Komentari i analize

Milanko Mihajlica: „ILI ĆEMO BITI PRAVNA DRŽAVA ILI NAS NEĆE BITI.“

Poslanik Milanko Mihaljica (PDP) govori u NSRS, 29.03.2023.
Poslanik PDP-a Milanko Mihaljica, u svojoj diskusiji, na drugom nastavku druge redovne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske, podsjetio je da problem revizije, odnosno njen neadekvatan tretman u Republici Srpskoj od strane vlasti, nije od juče. „Možete li zamisliti - predsjednici vladajućih stranaka izlaze na konferenciju za štampu, od kojih je jedan tada bio predsjednik Republike, i bez ikakvog razmišljanja, ustručavanja, ultimativno traže od Duška Šnjegote da podnese ostavku, ili će biti smijenjen? Samo zbog toga što je utvrdio niz nepravilnosti, za tadašnju Vladu, javna preduzeća, lokalne zajednice i tako dalje.“, podsjetio je na svojevremeno skandalozno uklanjanje tadašnjeg Glavnog revizora Republike Srpske, pod orkestriranim političkim pritiskom. Uklanjanje čelnog čovjeka institucije kojoj je nezavisnost prvi preduslov za obavljanje projektovane društvene uloge. Njegovu diskusiju, u nastavku prenosimo u cjelosti.

Glavna služba za reviziju javnog sektora je uspostavljena 1999. godine. Evo, 24 godine, Narodna skupšina Republike Srpske povremeno razmatra izvještaje Glavne službe za reviziju javnog sektora, vezano za obavljene revizorske izvještaje.

Moram da kažem – to je moje mišljenje naravno, neko se ovdje i ne slaže, prije svega, vladajuća većina – da, dok je ovom službom upravljao gospodin Čeko, moglo se govoriti o tome da je to bila nezavisna revizorska služba.

Godinama je vršen politički pritisak, na Glavnu službu za reviziju javnog sektora, sve do trenutka dok niste doveli gospodina Radukića na čelo ove institucije. Više se uopšte ne može govoriti o tome da je ovo nezavisna institucija, pogotovo zbog činjenice da je 2017. godine, dakle, ja sam ovdje bio poslanik u NSRS, 30. avgusta 2017. godine vladajuća koalicija – SNSD, Socijalistička partija, DNS – je imala zasijedanje, poslije toga, kao što to radite periodično i sada, konferenciju za štampu i jasno poručila, tada je Duško Šnjegota bio glavni revizor, da on mora da podnese ostavku inače će biti smijenjen. Jer je utvrdio u svom revizorskom izvještaju budžetski deficit od 170 miliona KM.

Možete li zamisliti – predsjednici vladajućih stranaka izlaze na konferenciju za štampu, od kojih je jedan tada bio predsjednik Republike, i bez ikakvog razmišljanja, ustručavanja, ultimativno traže od Duška Šnjegote da podnese ostavku, ili će biti smijenjen? Samo zbog toga što je utvrdio niz nepravilnosti, za tadašnju Vladu, javna preduzeća, lokalne zajednice i tako dalje.

I zaista se to i dogodilo. Imali smo ovdje burnu raspravu. Trajala je cijeli dan. Gospodin Šnjegota je bio primoran da podnese ostavku, iako je Zakon jasno rekao da Glavni revizor ne može biti praktično smijenjen, ili bolje reći može, ako se protiv njega vodi krivični postupak, ili je spriječen da svoju dužnost obavlja duže od 6 mjeseci.

Dakle, kakav zakon, kakva priča.

„Pa, jasno je kao dan. Vaš politički uticaj na rad pravosuđa i na rad ove tobože nezavisne revizorske institucije je toliki da je sve obesmišljeno.“

Ista se priča u ovoj Narodnoj Skupšini ponavlja već godinama. I postavlja se pitanje: Da li zaista ima smisla da mi uopšte imamo ovu službu? Da li ima smisla da mi uopšte raspravljamo o ovim izvještajima? Čemu uopšte služe ovi izvještaji, ako se ovdje konstatuje desetine zakona koji su prekršeni i takstativno se navode koji zakoni, koji član, koji stav… u gotovo svim institucijama, čast izuzecima… a pogotovo ovi izvještaji koji su ocijenjeni kao negativni… Pa ljudi, to treba imati želudac pa čitati. I to rostfrajni želudac. Ne bilo kakav, ne ono zdrav želudac. Sa duplim dnom. Čitati takve izvještaje.

A i ovi što vi proglasite sa rezervom, su u suštini negativni. Nego zahvaljujući ovim političkim uticajima, vi ih ocjenjujete sa rezervom. Pa jeste li slušali gospođu, gospođicu, Orašanin? Jeste li slušali o čemu je dama govorila? Pa ovo što je ona ovdje iznijela u petnaest minuta, zaista moramo da razmislimo ima li smisla da nam se uopšte ovi izvještaji dostavljaju.

Klub poslanika PDP-a prije 15 dana je ovdje tražio da se u program rada Narodne skupštine, pozivajući se i na Poslovnik, razmatra izvještaj Glavnog repuličkog tužilaštva o svom radu i vi ste odbili. A sada mi je jasno i zašto ste odbili.

A ovdje čujemo neke poslanike vladajuće večine koji kažu i pitaju se: Zašto negativni revizorski izvještaji, koje Služba po zakonu dostavlja Tužilaštvu, u suštini čame negdje u ladicama? Godinama.

