Novosti

NI REPUBLIČKI ZAVOD ZA ZAŠTITU KULTURNO-ISTORIJSKOG I PRIRODNOG NASLJEĐA NIJE REALIZOVAO SVE PRIJE 4 GODINE MU DATE PREPORUKE

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske nastavlja sa provjerama stepena realizacije preporuka datih u ranijim godinama provedenim finansijskim revizijama.

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske, juče, 10.03., objavila je šesti ovogodišnji izvještaj o statusu preporuka datih prilikom finansijske revizije u nekim ranijim godinama (konkretno, svih 6 dosad objavljenih odnose se na finansijsku reviziju za 2017. godinu).

Radi se o izvještaju vezanom za Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa, koji je nakon provedene finansijske revizije za 2017. dobio mišljenje s rezervom za finansijske izvještaje i pozitivno mišljenje za usklađenost sa zakonima i drugim propisima.

Od 8, direktoru ove ustanove, tada datih revizorskih preporuka – 5 za finansijske izvještaje i 3 za usklađenost – provjerom, 4 godine kasnije, utvrđeno je da je provedeno njih 5, djelimično provedeno još dvije, a da je jedna neprovedena. Zbog čega su revizori, Zavodu, za provođenje datih preporuka izrekli “zaključak s rezervom”.

Revizori su precizno naveli da u obrazloženjima uz finansijske izvještaje za 2020. godinu nisu navedene informacije koje se odnose na uzroke značajnih razlika u odnosu na prethodnu godinu, nisu izvršena objavljivanja troškova koji su se finansirali iz transfera, kod vlastitih izvora sredstava nisu date informacije vezane za razumijevanje istih i kod novčanih tokova nisu objavljene informacije o gotovini na početku i na kraju perioda, nastalim pozitivnim i negativnim kursnim razlikama.

Osim toga, Izvještaj o izvršenom redovnom popisu imovine i obaveza sa stanjem na dan 31.12.2020. godine ne sadrži uporedni pregled stvarnog i knjigovodstvenog stanja nefinansijske imovine u stalnim sredstvima. Informacija o usklađenosti stvarnog i knjigovodstvenog stanja data je opisno za nefinansijsku imovinu u stalnim sredstvima, zalihe materijala i učinaka.

U Izvještaju o realizaciji preporuka koji je dostavljen 02.02.2022. godine navodi se da su u toku aktivnosti na implementaciji uspostavljanja finansijskog upravljanja i kontrole u skladu sa Zakonom o sistemu internih finansijskih kontrola u javnom sektoru Republike Srpske. Imenovano je odgovorno lice zaduženo za uspostavljanje, sprovođenje i razvoj finansijskog upravljanja i kontrole, popisani su glavni poslovni procesi i sačinjen je polugodišnji izvještaj o sprovođenju planiranih aktivnosti na uspostavljanju i razvoju sistema finansijskog upravljanja i kontrola za period 01.01-30.06.2021. godine, ali – nisu identifikovani i procijenjeni rizici.

Od 6 dosad objavljenih provjera stepena realizacije datih preporuka, ovo je tek druga institucija koja nije dobila pozitivnu ocjenu, odnosno realizovala sve od revizora joj date preporuke. Prije Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa, nepotpuna realizacija, još lošija nego kod Zavoda, detektovana je kod Republičke uprave Civilne zaštite RS, koja je od svega 4 joj date preporuke, za 4 godine, u potpunosti realizovala samo jednu, dobivši zbog toga “Negativan zaključak”. I to kao jedina, od dosad provjerenih institucija, koja je u finansijskoj reviziji za 2017. godinu, u vezi koje su i date te preporuke, dobila pozitivno mišljenje revizora za obje komponente finansijske revizije.

Na žalost, Glavna služba za reviziju ne daje podatke o vremenu realizacije datih preporuka, nego samo da li su one nakon proteklog vremena (u ovom slučaju 4 godine) realizovane ili ne. A bilo bi svakako interesantno imati i taj podatak, odnosno informaciju o brzini reagovanja institucija na ukazane im greške, nedostatke i nezakonitosti u radu.

Na kraju, spomenimo da je ovakav pristup Glavne službe za reviziju javnog sektora RS kontroli stepena realizacije ranije datih preporuka, dobra praksa, koju bi trebalo dodatno unaprijediti i koju bi trebale slijediti i druge vrhovne revizorske institucije u BiH.

 (TH, Revizije info)