Komentari i analize

URED ZA REVIZIJU INSTITUCIJA U FBIH NAJEFIKASNIJI U 2020. GODINI

Objavivši 21.12.2020. izvještaj o praćenju realizacije preporuka iz izvještaja revizije učinka ne temu „Efikasnost postupka izdavanja građevinskih dozvola u lokalnoj upravi”, Ured za reviziju institucija u FBiH postao je ne samo prvi ured za reviziju u BiH koji je izvršio svoj plan za 2020. godinu, nego i jedini koji je taj plan premašio.

Naime, prema svom planu i programu rada za 2020. godinu, Ured je trebao realizovati 90 izvještaja o provedenim finansijskim revizijama i 4 izvještaja revizije učinka.

Ne računajući reviziju Pretisa, koja mu je onemogućena, postupkom koji je Parlamentarna komisija za reviziju okarakterisala kao rušenje pravnog sistema i poretka, nepoštivanje procedura i zakonskih propisa, te privatizacijom institucija i preduzeća koji su u vlasništvu Federacije BiH (a čemu Ured nije imao instrumente da se suprotstavi, a oni koji su ih imali su odbili da ih primjene), Ured za reviziju je ove godine obavio svih ostalih 89 finansijskih revizija – što je najviše od svih ostalih revizorskih institucija u državi – te 5 revizija učinka. Jednu više od plana, dakle.

Već možemo da konstatujemo da će, najavljenim sutrašnjim objavljivanjem posljednje preostale revizije učinka, svoj plan za 2020. godinu uspješno realizovati i državni ured za reviziju. Dok Glavna služba za reviziju javnog sektora RS, obimom najskromniji plan nije uspjela realizovati u zacrtanim si rokovima. A Ured za reviziju Brčko distrikta je, s druge strane, realizovao svoje izvještaje, ali oni – pošto još uvijek nisu prošli skupštinsku proceduru – nisu svi dostupni javnosti (što je specifičnost ove revizorske institucije – ostale izvještaje čine javno dostupnim istog trenutka kad ih pošalju parlamentima a ne kad ih parlamenti odobre).

Kao važnu činjenicu, i svojevrsni kuriozitet, spomenimo i to da je Ured za reviziju institucija u FBiH, treću godinu za redom, radio bez podrške Parlamenta, odnosno bez postojanja nadležne parlamentarne komisije za reviziju, pa time i bez bavljenja Parlamenta zakonitošću i efikasnošću rada javnih institucija u FBiH. Što je bilo svojevrsno sistemsko obesmišljavanje rada Urada i dodatno onemogućavanje da rezultati revizije postignu adekvatan efekat. No, bez obzira na neprihvatljivo ponašanje političara (koje je kulminiralo ignorisanjem Vlade, Parlamenta i Tužilaštva upozorenja iz Ureda, na ponašanja koja su nedavno konačno okarakterisana činom rušenja pravnog sistema), Ured je nastavio profesionalno da obavlja svoj posao, podižući, a ne spuštajući standarde.

(TH, Revizije.info)