Objavivši 27. januara 2021. izvještaj revizije učinka, na temu „Planiranje i izvještavanje u javnim preduzećima”, Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske konačno je ispunila sve obaveze iz svog Programa rada za 2020. godinu.
Ona je, praktično, i jedina revizorska institucija u BiH koja svoj godišnji plan za prethodnu godinu nije realizovala do kraja 2020. Prvo je kasnila sa objavom izvještaja o finansijskoj reviziji za 2019., objavivši, u period 01.09.-15.12.2020. svega 2 od planiranih 14 izvještaja, a onda je, evo, zadnji, šesti, izvještaj revizije učinka, iz plana za 2020. objavila tek krajem januara 2021.
Cilj ove, upravo objavljenje, revizije učinka bio je da ispita da li se procesi planiranja i izvještavanja u javnim preduzećima organizuju i provode na efikasan način.
Revizija je ispitivanja obavila na uzorku javnih preduzeća, kojeg su činili: Aerodromi RS a.d. Banja Luka, Autoputevi RS d.o.o. Banja Luka, Pošte Srpske a.d. Banja Luka, Zavisno preduzeće Elektrokrajina a.d. Banja Luka, Zavisno preduzeće Elektro-Hercegovina a.d. Trebinje i Mješoviti holding Elektroprivreda RS a.d. Trebinje.
Ovom revizijom obuhvaćen je vremenski period od pet godina, 2016-2020. godine.
Provedena revizija pokazala je da procesi planiranja i izvještavanja u javnim preduzećima nisu organizovani i provedeni na efikasan način, što je imalo uticaja i na efikasnost svih drugih poslovnih procesa i aktivnosti u javnim preduzećima. Planovi poslovanja javnih preduzeća u pogledu kompletnosti ne zadovoljavaju zahtjeve zakonske regulative, njihovi elementi su međusobno neusklađeni, a indikatori za mjerenje i ocjenu uspješnosti poslovanja javnih preduzeća nisu utvrđeni. Kašnjenje u donošenju planova direktno utiče na planski karakter drugih poslovnih procesa i aktivnosti u javnim preduzećima. Uspostavljeni sistem monitoringa i izvještavanja o realizaciji plana poslovanja nije u funkciji unapređenja procesa planiranja u javnim preduzećima. Izvještaji o poslovanju nisu kompletni, te ne daju pokazatelje o realizaciji plana poslovanja, poslovanju i uspješnosti javnih preduzeća ili njihovih organizacionih jedinica.
I, konačno, organizacioni kapaciteti, uključujući i organe javnih preduzeća, nisu ispoljili dovoljan anagažman u pogledu obezbjeđenja efikasnosti procesa planiranja i izvještavanja i unapređenja kvaliteta planova i izvještaja, zaključak je revizora.
Na osnovu prikupljenih nalaza i utvrđenih zaključaka, revizori su, Vladi Republike Srpske i javnim preduzećima, dali određene preporuke, čijom implementacijom je, po mišljenju revizora, moguće unaprijediti upravljanje procesima planiranja i izvještavanja javnih preduzeća.
(TH, Revizije.info)