Podsjećanja

Podsjećanja (X 2021.): OPSTRUKCIJE I NEDOSTATAK INFORMACIJA DOVELI DO PREKIDA RADA NA REVIZIJI O EFEKTIMA VLADINIH MJERA

Ured za reviziju institucija u FBiH, obavijesti je javnost da je morao odustati od glavne studije revizije učinka “Efektivnost mjera za ublažavanje ekonomskih posljedica pandemije COVID-19”. Njegovu prethodnu reviziju posvećenu radu Vlade u Pandemiji, izvještaj o kojoj je objavljen 4 mjeseca ranije, ni Vlada ni Parlament još uvijek nisu razmatrali. (U redovnoj nedjeljnoj rubrici Podsjećanja portala Revizije info tekst iz oktobra 2021.)

Međunarodna organizacija vrhovnih revizorskih institucija (INTOSAI), na samom je početku pandemije koja još uvijek traje, svojim članicama skrenula pažnju da u aktuelnoj situaciji treba da doprinesu sprječavanju nemoralnog profitiranja na krizi, kako bi zadržali svoju relevantnost.

„Novac potrošen na spašavanje ekonomije i podršku pogođenim građanima mora doći do onih kojima je stvarno potreban. VRI moraju osigurati – u okviru svojih mandata – da milijarde koje se sada izdvajaju za rješavanje krize služe svojoj svrsi i da se njima upravlja što je moguće bolje.”, saopštili su tada iz INTOSAI-a, naglasivši i da bi jedno od glavnih fokusnih područja VRI u budućnosti trebalo biti ne samo usmjerenost na potencijale uštede, već na pitanje kako se usluge mogu pružiti građanima na najbolji mogući način i s najvećim kvalitetom.

Ured za reviziju institucija u Federaciji BiH jedini je, izgleda, ozbiljno shvatio ovu preporuku, u BiH. Te se jedini, u 2021. godini ozbiljno bavio temom efikasnosti odgovora izvršne vlasti na pandemiju.

Što mu nije baš donijelo status omiljene institucije, u redovima te vlasti.

Naprotiv, bili su izloženi žestokim reakcijama, optužbama da se bave nečim što im nije posao, pritiscima, atacima na njihovu nezavisnost,… Potom ignorisanju i Ureda i Parlamentarne komisije odgovorne za reviziju, na čija javna saslušanja, povodom provedenih finansijskih revizija u njihovim ministarstvima se nije odazvao nijedan ministar Vlade Federacije BiH.

A pored toga su Uredu, iz Vlade, “na prvu” odbili dostaviti tražene podatke, za provođenje prve revizije učinka u BiH u vezi sa pandemijom, odnosno odgovorom vlasti na nju. I to netom nakon što je Parlament slično ponašanje nekih institucija i javnih preduzeća okarakterisao kao – rušenje pravnog sistema i poretka, nepoštovanje procedura i zakonskih propisa i privatizaciju institucija. I upravo od te vlade zatražio sankcionisanje svih koji krše Zakon o reviziji i sprječavaju revizore u obavljanju svoje dužnosti.

Ured je na kraju, 08.06.2021., objavio izvještaj o reviziji učinka na temu “Efikasnost planiranja i realizacije mjera za ublažavanje ekonomskih posljedica pandemije COVID-19”. U kome su izneseni porazni podaci – da mjere Vlade niti su adekvatno planirane, niti su blagovremeno donesene, niti efikasno realizovane, te, da nedostaju sveobuhvatni i transparentni podaci o realizaciji i ostvarenim efektima. A pritom je od planiranih 488 miliona KM za pomoć privredi u pandemiji, utrošeno svega 18,6%. Dakle, bukvalno ništa nije urađeno kako treba.

I umjesto promptne reakcije i Parlamenta i Vlade, smjena ili bar ostavki iz moralnih razloga, nije se desilo ništa.

