Komentari i analize

REVIZORI RS DO SADA REALIZOVALI 3 OD 7 ZA OVU GODINU PLANIRANIH REVIZIJA UČINKA

Do kraja godine Glavnoj službi za reviziju javnog sektora RS ostalo je da realizuje još 4 revizije učinka. Među kojima je i revizija učinka “Zaštita vodnih dobara i priobalnog područja rijeke Drine”, planirana da se provede kao paralelna revizija učinka sa Državnom revizorskom institucijom Republike Srbije.

Sa 72 planirane finansijske revizije za 2020. godinu, Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske, tek je na trećem mjestu po broju finansijskih revizija koje će realizovati tokom 2021.godine, iza državnog ureda, koji je planirao (i već realizovao) njih 75 i daleko iza Federalnog ureda za reviziju, koji je planirao čak 30 finansijskih revizija više (102, dakle).

No, ono po čemu se Glavna služba za reviziju javnog sektora RS ističe je broj revizija učinka koje realizuje.

Za 2021. godinu je tako planirala 7 revizija učinka (i isto toliko pratećih izvještaja), te, 3 naknadna pregleda provođenja preporuka iz izvještaja revizija učinka iz prethodnih godina.

S druge strane, državni ured za reviziju planirao je, u ovoj godini, realizovati skoro upola manje revizija učinka – 4, uz dva izvještaja o praćenju realizacije preporuka iz izvještaja o revizijama učinka objavljenim u prethodnim godinama. A Federalni revizori planirali su još manje – objavu svega 2 izvještaja o provedenim revizijama učinka, uz 4 izvještaja o praćenju realizacije preporuka iz izvještaja o revizijama učinka objavljenim u prethodnim godinama. Ured Brčko distrikta planirao je po 1 izvještaj o reviziji i izvještaj o realizaciji preporuka.

Podsjetimo, revizijski angažmani revizije učinka obuhvataju više institucija javnog sektora koje imaju određene uloge nadležnosti i odgovornosti u odnosu na utvrđene teme revizije i obuhvataju duži vremenski period odnosno više obračunskih perioda.

7 revizija učinka koje je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS planirala realizovati u 2021. godini su na sljedeće teme:

– Pronatalitetna politika u Republici Srpskoj,
– Javni prevoz putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju,
– Upravljanje nekretninama u jedinicama lokalne samouprave,
– Zaštita vodnih dobara i priobalnog područja rijeke Drine,
– Usklađenost srednjeg obrazovanja sa potrebama tržišta rada,
– Funkcionisanje sistema socijalnog stanovanja i
– Bezbjednost željezničko-drumskih prelaza.

Prve tri su realizovane (po jedna u 6., 7. i 8. mjesecu).

Izvještaj o reviziji učinka “Pronatalitetne mjere u Republici Srpskoj” objavljen je 24.06.2021. U njemu je konstatovano da rađanje djece u Republici Srpskoj ne omogućava prosto obnavljanje stanovništva. Podsjeća se da je Vlada Republike Srpske, u svojim programsko-planskim aktima, postavila „demografsku obnovu Republike Srpske” kao jedan od najvažnijih dugoročnih nacionalnih i političkih ciljeva i prioriteta. I da je u Republici Srpskoj trenutno u primjeni 30 mjera koje imaju direktan ili indirektan pronatalitetni karakter iz različitih oblasti. Provedena revizija je pokazala da postoji potreba za sistematizacijom, redefinisanjem i unapređenjem mjera za podsticanje rađanja kako bi se postigli postavljeni ciljevi u pogledu održivog demografskog razvoja u Republici Srpskoj.

Provedena revizija “Javni linijski prevoz putnika u gradskom i prigradskom saobraćaju”, o kojoj je izvještaj objavljen 28.07.2021., je pokazala da postojeći način upravljanja javnim gradskim i prigradskim prevozom putnika u RS ne obezbjeđuje efikasno funkcionisanje javnog prevoza putnika, te da postoji izražena potreba za unapređenjem funkcionisanja ove komunalne djelatnosti. Javni gradski i prigradski prevoz se u posmatranom periodu odvijao u neizmijenjenim uslovima i okolnostima uz smanjenje putnika-korisnika javnog prevoza. Mjere i aktivnosti koje su preduzimale gradske uprave nisu rezultirale efikasnijim funkcionisanjem i razvojem javnog prevoza putnika.

Izvještaj o provedenoj reviziji “Upravljanje nekretninama u jedinicama lokalne samouprave u Republici Srpskoj” posljednji je dosad objavljeni izvještaj o reviziji učinka, u ovoj godini – objavljen 20.08. Ova je revizija pokazala da u jedinicama lokalne samouprave nisu obezbijeđene sve potrebne pretpostavke za efikasno upravljanje nekretninama. Izražene su razlike između jedinica lokalne samouprave u pogledu upravljanja nekretninama. U većem dijelu jedinica nisu jasno regulisana pitanja uloga, nadležnosti i odgovornosti u upravljanju nekretninama i njihovi kapaciteti nisu na odgovarajući način organizovani. Na osnovu provedene revizije date su preporuke Vladi Republike Srpske i jedinicama lokalne samouprave, čijim provođenjem bi se, po mišljenju revizora, moglo unaprijediti upravljanje nekretninama u jedinicama lokalne samouprave.

Do kraja godine Glavnoj službi za reviziju javnog sektora RS ostalo je da realizuje još 4 revizije učinka. Među kojima je i revizija učinka “Zaštita vodnih dobara i priobalnog područja rijeke Drine”, planirana da se provede kao paralelna revizija učinka sa Državnom revizorskom institucijom Republike Srbije.

Pored ove 4 revizije učinka, do kraja godine je ostalo da se realizuju i sva tri planirana izvještaja o naknadnim pregledima provođenja preporuka iz izvještaja revizija učinka iz prethodnih godina.

(TH, Revizije info)