mišljenju, Evropski revizorski sud osvrnuo se i na uticaj ovih mjera na rad revizora. Konstatujući da bi se, prijedlogom Komisije, revizorskim tijelima omogućilo da navedu epidemiju COVID-19 kao opravdanje korištenja metoda nestatističkog uzorkovanja u svom radu, tokom jedne obračunske godine. Ova mjera mogla bi smanjiti količinu posla potrebnog za revizorska tijela. Međutim, to povećava rizik da uzeti uzorci ne budu reprezentativni, što potencijalno dovodi do nepouzdanih podataka i revizorskih mišljenja za predmetnu godinu. To može oslabiti nadzor nad trošenjem ESI fondova u vrijeme kada je vjerovatno da će rashodi biti izloženiji riziku od grešaka i/ili prevara. Ovaj bi prijedlog mogao stoga utjecati na sposobnost Komisije da pruži sigurnost za legalnu upotrebu sredstava, s potencijalnim daljnjim implikacijama na proces odgovornosti i reviziju.

Kompletan dokument, sa Mišljenjem Evropskog revizorskog suda, na engleskom jeziku, dostupan je na ovom linku: https://www.eca.europa.eu/Lists/ECADocuments/OP20_03/OP20_03_EN.pdf

(revizije.info)