Novosti

PARLAMENT, VLADA I ZZZ, JOŠ UVIJEK NISU OTKLONILI OZBILJNE PROPUSTE U UPRAVLJANJU PROGRAMIMA SUFINANSIRANJA ZAPOŠLJAVANJA

U periodu 2019-2021. godina, od planiranih cca 125,7 miliona za programe sufinansiranja zapošljavanja Federalnog zavoda za zapošljavanje utrošeno je cca 57,2 miliona KM, odnosno 46% planiranih sredstava što ukazuje na nisku realizaciju planiranih sredstava, te nedovoljnu efikasnost u realizaciji programa. A kontrola realizacije datih preporuka je pokazala da za unapređenje predmetne oblasti i dalje nisu uspostavljene ni temeljne pretpostavke.

Nakon što je uspješno realizovao svoj ambiciozni plan finansijskih revizija za ovu godinu, objavivši, po prvi put, trocifren broj izvještaja o provedenim finansijskim revizijama, 27.12.2021. Ured za reviziju institucija u FBiH je okončao i realizaciju dijela ovogodišnjeg plana vezanog za revizije učinka.

Podsjetimo, 8.6. Ured za reviziju institucija u FBiH objavio je izvještaj o izuzetno značajnoj reviziji učinka “Efikasnost planiranja i realizacije mjera za ublažavanje ekonomskih posljedica pandemije COVID-19”, a 9.9. Izvještaj revizije učinka „Uspostavljanje efikasnog sistema planiranja i donošenja strategija Federacije BiH.

Planom za 2021. bilo je predviđeno i objavljivanje 4 izvještaja o praćenju realizacije preporuka iz ranijih godina izvršenih revizija učinka. I oni su objavljeni 30.3., 5.4., 5.8. i – 27.12.

Posljednji od ovih izvještaja odnosi se na praćenje realizacije preporuka iz lzvještaja revizije učinka „Upravljanje programima sufinansiranja zapošljavanja”, objavljenog 2019. godine.

Analizirane su aktivnosti Parlamenta FBiH, Vlade FBiH, Federalnog zavoda za zapošljavanje i službi za zapošljavanje na realizaciji jedanaest, prije 2 godine datih, preporuka. Ustanovljeno je da te preporuke nisu u potpunosti realizovane, odnosno da propusti koji su identifikovani 2019. godine provedenom revizijom još uvijek nisu otklonjeni.

Praćenje realizacije preporuka je pokazalo da za unapređenje predmetne oblasti i dalje nisu uspostavljene ni temeljne pretpostavke, s obzirom na to da se kasni s donošenjem Strategije zapošljavanja u FBiH i izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju u zapošljavanju.

Pored toga, već dugi niz godina čeka se da Federalni zavod za zapošljavanje i službe za zapošljavanje uspostave kvalitetne evidencije o nezaposlenim osobama koje su neophodan preduslov za upravljanje programima zapošljavanja i efikasnije posredovanje u zapošljavanju.

U periodu 2019-2021. godina, od planiranih cca 125,7 miliona za programe sufinansiranja zapošljavanja Federalnog zavoda za zapošljavanje utrošeno je cca 57,2 miliona KM, odnosno 46% planiranih sredstava što ukazuje na nisku realizaciju planiranih sredstava, te nedovoljnu efikasnost u realizaciji programa.

Federalni zavod za zapošljavanje, uprkos datoj preporuci, nije utvrdio period u kojem je potrebno realizovati programe sufinansiranja zapošljavanja, te je nastavio s praksom započnjanja novih programa, iako oni iz prethodnih godina nisu okončani. Ovakvim načinom planiranja i implementacije, istovremeno se realizuju programi iz više godina, od kojih svaki sadrži veliki broj različitih mjera zapošljavanja zbog čega je otežana kontrola realizacije programa i mjerenje ostvarenih efekata.

Određeni pomak je napravljen u dijelu planiranja programa sufinansiranja zapošljavanja, s obzirom na to da su u posmatranim godinama planirane nove mjere zapošljavanja usmjerene na konkretne ciljne grupe teže zapošljivih nezaposlenih osoba. Međutim, podaci o realizaciji programa pokazali su da je u periodu 2019-2021. godina, 70% sredstava utrošeno na mjere zapošljavanja koje nisu bile usmjerene na teže zapošljive nezaposlene osobe.

U programima sufinansiranja zapošljavanja nije propisana obaveza poslodavcima da nakon isteka ugovora o sufinansiranju, izvjesno vrijeme zadrže sufinansiranu osobu u radnom odnosu, kako bi se osiguralo dugoročnije zapošljavanje osoba s biroa. Pored toga, Federalni zavod za zapošljavanje nije osigurao da se pri realizaciji programa daje prednost poslodavcima koji su spremni na duži period zaposliti nezaposlene osobe.

Uglavnom, na osnovu provedenog praćenja preduzetih aktivnosti na realizaciji preporuka iz Izvještaja revizije učinka „Upravljanje programima sufinansiranja zapošljavanja“ utvrđeno je da nijednu od preporuka nisu realizovali svi subjekti obuhvaćeni praćenjem. Najveći broj subjekata preduzeo je djelimične aktivnosti na realizaciji preporuka.

“Uzimajući u obzir stanje u oblasti zapošljavanja u FBiH, Ured za reviziju cijeni da je potrebno ozbiljnije pristupiti upravljanju programima sufinansiranja zapošljavanja, kao mjeri aktivne politike zapošljavanja u koju Federalni zavod za zapošljavanje već godinama ulaže značajna finansijska sredstva. “, naglasio je, ovim povodom, Generalni revizor Ureda za reviziju institucija u FBiH Dževad Nekić.

(T.H., Revizije info)