Komentari i analize

PALE LI SE KOME ALARMI U DISTRIKTU? SVEGA TRI INSTITUCIJE DOBILE POZITIVNU OCJENU SVOG RADA. IZREČENO ČAK 740 PREPORUKA.

Čak 23 institucije (od 30 koje su revidirane i prethodne godine) od revizora je dobilo više preporuka za otklanjanje uočenih grešaka, nedostataka i kršenja zakona, nego nakon prethodne revizije. Dvije su dobile isti broj, a svega 5 manji.

Nešto kasnije nego prošle godine, kada je plan za nju ispunjen početkom decembra, Ured za reviziju javne uprave i institucija Brčko distrikta, 22.12.2023., – objavivši Izvještaj o reviziji finansijskih izvještaja Brčko distrikta za 2022. – realizovao je svoj plan finansijskih revizija za ovu godinu.

Obavljena je finansijska revizija ukupno 32 subjekta – 2 više nego prošle godine. A objava izvještaja je trajala sukcesivno od 31.07. do 22.12.

Rezultati revizije su prilično zabrinjavajući. Svega 3 od 32 revidirane institucije su dobile pozitivnu ocjenu. Još 5 (odnosno 16%) ih je dobilo pozitivnu ocjenu za jednu a mišljenje s rezervom za drugu komponentu finansijske revizije. A 24 (što je 75 % od broja revidiranih subjekata) dobilo je mišljenje s rezervom (ili kao jedinstvenu ocjenu ili kao ocjene za obje komponente finansijske revizije).

Posmatramo li 30 subjekata nad kojima je vršena finansijska revizija i prethodne godine – njih 6 su, ove godine, dobili lošiju ocjenu, samo 1 bolju, a ostali su manje-više na nivou koji je prethodno detektovan. Kuriozitet je da je jedna institucija (JP “Luka Brčko” d.o.o. Brčko distrikt BiH) za jednu komponentu finansijske revizije (usklađenost sa zakonima i drugim propisima) dobila bolju a za drugu komponentu (finansijske izvještaje) lošiju ocjenu nego prethodne godine.

Konstatacija o „manje-više“ istom nivou, odnosi se na činjenicu da većina institucija jeste zadržala istu ocjenu kao i prethodne godine, ali je broj revizorskih preporuka povećan.

Čak 23 institucije (od 30 koje su revidirane i prethodne godine) od revizora su dobile više preporuka za otklanjanje uočenih grešaka, nedostataka i kršenja zakona, nego nakon prethodne revizije. Dvije su dobile isti broj, a svega 5 manji.

Zbirno posmatrano broj preporuka, za tih 30 institucija, je porastao sa 581 u finansijskoj reviziji za 2021. na 712 u finansijskoj reviziji za 2022. Dakle za 22,5%.

Umjesto da stanje bude sve bolje (što je logika kod institucija u kojim se finansijska revizija vrši redovno svake godine i čija rukovodstva imaju mogućnost da realizujući revizorske preporuke koje dobijaju značajno unaprijede kvalitet poslovanja tih institucija), imamo situaciju da je – zbog činjenice da ne postoje adekvatne sankcije za ignorisanje revizorskih preporuka i da zakonodavna i izvršna vlast, pa i pravosuđe, ne pokazuju dovoljan respekt prema revizorskim izvještajima i svojim obavezama u postizvještajnom periodu – stanje sve lošije. Jedino se još nisu ponovo počela izricati negativna mišljenja, no i to je, možda, više do psihičke barijere kod revizora, nego što je odraz stvarnog stanja.

Nedovoljna realizacija revizorskih preporuka, od strane institucija u Brčko distriktu, problem je koji su detektovali čak i u Evropskoj komisiji, uvrstivši određene zadatke za domaće institucije u tom kontekstu, u predpristupne obaveze BiH, na putu u EU.

Prilikom realizacije finansijske revizije za 2022., konstatovano je da je od 581 preporuke koje su revizori dali pri finansijskoj reviziji za 2021., za godinu dana, u potpunosti realizovano tek njih 155, odnosno 27%. Još 120 (21%) je realizovano djelimično. A preko 50% (tačno 304 ili 52%) je nerealizovano u potpunosti.

Pritom, da bi problem bio još dramatičniji, uz ovih 304 nerealizovane preporuke iz finansijske revizije za 2021. treba dodati još 298 nerealizovanih preporuka iz finansijskih revizija za 2020. i 2019. Što ukupnu količinu nerealizovanih preporuka iz prethodnog perioda dovodi do preko 600. Ne računajući nove.

(N.N., Revizije info)