Podsjećanja

Juli 2020.: PLANIRALI 6 CESTOVNIH PROJEKATA U VRIJEDNOSTI OD 300 MILIONA A REALIZOVALI SAMO DIO JEDNOG, U VRIJEDNOSTI OD 15 MILIONA???

U redovnoj nedeljnoj rubrici Podsjećanja, tekst iz jula 2020.: Federalno ministarstvo prometa i komunikacija po nedavno objavljenom izvještaju Ureda za reviziju institucija u FBiH ima ozbiljnih problema sa planiranjem i trošenjem novca, te sa nadzorom nad utroškom sredstava i svojim finansijskim izvještajima. A pritom, kao dodatak, angažuje (i plaća) ljude po ugovoru o djelu da rade posao koji spada u redovne radne obaveze zaposlenih u Ministarstvu.

Federalno ministarstvo prometa i komunikacija je, od Ureda za reviziju institucija u FBiH, za 2019. godinu, dobilo mišljenje s rezervom i za finansijske izvještaje i za usklađenost poslovanja sa zakonima i drugim propisima.

Po podacima iz objavljenog izvještaja, vidljivo je da je ocjena lako mogla biti i negativna.

Prije svega, od 18 revizorskih preporuka datih u prethodnom izvještaju, Ministarstvo je u potpunosti realizovalo tek 5. Tako da je 8 nerealizovanih i 5 djelimično realizovanih preporuka ponovljeno i u novom izvještaju. I dodate dvije nove.

U objašnjenju datih ocjena je navedeno da u Godišnjim finansijskim izvještajima nije iskazan utrošak sredstava koji је realizovan sa posebnog namjenskog projektnog računa u iznosu od 2.745.211 КМ, što nije u skladu sa Zakonom о budžetima u FBiH i Zakonom о računovodstvu i reviziji u FBiH.

Zatim, nije izvršen potpun i adekvatan nadzor nad utroškom sredstava tekućih i kapitalnih transfera koja su doznačena Javnom preduzeću “Željeznice FBiH” d.o.o. Sarajevo. Preduzeće nije u utvrđenom roku dostavilo izvještaje о namjenskom utrošku doznačenih sredstava, u skladu sa zaključenim ugovorima.

Naknade ро osnovu ugovora о djelu u neto iznosu od 75.474 КМ isplaćene su za poslove iz nadležnosti Ministarstva koji su utvrđeni Pravilnikom о unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta. Naime, revizori su utvrdili da Ministarstvo nastavlja višegodišnju praksu zaključivaпja ugovora о djelu za kontinuirano  obavljanje  poslova koji spadaju u redovne obaveze zaposlenih u tom ministarstvu (npr. prikupljanje  i sređivanje zakona  i podzakonskih akata, poslovi rukovanja uređajima za kopiranje, umnožavaпje, uvezivaпje, skeniranje i štampanje materijala, vođenje zapisnika sa sastanaka koji se održavaju kod ministra; poslovi lektorisanja itd.). Pritom, nije prezentirano nа koji nаčin i nа osnovu kojih kriterija su odabrani izvгšioci sa kojima su zaključeni ugovori о djelu. Revizori su još jednom upozorili Ministarstvo da nema osnova da se ugovori о djelu zaključuju za redovne, sistematizovane poslove koji se obavljaju u kontinuitetu tokom cijele godine. I da je zaključivanje tih ugovora bilo neopravdano, jer stvarna priroda posla niје bila stvaranje djela, već obavljanje redovnih poslova Ministarstva.

I konačno, revizija je utvrdila da planiranje kapitalnih transfera za izgradnju autocesta i brzih cesta nije vršeno nа osnovu relevantnih pokazatelja i stvarne spremnosti za realizaciju, što nije u skladu sa Zakonom о budžetima u FBiH, a što potvrđuje i činjenica da је od planiranih sredstava, u iznosu od 303.559.667 КМ, realizovano tek 15.402.904 КМ ili 5,1%.

Program utroška sredstava Transfera za izgradnju autocesta i brzih cesta u iznosu od 270.000.000 KМ, Vlada FBiH је usvojila Odlukom, od 10.10.2019. godine i tim programom utvrdila je 6 projekata koji će se finansirati, a koji su predviđeni i Programom javnih investicija FBiH za period 2020.-2022. godina:

– Izgradnja brze ceste Lašva – Nević-polje (66.000.000 KM);

– Izgradnja brze ceste Lašva – Nević-polje – prolaz kroz poslovnu zonu Vitez (34.000.000 KM);

– Izgradnja južne obilaznice Mostara (7.000.000 KM);

– Izgradnja brze ceste Prača – Goražde, lot 1 tunel Hranjen – faza 1 (110.000.000 KM);

– Projekt izgradnje i rješavanja spoja magistralnih cesta M6.1 i M17, te sanacija i rekonstrukcija magistralnih cesta u Gradu Mostaru (13.000.000 KM);

– Poddionica Šićki Brod – Đurđevik na trasi ceste Tuzla – Sarajevo (40.000.000 KM).

Od odobrenog realizovan je tek manji dio jednog projekta, u iznosu 14.063.070 KM, a odnosi se na izgradnju brze ceste Prača – Goražde, lot 1 tunel Hranjen – faza 1.

Revizorski tim zaključio je da: “Uvažavajući spremnost predviđenih projekata i potrebno vrijeme za realizaciju, ne možemo potvrditi realnost planiranja Kapitalnog transfera javnim preduzećima i njegovu realizaciju, što nije u skladu sa Zakonom o budžetima u FBiH i Zakonom o izvršavanju budžeta za 2019. godinu. Napominjemo da Ministarstvo u kontinuitetu planira projekte koje ne može realizovati. Ministarstvo je planiralo i sredstva su u Budžetu FBiH odobravana u kontinuitetu za ove namjene od 2017. godine, a tek je u 2019. godini počela realizacija predviđenih projekata”.

(TH, revizije.info, 20.07.2020.)