Međunarodna organizacija vrhovnih revizorskih institucija (INTOSAI) nezavisnost vrhovnih revizorskih institucija u državama u kojima djeluju smatra neophodnim preduslovom za izvršavanje društvene obaveze koju imaju. Na svom XIX kongresu, održanom 2014. u Meksiku, INTOSAI je donio deklaraciju, u kojoj se navodi da vrhovne revizorske institucije svoje zadatke mogu izvršavati jedino ako su nezavisne od tijela koje revidiraju i zaštićene od vanjskih uticaja.
Principi Meksičke deklaracije nalažu finansijsku i upravljačku autonomiju, te potrebnu kontrolu nad resursima neophodnim za funkcionisanje Ureda.
Glavna služba za reviziju javnog sektora RS je, kao i ostale vrhovne revizorske institucije u BiH, od svog osnivanja, bila izložena povremenim atacima na svoju nezavisnost. Krajem 2015., npr., Služba je obavijestila javnost o narušavanju njene finansijske i funkcionalne nezavisnosti, načinom finansiranja koji nije u skladu sa relevantnim zakonskim okvirom.
U dosadašnjem radu Službe za reviziju javnog sektora RS registrovano je ugrožavanje nezavisnosti njegovog rada i kroz ozbiljne političke pritiske, u situacijama kada nalazi revizije nisu odgovarali predstavnicima vlasti. Prvi Glavni revizor u Glavnoj službi za reviziju javnog sektora RS, Boško Čeko je često govorio o pritscima koji su se vršili na ovu instituciju, koji su u tom periodu često bili i plod neznanja o ulozi Glavne službe za reviziju javnog sektora.
No, takva vrsta pritisaka nastavila se i u godinama, kada oko uloge i značaja revizije za jedno društvo nije bilo nikakvih nedoumica. A najozbiljniji takav slučaj desio se 2017. godine, kada su pod snažnim, krajnje neprimjerenim, pritiskom izvršne vlasti, Glavni revizor i njegov zamjenik podnijeli ostavke.
(Revizije info, 29.05.2020.)