Glavna služba za reviziju javnog sektora RS, juče, 10. avgusta 2020., objavila je još tri izvještaja o provedenoj finansijskoj reviziji domova zdravlja u RS za 2019. godinu. Radi se o domovima zdravlja Lopare, Kneževo i Petrovo.
Time se broj ukupno do sada – u 20 godina postojanja Glavne službe – revidiranih domova zdravlja popeo na 27. Što je tačno polovina od broja domova zdravlja u Republici Srpskoj.
Nijedan od ovih domova zdravlja nije nikad ranije revidiran.
Upravo činjenica da za 20 godina postojanja Glavne službe za reviziju RS, veći dio zdravstvenih ustanova u RS nije revidiran nijednom (a da o kontinuiranom praćenju stanja u ovoj oblasti ne govorimo), opredijelila je Glavnu službu za reviziju da u plan za ovu godinu uvrsti reviziju i objavu izvještaja za 14 domova zdravlja u RS – što je još malo pa onoliko koliko ih je revidirano u svim godinama do 2020. (17).
Kuriozitet je da se ta odluka poklopila sa pandemijom. Ali je upravo zbog pandemije i sličnih situacija, ali i redovnih obaveza zdravstvenih ustanova, bilo potrebno da se stanje u toj oblasti provjeri, i na uočene nedostatke reaguje, znatno ranije.
No, činjenica je da je kapacitet Glavne službe za reviziju u neskladu sa obimom posla, odnosno brojem institucija pod njenom nadležnošću. Služba . naime, ima oko 70 zaposlenih, i permanentno funkcioniše sa popunjenošću kapaciteta tek nešto višom od 70% od sistematizacijom predviđene, A odgovorna je za reviziju čak 950 subjekata u Republici Srpskoj.
Pri tome, neodgovarajući odnos Narodne skupštine, Vlade i Tužilaštva RS u značajnoj mjeri utiče na pokušaje Glavne službe za reviziju da, svojim nalazima i preporukama za otklanjanje uočenih nedostataka, pozitivno utiče na stanje u institucijama u RS, a time i na život građana.
SVAKA USTANOVA IMA SVOJE PROBLEME I ZAKONE S KOJIM IM JE RAD NEUSKLAĐEN
Sva tri doma zdravlja za koja su juče objavljeni izvještaji o provedenoj finansijskoj reviziji za 2019. su za finansijske izvještaje dobili pozitivnu ocjenu a za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima mišljenje s rezervom.
Od 10 do sada revidiranih domova zdravlja, u reviziji za 2019. godinu, njih 5 je dobilo pozitivnu ocjenu za finansijske izvještaje a za usklađenost sa zakonima mišljenje s rezervom. 4 su dobila mišljenje s rezervom za obje komponente finansijske revizije. A jedan (Dom zdravlja Brod) – mišljenje s rezervom za finansijske izvještaje a za usklađenost sa zakonima – negativno mišljenje.
A nedostaci, zbog kojih je izrečeno mišljenje s rezervom za usklađenost poslovanja ova tri doma zdravlja sa zakonima i drugim propisima su sljedeći:
LOPARE
- Nabavke provedene putem direktnog sporazuma, u najmanjem iznosu od 51.526 KM, vršeno je dijeljenje nabavki, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
- Za ugostiteljske i hotelske usluge u iznosu od 7.865 KM nisu provedene nabavke u skladu sa Aneksom II dio B i na internet stranici Doma zdravlja nisu objavljeni osnovni elementi ugovora i odluke o izboru najpovoljnijeg dobavljača, što nije u skladu sa istim zakonom.
- Obračun uvećanja plata kod pojedinih zaposlenih po osnovu staža osiguranja vršen je na osnovicu koja pored osnovne plate sadrži uvećanje po osnovu otežanih uslova rada, što nije u skladu sa Zakonom o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Republike Srpske.
KNEŽEVO
- Bilans stanja na dan 31.12.2019. godine nije sačinjen u skladu sa Pravilnikom o sadržini i formi obrazaca finansijskih izvještaja za privredna društva, zadruge i druga pravna lica i preduzetnike, jer su u pomenuti obrazac pogrešno uneseni podaci iz glavne knjige za potraživanja od kupaca, kao i za obaveze prema povezanim pravnim licima za prethodnu godinu.
- Na osnovu odluke Upravnog odbora zaposleni Doma zdravlja oslobođeni su od plaćanja participacije, što nije u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju i Pravilnikom o sadržaju, obimu i načinu ostvarivanja prava na zdravstvenu zaštitu.
- Putni nalozi za službena putovanja nisu izdavani, a naknade troškova za upotrebu automobila u ličnoj svojini za službena putovanja su priznate u visini računa za cjelokupnu količinu izdatog goriva, što nije u skladu sa Uredbom o naknadama za službena putovanja u zemlji i inostranstvu za zaposlene u javnom sektoru Republike Srpske. Na naknade članovima Upravnog odbora, naknade doktorima za mrtvozorstvo i za obradu zahtjeva za invalidsku komisiju nisu obračunati porez na dohodak i pripadajući doprinosi, što nije u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak i Zakonom o doprinosima.
- Obračun naknada za dežurstvo vršen je u vidu paušala, što nije u skladu sa Zakonom o platama zaposlenih lica u javnim ustanovama u oblasti zdravstva Republike Srpske.
- Iskazani osnovni kapital u poslovnim knjigama na dan 31.12.2019. godine nije usklađen sa osnovnim kapitalom u sudskom registru.
PETROVO
- Nije donesen plan javnih nabavki i nisu provođeni postupci javnih nabavki i zaključivani ugovori sa dobavljačima za izvršene nabavke medicinskog materijala, goriva, uglja, htz opreme, auto-guma, usluga održavanja vozila i osiguranje imovine i radnika u ukupnom iznosu od 84.773 KM, što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
(TH, Revizije info, 11.08.2020.)