Aktuelna situacija u Bosni i Hercegovini, dodatno daje na značaju revizorskom izvještaju Ureda za reviziju institucija u FBiH, objavljenom pod naslovom „Aktivnosti nedležnih institucija u Federaciji BiH na smanjenju zagađenosti zraka“, objavljenom krajem prošle godine.
Predmet revizije bile su aktivnosti koje su nadležne institucije preduzele u periodu 2016.-2018. s ciljem smanjenja zagađenosti zraka.
Rezultati revizije, kojom su bili obuhvaćene aktivnosti Federalnog ministarstva okoliša i turizma, Federalnog hidrometeorološkog zavoda, Federalne uprave za inspekcijske poslove, kantonalnih ministarstava nadležnih za okoliš, te, kantonalnih uprava za inspekcijske poslove, su porazni. Kao što to uostalom pokazuje i stepen zagađenosti zraka koji udišemo.
Regulatorni okvir koji uređuje ovu oblast nije usklađen sa EU zakonodavstvom iz oblasti zaštite okoliša, a konstatovana je i nedorečenost postojećih propisa.
Nadležne institucije ne obezbjeđuju ni sveobuhvatno praćenje kvaliteta zraka, niti su efikasne u provođenju aktivnosti na smanjenju zagađenosti.
Iako je zrak u određenim dijelovima Federacije BiH izrazito zagađen, građani nemaju dovoljno jasne i lako dostupne informacije o njegovom kvalitetu, niti upute o tome kako mogu zaštititi svoje zdravlje.
Nije uspostavljen Registar emisija u zrak, a dostupni podaci o emisijama pojedinih zagađivača su nepouzdani.
Kantonalni planovi zaštite zraka ne sadrže dovoljno konkretnih mjera usmjerenih na smanjenje zagađenja, a nadležne institucije ne raspolažu podacima o efektima onih mjera koje su preduzete.
Nije uspostavljen ni odgovarajući inspekcijski nadzor u oblasti zaštite zraka.
Ured za reviziju institucija u FBiH upozorio je nadležne institucije da je pravo na zdravu okolinu jedno od osnovnih ljudskih prava. I da je zdrava okolina preduslov za kvalitetan život i očuvanje zdravlja ljudi. I da je stoga važno koordinisanim djelovanjem nadležnih institucija provesti preporuke kojima će se unaprijediti aktivnosti na smanjenju zagađenosti zraka u Federaciji BiH.
A prije svega je neophodno uspostaviti odgovarajući regulatorni okvir za smanjenje zagađenosti, osigurati sveobuhvatno praćenje kvaliteta zraka, efikasnije planiranje i realizaciju mjera za smanjenje zagađenosti, te odgovarajući inspekcijski nadzor nad zagađivačima. Što podrazumijeva i kažnjavanje odgovornih za kršenje propisa i ugrožavanje zdravlja građana.
(T.H., Revizije info, 16.01.2020.)