Jedino su mediji reagovali na iznesene podatke revizora. A Vlada i Parlament, evo skoro 4 mjeseca od njegovog objavljivanja, izvještaj i dalje ignorišu.

No, u zemlji sa takvim stepenom zastrašujućih skandala i neodgovornom, korumpiranom i destruktivnom političkom kastom, sve to prolazi bez adekvatnog efekta.

Pa i najnoviji skandal. Oko prekida rada Ureda na još jednoj važnoj reviziji u vezi sa odgovorom vlasti na pandemiju – reviziji učinka “Efektivnost mjera za ublažavanje ekonomskih posljedica pandemije COVID-19”.

Dakle, nakon što su u prvoj reviziji analizirali efikasnost planiranja(!) i realizacije(!) mjera za ublažavanje ekonomskih posljedica pandemije, revizori su sada pokušali analizirati same mjere i njihove efekte. Ali im to nije uspjelo.

Suočili su se, naime, sa opstrukcijom i nepostojanjem potrebnih podataka da bi se revizija provela.

Provodeći predstudijsko istraživanje o navedenoj temi, Ured, kako je navedeno u objavljenom saopštenju za javnost “usljed nametnutih ograničenja za obavljanje revizije, nije bio u mogućnosti provesti glavnu studiju”, zbog čega je donesena odluka o odustajanju od njenog provođenja.

Predstudijsko istraživanje je, inače, bilo usmjereno na mjere za koje je, u toku 2020. godine, iz Budžeta FBiH utrošeno preko 179 miliona KM. Obuhvaćena je mjera „subvencioniranje doprinosa za obavezna osiguranja”, realizovana u skladu sa Zakonom o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica, i finansijska pomoć data privrednim subjektima, u skladu s Uredbom o interventnim mjerama za podršku ugroženim sektorima privrede FBiH u okolnostima pandemije COVID-19.

Utvrđeno je da dostupni podaci ukazuju da postoje problemi vezani za nedovoljnu učinkovitost realizovanih mjera, ali i ograničenja koja onemogućavaju utvrđivanje ostvarenih efekata.

Nedostaju konkretni i mjerljivi ciljevi, indikatori učinka, kao i očekivani rezultati.

Konstatovano je da nadležna ministarstva ne raspolažu sveobuhvatnim i pouzdanim informacijama potrebnim kako bi se utvrdilo da li su i u kojoj mjeri data finansijska sredstva uticala na poboljšanje likvidnosti i konkurentnosti privrednih subjekata, kao i na smanjenje otpuštanja radnika i stanje u ugroženim sektorima privrede.

Što sve nameće pitanje: Kako onda Vlada uopšte radi, kako donosi odluke i rješava probleme, prilagođava donesene mjere, kad nema podataka o efektima prethodno donesenih mjera? “’Nako”?

Pored toga, provođenje revizije ograničeno je i zbog toga što je Finansijsko-informatička agencija, za razliku od Porezne uprave i Zavoda za zapošljavanje, ponovo odbila saradnju sa Uredom za reviziju, nedostavivši Uredu, ni nakon više njegovih zahtjeva, finansijske izvještaje korisnika finansijske pomoći, koji su pohranjeni u Registru finansijskih izvještaja pravnih lica u FBiH, koji bi shodno Zakonu o finansijsko-informatičkoj agenciji trebao biti javan.

A ovakvo ponašanje, kome u pozadini vjerovatno stoji podrška onih koji bi trebali da ga kontrolišu i sankcionišu, dešava se zato što nakon prvog slučaja kršenja zakona i ometanja revizora u radu – koje je Parlament, ponovimo, nazvao rušenjem pravnog sistema i poretka – nisu uslijedile drastične sankcije, koje bi imale odvraćajući efekat. I za rukovodstvo FIA-e i za sve ostale.

No, od u korupciju ogrezle vlasti i ne možete očekivati da gradi pravnu državu. Nego, naprotiv, da naokolo sije sjeme bezakonja.

(S.Š., Revizije info, 01.10.2021.)