Razvojna inicijativa Međunarodne organizacija vrhovnih revizorskih institucija – IDI (INTOSAI Development Initiative), neprofitno autonomno tijelo, sa sjedištem u Norveškoj, čiji je mandat pružanje podrške vrhovnim revizorskim institucijama u zemljama u razvoju, u cilju poboljšanja njihovog učinka i kapaciteta, u martu 2021. je pokrenula pilot program stručnog obrazovanja za revizore javnog sektora – PESA-P (Professional Education for SAI Auditors – Pilot).
Prvi je to ovakav program ikada napravljen za VRI revizore, a njegovi pokretači su za svoj moto uzeli čuvenu rečenicu Nelsona Mandele: “Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možete upotrijebiti da promijenite svijet”.
Radeći s vrhovnim revizijskim tijelima na provedbi međunarodnih standarda vrhovnih revizijskih institucija (ISSAI), IDI je otkrio da stručno obrazovanje potrebno za razvoj revizora za primjenu standarda nije lako dostupno. U BiH, recimo, niti jedan postojeći program obuke za revizore, ne zadovoljava u cijelosti niti je usmjeren na revizore u javnom sektoru, koji se bave osjetljivim pitanjem korištenja javnog novca. Te je ovaj pilot program dočekan sa velikom pažnjom i ozbiljnošću, a prvi certifikati sa ponosom unutar tri vrhovne revizorske institucije koje su uzele učešće u njemu) – o čemu recimo svjedoči informacija o svečanom uručivanju certifikata njihovim revizorima, na web stranici Glavne službe za reviziju javnog sektora RS.
Inače, od preko 800 kandidata, iz više od 80 zemalja, koji su se prijavili na program, koji je započeo u avgustu 2021. zasad ih je 184 položilo, pokazujući duboko znanje i vještine potrebne za provođenje visokokvalitetnih revizija. Među tih 184 je i 9 iz Bosne i Hercegovine – 5 iz državnog i po 2 iz entitetskih vrhovnih revizorskih institucija (Od 15 koliko se ukupno prijavilo).
“Revizijske institucije u BiH su željele dati svoj doprinos stvaranju kritične mase međunarodno certificiranih revizora u svojim institucijama, kojom se doprinosti profesionalizaciji revizije javnog sektora kako unutar BiH, tako i općenito unutar zajednice vrhovnih revizijskih institucija. Na taj način se nastoji doprinijeti realizaciji strateških ciljeva Međunarodne organizacije vrhovnih revizijskih institucija – INTOSAI, ali i strateškog cilja koji proizlazi iz Strateškog plana Ureda za reviziju institucija BiH, a odnosi se na jačanje vlastitih profesionalnih kapaciteta.“, izjavila je za Revizije info Jasmina Galijašević, šefica Odsjeka za međunarodnu suradnju i odnose s javnošću Ureda za reviziju institucija BiH.
“Državne revizije ključne su komponente efikasnog upravljanja javnim finansijama i dobrog upravljanja. VRI svojim radom doprinose kvaliteti angažmana države i boljim odnosima između države i društva. VRI su ključni dionici u pružanju podrške provođenju ciljeva održivog razvoja.”, navode iz IDI-a.
Svojevrsni kuriozitet je da unutar bh. revizorskih institucija postoji potreba za stručnim usavršavanjem i poboljšanjem svog rada, iako je on odavno iznad nivoa rada političkih institucija u zemlji, koje ne samo da ne rade dobro svoj posao (uključujući i svoj dio obaveza u vezi sa revizijom), nego nerijetko predstavljaju i otvorenu prepreku ili prijetnju revizorima u profesionalnom obavljanju svojih zadataka. Od licemjerne kritike i sofisticirane destrukcije unutar državnog parlamenta, do smjenjivanja (odnosno ostavke pod političkim pritiskom) Glavnog revizora u Republici Srpskoj ili višestrukih ataka na nezavisnost ureda za reviziju i onemogućavanja ga u radu u Federaciji.
Ili riječima Denisa Bećirevića, u doba dok je bio delegat u Domu naroda državnog parlamenta i član komisije koja se bavila revizijom: “Dobra nam je ova revizija, ovaj Ured za reviziju, kakav je Dom naroda, kakav je Predstavnički dom, kakvo je Vijeće ministara, pa i Predsjedništvo BiH. Ovakvi, koji prave ovakve opstrukcije, u ovako složenim uslovima, nemaju nikakav kredibilitet nikome držati nikakve lekcije”.
No, IDA, pod predsjedavanjem Norveške taj kredibilitet ima. I iz bh. VRI izražavaju nadu da će ovaj pilot projekat, za koji je pokazan izniman interes, koji diže profesionalne standarde i ujednačava pristup, postati redovan program na godišnjoj ili nekoj drugoj osnovi.
A nadajmo se da će neko smisliti i pilot obrazovni projekat za ovdašnje političare. A i pravosuđe koje bi njima i pojedinim subjektima revizije trebalo da se bavi, a to ne radi. Jer bez toga, ma koliko obrazovani i stručni bili ni revizori svoju projektovanu društvenu ulogu ne mogu obaviti kako treba. I u javnosti će se uvijek iznova pojavljivati pitanje “Čemu uopšte sve to?” ako ne proizvodi nikakave konkretne efekte, nego ostaje na nivou “mrtvog slova na papiru”.
(N.N., Revizije info)