Regija i svijet

“U kamenu uklesano”: VEĆ SE U ANTIČKO DOBA SMATRALO DA JE REVIZIJA KLJUČNA PROTUTEŽA UPRAVI

Evropski revizorski sud pred Novu je godinu objavio poziv za izložbu koja pokazuje da antička Grčka nije samo kolijevka evropske demokratije, nego i revizije. Izložba se sastoji od jedinstvenih primjera finansijske računovodstvene dokumentacije za izgradnju kipa boginje Atene od zlata i bjelokosti koji je stajao u središtu Partenona. Na kamenim pločama (stelama) prikazana je potpuna računovodstvena dokumentacija prihoda i rashoda koju su „proknjižili” službenici koje je atenska država zadužila za nadgledanje izrade tog kipa. Kompletnu informaciju o ovome, objavljenu na web stranici Suda u nastavku prenosimo u cjelosti.

Evropa ima dugu tradiciju pozivanja na odgovornost i transparentnost. Ta su dva pojma temelj demokratije i ključni principi EU. Stoga su za Evropski revizorski sud od samog početka, u prenesenom smislu, bila urezana u kamen. Ali sad su i doslovno uklesana, i to u kamen s atenske Akropole, koji se može vidjeti pri obilasku zgrada Suda u Luxembourgu.

Sud je započeo s radom 1977. i kao zaštitnik finansija EU već gotovo pola stoljeća doprinosi pozivanju EU na odgovornost tako što provodi nezavisnu vanjsku reviziju njegove računovodstvene dokumentacije i uspješnosti. To je važan zadatak, ali ne može se uporediti s počecima pozivanja na odgovornost na našem kontinentu prije više od dvije hiljade godina u antičkoj Grčkoj, koja se često opisuje kao kolijevka evropske demokratije. Već se u antičko doba, naime, smatralo da je revizija ključna protuteža upravi. U 4. stoljeću pr. Kr. filozof Aristotel u svojem je djelu o umijeću i nauci vladanja pod nazivom „Politika” naveo sljedeće:

„Nu kako neke od tih službi, ako ne i sve, pod rukama imaju znatan dio zajedničkog novca, mora postojati služba koja ih nadzire i kojoj polažu račune, i koja sama ne rukovodi ničim drugim. Tê [činovnike] jedni zovu istraživateljima, jedni računarima, jedni ispitateljima, jedni pak nadzornicima.”

Uz dopuštenje Akropolskog muzeja u Ateni, Sud sad s ponosom izlaže „računovodstvenu dokumentaciju” Akropole stariju od dvije hiljade godina. Izložba se sastoji od jedinstvenih primjera finansijske računovodstvene dokumentacije za izgradnju kipa boginje Atene od zlata i bjelokosti koji je stajao u središtu Partenona.

Na kamenim pločama (stelama) prikazana je potpuna računovodstvena dokumentacija prihoda i rashoda koju su „proknjižili” službenici koje je atenska država zadužila za nadgledanje izrade tog kipa. Na tim su stelama zabilježeni neuobičajeno veliki iznosi novca, što je moglo značiti da je zlato korišteno za izgradnju kipa Atene Partenos služilo kao državna rezerva u kriznim situacijama.

Izložbu će 23. januara 2025. službeno otvoriti predsjednik Suda Tony Murphy pod pokroviteljstvom grčkog člana Suda Nikolaosa Milionisa.

Ako posjetite naše prostorije u Luxembourgu, na ulazu vas neće dočekati samo ljubazno i profesionalno sigurnosno osoblje nego i ti bezvremenski kameni artefakti iz razdoblja antičke Grčke, koji su nepokolebljiv simbol misije Suda: doprinijeti jačanju odgovornosti EU. Nažalost, ne organiziramo individualne obilaske, ali artefakte možete vidjeti u sklopu grupnih obilazaka Suda (u grupi od najmanje 10 osoba). Detaljnije informacije možete pronaći na internetskim stranicama Suda.

(Evropski revizorski sud, 30.12.2024. / Revizije info)