Komentari i analize

REVIZORI ČEŠLJALI ZZO KS: Na zdravlju građana uštedjeli skoro 3 miliona KM pa se bahatili na plaćama i javnim nabavkama

Posebno je šokantan podatak revizora da svim pacijentima sa medicinskim indikacijama nisu bili dostupni akti Zavoda, čime je onemogućeno ostvarivanje prava osiguranika na dijagnostiku i liječenje teško oboljele djece, refundacije za usluge medicinski potpomognute oplodnje...

Zavod zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, najprofitabilnija i najpoželjnija kantonalna institucija, dobila je mišljenje s rezervom Ureda za reviziju Federacije BiH. Razloga za ovakvo mišljenje je mnogo, a kako navode revizori, u ovoj kantonalnoj instituciji nije došlo do pomjeranja u organizaciji zdravstvene zaštite uprkos Planu restrukturiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova Skupštine Kantona Sarajevo.

“Raspodjela sredstava i ugovaranje zdravstvenih usluga sa zdravstvenim ustanovama na području Kantona Sarajevo za 2019. godinu, u vrijednosti od najmanje 291.265.877 KM, izvršeni su na osnovu kriterija koji nisu u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju i Zakonom o zdravstvenoj zaštiti”, navedeno je u Izvještaju o finansijskoj reviziji Zavoda zdravstvenog osiguranja KS za 2019. godinu.

Češljajući finansije Zavoda, uočili su da su rashodi i izdaci Zavoda za 2019. godinu manje realizovani u odnosu na plan za 50.591.008 KM.

PRAVA OSIGURANIKA

Navedeno je, kako su objasnili, posljedica manjeg izvršenja tekućih rashoda i kapitalnih izdataka u odnosu na plan za 28.708.117 KM, većeg ostvarenja prihoda u odnosu na plan za 5.408.809 KM, kao i nekorištenja sredstava zakonskih rezervi u iznosu od 21.882.891 KM.

Posebno je šokantan podatak revizora da svim pacijentima sa medicinskim indikacijama nisu bili dostupni akti Zavoda, čime je onemogućeno ostvarivanje prava osiguranika na dijagnostiku i liječenje teško oboljele djece, refundacije za usluge medicinski potpomognute oplodnje, korištenje medicinske rehabilitacije i novčanih pomoći za medicinske rehabilitacije, liječenje kroz posebne i dodatne programe zdravstvene zaštite, novčane pomoći u nabavci lijekova koji nisu dio Liste lijekova Kantona Sarajevo i za liječenje u inostranstvu, što nije u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju.

Iz navedenog se može zaključiti da su osiguranici koristili prava u manjem obimu, jer nisu bili upoznati s uslovima i načinom apliciranja za dodjelu sredstava. Tako da su samo na ovim pozicijama ostala neutrošena sredstva u ukupnom iznosu od 2.712.158 KM, od čega najviše na pozicijama dodatnih sredstava za liječenje po posebnim programima (1.213.249 KM), programa za liječenje djece (980.984 KM) i programa za potpomognutu oplodnju (413.095 KM).

U toku revizije nepravilnosti su pronašli i kod informacionih sistema, gdje su konstatovali da se Zavod u prevelikoj mjeri oslanja na eksterno upravljanje dobavljača informacionih usluga, umjesto da se posveti jačanju vlastitih kapaciteta upravljanja informacionim sistemima radi optimizacije trošenja javnih sredstava.

UPITNE JAVNE NABAVKE

Veliki broj primjedbi upućen je na račun javnih nabavki, gdje je bilo odstupanja dodijeljenih ugovora u odnosu na planirane nabavke. Revizorima je zasmetao i ugovor dodijeljen firmi “Medit” iz Sarajeva za održavanje sistema.

“Zavod nije proveo ekonomsku analizu isplativosti provođenja pregovaračkog postupka i obima ugovorenih usluga s firmom “Medit”, na osnovu koje bi donio odluku da li bi se racionalniji i transparentniji utrošak javnih sredstava ostvario provođenjem postupka međunarodne javne nabavke, uzevši u obzir kako kratkoročne, tako i dugoročne efekte takve odluke. Zbog toga provođenjem predmetnih nabavki nije osigurana aktivna konkurencija s ciljem najefikasnijeg korištenja javnih sredstava, što je zakonska obaveza ustanovljena Zakonom o javnim nabavkama”, pojasnili su revizori.

Zanimljiva je i konstatacija revizora da je predsjednik Upravnog odbora s bivšim direktorom Zavoda (Samirom Turkovićem), inače kadrom SDA, 2017. godine zaključio ugovor o radu, kojim je definisao da će direktor, i u slučaju razrješenja, primati istu plaću te će po isteku roka imenovanja imati pravo da bude raspoređen na drugo radno mjesto na neodređeno vrijeme shodno njegovoj stručnoj spremi, ali uz primjenu koeficijenta složenosti poslova koji odgovara minimalno rangu šefa kabineta, rukovodioca sektora ili rukovodioca odjela unutar Zavoda.

Revizori su zaključili kako navedeno nije u skladu sa Zakona o plaćama i naknadama članova organa upravljanja i drugih institucija KS, kantonalnih javnih preduzeća i javnih ustanova kojima je osnivač KS.

(Slobodna Bosna)