Komentari i analize

NI VLADU NI SKUPŠTINU KS NE INTERESUJE DA LI KANTONALNE INSTITUCIJE I JAVNA PREDUZEĆA ISPUNJAVAJU REVIZORSKE PREPORUKE?

Postavlja se pitanje šta je uzrok ovako nehatnog odnosa vlasti prema svojim obavezama u kontekstu kontrole trošenja javnog novca i rada javnih institucija, ustanova i preduzeća. Da li je partijska podobnost postavljenih direktora jedino što interesuje stranke na vlasti? A služenje javnom interesu i građanima tek predizborna floskula?

Opšte je poznata činjenica da su gubici u vodovodnoj mreži u Sarajevu ogromni i da građani glavnog grada Bosne i Hercegovine godinama imaju problem sa vodosnabdijevanjem. Opšte je poznata činjenica i da građani nerijetko stomatološke usluge plaćaju po privatnim ordinacijama, iako stomatološke ordinacije postoje i pri Domovima zdravlja. I još je pregršt opšte poznatih činjenica koje negativno utiču na kvalitet života građana. Da su ove teme itekako važne prepoznali su i revizori koji su uočili ove i brojne druge nelogičnosti i nepravilnosti u radu kantonalnih institucija.

Naime,  Ured za reviziju institucija u FBiH je prošle godine objavio revizorske izvještaje za 8 institucija Kantona Sarajevo od kojih je samo jedna dobila pozitivne ocjene za obje komponente finansijske revizije – i finansijske izvještaje i usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima – dok su kod ostalih uočeni ozbiljni nedostaci i slabosti u radu.

Tako su revizori utvrdili mnogobrojne probleme u radu stomatološke službe Doma zdravlja Kantona Sarajevo kao i da se rad radnika u Domu zdravlja u I i II smjeni preklapa u trajanju od sat i po što znači da ova ustanova radi od 7,30 do 20,00 sati umjesto propisanih od 7,00 do 21,00 sat.

Nadalje, utvrđeno je da organi upravljanja KJKP “Vodovod i kanalizacija” Sarajevo nisu poduzimali odgovarajuće aktivnosti kako bi se sanirali problemi u vodovodnoj mreži, poput bespravnih priključaka i oštećenja cjevovoda, što je dovelo do ogromnih gubitaka vode u vodovodnoj mreži, koji su u 2021. godini iznosili čak 71%. To znači da do građana dolazi samo 29% vode iz vodovodne mreže. Dodatno, gubitak u poslovanju ovog javnog preduzeća u 2021. godini iznosio je više od 13 miliona KM, što se uklapa u javnu percepciju o javnim preduzećima kao “gubitašima”.

Dalje, revizori su utvrdili i da Zavod zdravstvenog osiguranja KS nije izvršio kontrolu propisivanja lijekova na recept po ovlaštenim liječnicima kao i da nabavka lijekova i medicinskih sredstava u iznosu od najmanje 8 miliona KM nije izvršena uz provođenje propisanih procedura javnih nabavki.

Da se javnim resursima ne upravlja adekvatno, pokazuju i nalazi iz revizorskog izvještaja za JP Sarajevo-šume d.o.o. Sarajevo, koje je dobilo negativne ocjene revizora za obje komponente finansijske revizije za 2021. U ovom javnom preduzeću 74% poslovnih prihoda za 2021. godinu utrošeno je na plaće radnika i troškove angažiranja usluga drugih pravnih lica za poslove koji su, pritom, u nadležnosti preduzeća.

I u radu Službe za zapošljavanje Kantona Sarajevo su uočene nepravilnosti. Naime, u 2021. godini Služba je realizovala samo 9% planiranih sredstava po programu mjera zapošljavanja, a revizori su utvrdili da za većinu mjera korisnici sredstava nisu dostavljali potrebnu dokumentaciju u ugovorenom roku.

Dakle jasno je da su u pitanju institucije koje su itekako važne za kvalitet života građana i očekivano je da na ovakve nepravilnosti ne reaguju samo nevladine organizacije i mediji, već i da predstavnici kantonalne vlasti postave pitanje kada će se ove nepravilnosti otkloniti. Međutim, premijer Kantona ne reaguje ni na ovakve zabrinjavajuće podatke koje utiču na život svih građana ovog kantona a ni na upite medija i nevladinih organizacija, kao što je CCI.

Postavlja se pitanje, zanima li premijera Vlade a i Skupštinu Kantona Sarajevo kako žive njihovi sugrađani i kako se troši javni novac. Navedenim institucijama je dato na raspolaganje skoro 2 milijarde KM i taj novac i dobijeno povjerenje bi trebalo opravdati.

Sve nepravilnosti na koje su revizori ukazali su mogle biti otklonjene da su revidirane institucije postupale u skladu sa datim preporukama i da je postojao parlamentarni nadzor nad realizacijom datih preporuka. Međutim od ovih izvještaja je prošlo više od godinu dana, a ni Vlada ni Skupština KS ne znaju jesu li uočene nepravilnosti otklonjene.

Postavlja se pitanje šta je uzrok ovako nehatnog odnosa vlasti prema svojim obavezama u kontekstu kontrole trošenja javnog novca i rada javnih institucija, ustanova i preduzeća. Da li je partijska podobnost postavljenih direktora jedino što interesuje stranke na vlasti? A služenje javnom interesu i građanima tek predizborna floskula.

(D.R., Revizije info)