Regija i svijet

PREVOZ TERETA U EU: Paje i Čkalje nema ali KAMIONDŽIJE I DALJE CARUJU

Udio tereta koji se u EU prevozi cestama (oko 77 %) i dalje se povećava. Pojedina pravila EU za podsticanje drugih vrsta prevoza zastarjela su ili su kontraproduktivna. Evropska infrastrukturna mreža još nije prikladna za intermodalni prevoz, odnosno za korištenje kombinacije više vrsta prevoza (cestovnog, željezničkog, plovnog ili vazdušnog) za prevoz robe u jednoj utovarnoj jedinici (npr. kontejneru ili poluprikolici) i neizvjesno je kada će biti. – navodi se u ovih dana objavljenom tematskom izvještaju Evropskog revizorskog suda „Intermodalni prevoz tereta – EU je i dalje daleko od uklanjanja tereta s cesta”, u kome je upozoreno da na ove probleme treba reagovati ako EU želi ispuniti svoje zelene ambicije. Ovim povodom objavljeno saopštenje Evropskog revizorskog suda u nastavku prenosimo u cjelosti.

Cestovni prevoz najfleksibilniji je način dostave robe, a često i najbrži i najjeftiniji. To objašnjava zašto se tri četvrtine tereta u EU i dalje prevozi cestama. Međutim, kamioni su teški zagađivači. Odmak od cestovnog prevoza i povećana upotreba drugih vrsta prevoza, npr. željeznice ili unutrašnjih plovnih putova, može odigrati ključnu ulogu u ozelenjivanju prevoza tereta. Kako bi se ta promjena postigla, EU je u periodu 2014. – 2020. za podršku projektima intermodalnosti dodijelila sredstva u iznosu od 1,1 milijarde eura.

„Dekarbonizacija prevoza u središtu je cilja EU da smanji emisije stakleničkih plinova, kako je navedeno u Evropskom zelenom planu”, izjavila je Annemie Turtelboom, članica Suda koja je predvodila ovu reviziju. „Iako je intermodalnost jedno od ključnih sredstava u tim naporima, prevoz tereta u EU nije na pravom putu.”

Revizori su utvrdili da nije postojala posebna strategija EU u pogledu intermodalnog prevoza tereta. Umjesto toga, intermodalnost je dio širih strategija za ozelenjivanje prevoza tereta, u kojima su utvrđene posebne kvantitativne ciljne vrijednosti u pogledu povećane upotrebe željeznice i unutrašnjih plovnih putova. Međutim, budući da te ciljne vrijednosti nisu obavezujuće, različite zemlje EU utvrdile su vlastite, koje nisu nužno usporedive i usklađene s ciljevima EU. Stoga je nemoguće procijeniti jesu li kombinovane nacionalne mjere dovoljne za ispunjavanje cjelokupnih ciljeva EU u pogledu odmaka od cestovnog prevoza. U svakom slučaju, ciljne vrijednosti koje je EU utvrdio za 2030. i 2050. (prema kojima bi se željeznički saobraćaj trebao udvostručiti, a upotreba unutrašnjih plovnih putova povećati za 50 %) jednostavno nisu realne, navode revizori.

Revizori ujedno smatraju da se nekim pravilima EU umanjuje privlačnost intermodalnog prevoza. Trenutna verzija Direktive o kombinovanom prevozu, objavljena 1992., zastarjela je i nije efektivna. Npr., u skladu s tom direktivom potreban je papirni dokument s pečatom željezničkih ispostava ili lučkih tijela tokom cjelokupnog putovanja, umjesto određenog digitaliziranog toka rada. Nekoliko pokušaja Evropske komisije da izmijeni tu direktivu nije dovelo do sporazuma s država članicama. U međuvremenu su neke druge regulatorne odredbe EU, posebno one kojima se uređuje cestovni prevoz, ponekad išle nauštrb cilja podsticanja intermodalnosti. Upravljanje kapacitetima i interoperabilnost vjerojatno će u izostanku novih zakonodavnih mjera (npr. u pogledu planiranja intervala za željeznički prevoz tereta, pravila o prednosti za putničke vozove u odnosu na teretne ili poznavanja stranih jezika koje se traži od strojovođa) i dalje ostati problematični.

Revizori su istakli i kašnjenja koje su zemlje EU zabilježile u garantovanju usklađenosti infrastrukture s tehničkim zahtjevima utvrđenima u zakonima EU. Npr., upotreba dužih vozova, čija dužina doseže Evropski standard od 740 metara bilo bi jedno od najisplativijih poboljšanja kad je riječ o konkurisanju cestovnom prevozu. Takvi se vozovi, međutim, trenutno teoretski mogu upotrebljavati samo na polovini koridora osnovne transEvropske saobraćajne mreže (TEN-T). Nedostatak informacija o kapacitetima intermodalnih terminala i mreža takođe sprječava otpremnike i pružatelje logističkih usluga da pruže dobra rješenja intermodalnog prevoza svojim klijentima. Predložena izmjena Uredbe o TEN-T-u mogla bi poboljšati situaciju, no mreža EU-a za prevoz tereta u svojem sadašnjem obliku jednostavno još uvijek nije prikladna za intermodalnost, zaključuju revizori.

(ERS / Revizije info)