Regija i svijet

Slovenija: REVIZORSKI SUD JE UTVRDIO NEKOLIKO NEPRAVILNOSTI U RADU GEOLOŠKOG ZAVODA

Čitajući primjedbe revizora Revizorskog suda Slovenije, instituciji u kojoj je izvršena finansijska revizija za 2022., pomislite da je i stanje u toj zemlji isto kao i u BiH. No, ključna razlika je u nečem drugom. U rečenici iz saopštenja Suda: "Institut je već otklonio sve utvrđene nepravilnosti tokom procesa revizije." Dakle, da, revizori u Sloveniji i u BiH, profesionalno radeći svoj posao, nalaze nepravilnosti u radu revidiranih institucija, ali u Sloveniji, za razliku od BiH, institucije, nakon što im se ukaže na greške, ne ignorišu nalaze revizije i dobijene preporuke, godinama ili desetljećima, nego ih ekspresno implementiraju. No, to, naravno, ima veze sa načinom na koji se biraju čelni ljudi javnih institucija, ustanova i preduzeća. (Revizije info)

Revizorski izvještaj Revizorskog suda o pravilnosti rada Geološkog zavoda Slovenije za 2022. godinu otkriva niz ozbiljnih nepravilnosti i prekršaja. Prilikom odabira pružaoca usluga i dobavljača robe u vrijednosti od najmanje 137.662 eura, na primjer, nije postupio u skladu sa zakonom o javnim nabavkama, a na isplatu novčanih nagrada bez propisanog osnova potrošio je 8.560 eura.

Prema izvještaju, Zavod je na troškove službenih putovanja u 2022. godini potrošio 156.097 eura, što je 281 posto više nego godinu ranije. U izvještaju se ne provjerava podobnost putovanja, ali su utvrdili da su isplatili 111 eura previše dnevnica.

Utvrdili su i da je Zavod prilikom sprovođenja mjera promocije zdravlja na radnom mjestu za 2022. godinu kupio ulaznice za fitnes i vođene vježbe, kao i voće za zaposlene u ukupnom iznosu od 7.289 eura, za šta se, da parafraziram revizijski sud, kaže biti značajno previše ili u suprotnosti “sa principima štedljivosti, efikasnosti i ekonomičnosti”.

Institucija je prekršila i zakon o sistemu plata u javnom sektoru pogrešnim unapređenjem državnog službenika, što je dovelo do isplate najmanje 2.701 eura nedovoljne plate. Takođe, zbog pogrešnog utvrđivanja radnog staža, četvorici državnih službenika isplatio je 158 eura više naknade za radni staž.

Za razliku od Zakona o državnim službenicima, ova institucija je zaposlenima obezbijedila prava bez osnova u propisima, što je opteretilo javna sredstva u ukupnom iznosu od 12.666 eura. Prekršio je i Zakon o radnim odnosima, jer nije osigurao jednak pristup poslovima za sve zainteresovane kandidate.

Uredi za iznajmljivanje po preniskim cijenama

Osim toga, stan u Mariboru u iznosu od 6.000 eura godišnje izdat je bez javnog nadmetanja, a uredi u Ljubljani su izdavani po preniskoj cijeni, smatra revizorski sud. “Želimo da istaknemo da je cijena iz cjenovnika bila niža od zakupnina za slične poslovne prostore u Ljubljani u 2022. godini. srednja mjesečna zakupnina poslovnog prostora u 2022. godini u Ljubljani iznosila je 10 eura po kvadratnom metru.” Geološki institut je iznajmio prostor po cijeni od 7,5 eura po kvadratu. Iz instituta su revizorskom sudu objasnili da se kancelarija nalazi u zgradi u Dimičevoj 16 u Ljubljani, koja je u relativno lošem stanju, zbog čega su ocenili da je pomenuti prostor manje konkurentan. “Apsolutno odbijanje sklapanja posla značilo bi loše upravljanje nekretninama te institucije”, napisali su.

U izvještaju se navodi i da u posljednjih pet godina nije vršen popis bibliotečke građe, a nadležni organ nije donio odluku o otpisu imovine i načinu likvidacije opreme. Zavod je takođe pogrešno obračunao i pokazao 731 euro prekomjernih troškova amortizacije.

Institut je već otklonio sve utvrđene nepravilnosti tokom procesa revizije, saopštio je revizorski sud.

Revizori su, između ostalog, preporučili Geološkom zavodu da uspostavi odgovarajuću internu kontrolu, koja će spriječiti nepravilnosti u obračunu troškova prevoza na posao i sa posla i službenih putovanja u vezi sa evidencijom radnog vremena.

(STA / DELO, 12.07.2024. / Uvod: Revizije info)