Pa, jasno je kao dan. Vaš politički uticaj na rad pravosuđa i na rad ove tobože nezavisne revizorske institucije je toliki da je sve obesmišljeno.

„Postavlja se pitanje: Da li zaista ima smisla da mi uopšte imamo ovu službu? Da li ima smisla da mi uopšte raspravljamo o ovim izvještajima? Čemu uopšte služe ovi izvještaji, ako se ovdje konstatuje desetine zakona koji su prekršeni i takstativno se navode koji zakoni, koji član, koji stav… u gotovo svim institucijama, čast izuzecima… a pogotovo ovi izvještaji koji su ocijenjeni kao negativni… Pa ljudi, to treba imati želudac pa čitati. I to rostfrajni želudac.“

Pogledajte rezvizorske izveštaje recimo za Šume Republike Srpske. Šta se tamo konstatuje? Direktor koji je tad bio i sad je direktor, jel tako? Šta ima veze, on pripada jednoj partiji vladajućoj i on može da radi šta god hoce. Kakve veze ima šta je tamo nađeno. Pa, to je smješno ljudi. O čemu mi pričamo? Dakle, mi imamo takav politički uticaj, na rad institucija za provođenje zakona da je to nepodnošljivo. Ovo vrijeđa zdrav razum kad se čita.

Pa pogledajte samo na Vladu, konstataciju program javnih ulaganja i odluke koje se donose i ovdje se konstatuje da treba uskladiti. Kako je to moguće?

Kako je moguće da izvršne direktore i pomoćnike ministara držite u statusu VD-a, ne znam koliko godina? To se i ovdje konstatuje. Kako je moguće da zapošljavate ljude bez konkursa, produžavate im ugovore,…? I da ne nabrajam sve šta se tamo konstatuje. A priča o javnim nabavkama je posebna priča. Zato i držite direktore u statusu VD-a godinama. Da možete da ih smijenite kad god vam oni ukažu da neke stvari ne mogu da urade, jer nisu po zakonu. Ima da uradiš inače ćeš biti  smijenjen. Kao što je smijenjen i Duško Šnjegota, jer je konstatovao budžetski deficit od 170 miliona maraka.

I zaista ja ne znam da li uopšte ima smisla o ovome raspravljati. Sve dok politika ne digne ruke, ne povuče ruke iz rada ovih institucija. Potrebne su nam temeljite, kadrovske, strukturalne promjene u institucijama koje se zove nezavisne.

„Pogledajte rezvizorske izveštaje recimo za Šume Republike Srpske. Šta se tamo konstatuje? Direktor koji je tad bio i sad je direktor, jel tako? Šta ima veze, on pripada jednoj partiji vladajućoj i on može da radi šta god hoce. Kakve veze ima šta je tamo nađeno. Pa, to je smješno ljudi. O čemu mi pričamo? Dakle, mi imamo takav politički uticaj, na rad institucija za provođenje zakona da je to nepodnošljivo. Ovo vrijeđa zdrav razum…“

Ne može gospodin Radukić – ne ulazim u stručnost, ja ovdje ne govorim kao ekonomista, kao revizor, kao neko ko se razumije u finansije, meni su dovoljni vaši nalazi i  višegodišnje rasprave u kojima sam učestvovao i imao priliku da ih slušam – ne samo kao čovjek koji je blizak vladajućem SNSD-u… vi i ne krijete tu činjenicu, pa ste na promotivnim skupovima SNSD-a pojavljujete u prvim redovima, kao što su nam se pojavljivati i specijalni tužioci i ljudi iz vrha Ministarstva unutrašnjih poslova… Zato nam i jeste sve okvako kako jeste.

Ja se čak čudim da vi neke stvari konstatujete. Da uopšte ima nepravilnosti.

Naše društvo klizi nezaustavljivo ka dnu, zbog tog što su nam institucije zarobljene. Zato što se stručnim kompetentnim i poštenim ljudima ne omogućava da rade svoj posao. Evo maloprije je ovdje došao ministar zdravlja i bio je ministar Bukejlović, sjedio ovdje. Ova rasprava danas ne može da se vodi bez premijera i bez ministrice finansija. Pogledajte sastav Vlade, uvažavajući sve vas, podrazumijeva se da ne govorim lično. Nedopustivo je i neprihvatljivo. Al to sve u suštini govori.

Dakle ovi nalazi, i ove koje ste vi pronašli, u suštini bi trebalo da posluže institucijama, ne samo da ispoštuju vaše preporuke, već i Tužilaštvu i Ministarstvu unutrašnjih poslova, da ih i ono provede, da ono detaljnije ispita ovo sve. Da Vlada sve ove u kojima su revizorski izvještaji negativni po automatizmu smijeni. Ove sa rezervom da stavi na tapet. Pa i oni su za smjenu. Kako može jedna institucija ako revizorska služba deset godina vrši reviziju ili dvadeset i nešto godina kako postoji revizorska služba da nakon dvadeset nešto godina dobijemo negativan revizorski izvještaj u Šumama? Jasno je kao dan o čemu se radi.

„Naše društvo klizi nezaustavljivo ka dnu, zbog tog što su nam institucije zarobljene. Zato što se stručnim kompetentnim i poštenim ljudima ne omogućava da rade svoj posao.“

Dakle, mi se nalazimo u trenutku u kojem moramo ovo presjeći, i nikakvog mjesta čuđenju nema. Ili ćemo biti pravna država, ili nas neće biti.

(Revizije info)